سبک زندگیمهارت های زندگی

راه های از بین بردن بوی بد کولر

نکاتی که در حین رفع بوی بد کولر آبی باید رعایت کنید و علت اصلی بوی بد کولر

تحمل گرمای تابستان بدون روشن کردن سیستم‌های خنک کننده، طاقت فرساست. به همین خاطر، در فصل گرما از تهویه و خنک‌کننده‌ها مانند انواع اسپیلت، کولرهای گازی، کولرهای آبی و… استفاده می‌کنیم.

در بین تمام خنک کننده‌ها، کولرهای آبی انتخاب مناسب‌تری هستند. در این مدل از کولرها، یک مخزن آب وجود دارد که باعث مرطوب شدن پوشال‌ها می‌شود و این رطوبت وارد هوا شده و آن را خنک می‌کند.

گاهی ممکن است هنگام استفاده از کولر، بوی بدی را استشمام کنید. بنابراین، لازم است با دلایل بوی بد کولر آبی و روش‌های رفع آن آشنا شوید. به طور کلی، علت اصلی بوی بد کولر آبی یک نوع باکتری است.

در این مقاله قصد داریم تا روش‌های رفع بوی بد کولر آبی را به شما عزیزان معرفی نماییم.

رفع کامل بوی بد کولر
رفع کامل بوی بد کولر

دلایل بوی بد کولر آبی

برای آن‌که بتوانیم بوی بد کولرهای آبی را از بین ببریم، ابتدا باید علت‌ آن را شناسایی کنیم. از آن جهت که دلایل مختلفی برای این مشکل وجود دارد، بهتر است ابتدا اطلاعاتی کافی در این باره کسب کنید.

همچنین، بعضی مواقع چندین علت به طور همزمان اتفاق می‌افتد و موجب ایجاد بوی نامطبوع می‌شود.

برای مثال، اگر روغنی که برای روغن‌کاری کولر استفاده می‌کنیم از کیفیت مناسبی برخوردار نباشد، می‌تواند باعث بوی نامطبوع درفضای بسته شود.

 در چنین حالتی، استفاده از روغن بی‌کیفیت و نامرغوب علاوه بر ایجاد بوی بد در محیط، منجر به کاهش کارایی کولر می‌شود. جهت رفع بوی بد کولر آبی در چنین موردی، باید یک تعمیرکار را خبر کنید تا کاملا روغن قدیمی را پاک کند و روغن‌کاری را، مجددا انجام دهد.

در ادامه مطالب، بیشتر در رابطه با دلایل بوی بد کولر و راه‌های رفع آن صحبت خواهیم کرد.

رفع بوی بد کولر آبی با تعویض پوشال:

یکی از علل بوی بد در فضای خانه، خراب شدن پوشال‌های کولر است. از پوشال‌ها برای تامین رطوبت استفاده می‌کنیم. به همین خاطر، مکان مناسبی برای رشد باکتری‌ها و قارچ‌ها است.

در ادامه دلایل بوی بد کولر آبی رشد باکتری و قارچ‌ها باعث ایجاد بوی بد در فضای خانه می‌شود. از سوی دیگر، این میکروب و آلودگی‌ها در فضای داخلی خانه پخش می‌شود و احتمال ابتلا به بیماری‌های تنفسی و پوستی را افزایش می‌دهد.

برای رفع بوی بد کولر آبی، لازم است که هر سال پوشال‌ها را تعویض کنید. همچنین، می‌توانید با استفاده از محلول آب و سرکه و یا جوهر نمک، دریچه‌ها و قسمت‌های اطراف پوشال‌ها را تمیز کنید تا تمامی میکروب‌ها از بین بروند و فضای داخلی کولر ضدعفونی و تمیز شود.

رفع بوی ماهی کولر آبی

رفع بوی بد کولر آبی با تغییر مکان کولر:

اگر اخیرا کولر نصب کرده‌اید و متوجه بوی بد در فضای خانه شده‌اید، لازم است در رابطه با محل نصب آن، تجدید نظر کنید. بهتر است کولر در معرض هوای تازه و با فاصله از هواکش دستشویی نصب شود.

گاهی بوی بد از کولر نیست و ناشی از هوای کثیف اطراف است که وارد کولر و محیط خانه می‌شود. اگر مکان نصب کولر مناسب نباشد و در معرض بوی بد قرار گرفته باشد، هوای بد محیط اطراف را به داخل فضای خانه می‌کشد.

در چنین حالتی، برای رفع بوی بد کولر آبی لازم است که آن را جابه‌جا کنید و یا هواکش را بالاتر ببرید. همچنین، استفاده از فن با هدف تهویه هوای محیط اطراف، می‌تواند باعث از بین رفتن بوی بد محیط شود.

رفع بوی بد کولر آبی با استفاده از آب شیرین:

راکد ماندن آب درون کولر، باعث ایجاد بوی بد می‌شود. بنابراین، یکی از راه‌های رفع بوی بد کولر آبی، تعویض آب درون سینی است. اگر آب کولر را به طور منظم تعویض نشود، کم‌کم بوی بدی می‌گیرد.

گاهی مواقع بر اثر خرابی پمپ آب و یا هر مشکل دیگری، تعویض آب سینی کولر به خوبی انجام نمی‌شود. همین موضوع باعث می‌شود که کولر بوی بد بگیرد.

برای رفع بوی بد کولر آبی در چنین حالتی، باید علت تعویض نشدن آب کولر را شناسایی کنید.

رفع بوی بد کولر آبی با تعویض پمپ:

گاهی بر اثر داغ شدن یا نیم‌سوز شدن موتور، پمپ بوی سوختگی ایجاد می‌کند. در حالتی که کولر بی‌آب می‌شود و موتور به علت خشک کار کردن می‌سوزد، بوی سوختگی پلاستیک به مشام می‌رسد.

برخی مواقع، تسمه‌ی کولر به علت استهلاک بالا دچار سوختگی می‌شود و بوی آن در فضای خانه می‌پیچد. در این مواقع، بهتر است از تعمیرکار کمک بگیرید.

رفع بوی بد کولر آبی با استفاده از آب تمیز:

آب مصرفی کولر تاثیر زیادی در مطبوع بودن هوای داخلی منزل دارد. به همین دلیل، توجه به آلوده نبودن آب مصرفی از اصول اساسی جهت رفع بوی بد کولر آبی است.

اگر منبع آب در معرض نور خورشید نباشد و یا ورود و خروج آب به اندازه کافی صورت نگیرد، امکان دارد آب بو بگیرد و یا لجن ببندد. در چنین حالتی، لازم است که هرچند وقت یکبار، منبع آب را بررسی و تمیز کنید.

هر چند وقت یکبار باید کولر را تمیز کنیم؟

پاسخ به این سوال به عوامل مختلفی بستگی دارد. برای مثال، میزان استفاده از کولر یکی از عوامل تاثیرگذار در این موضوع است.

بوی بد کولر گازی

از سوی دیگر، در آب و هوای خشک و گرم، هر روز از کولر‌های آبی استفاده می‌شود و ممکن است هفته‌ها به طور مداوم روشن بماند.

در چنین حالتی، بهتر است سه بار در سال کولر را سرویس کنید؛ یکبار قبل از استفاده، یکبار در اواسط فصل گرما و یکبار هم در پایان استفاده و قبل از پوشاندن کولر.

از سوی دیگر، ماهی یکبار مخزن آب کولر را تخلیه کنید و مجدا با آب شیرین پر نمایید. اینکار باعث می‌شود میزان رسوب در مخزن کاهش ‌یابد.

نکاتی که در حین رفع بوی بد کولر آبی باید رعایت کنید:

  1. قبل از تمیز کردن کولر، منبع تغذیه را از برق بکشید و کولر را خاموش کنید.
  2. از شوینده‌های قوی برای رفع بوی بد کولر آبی و تمیز کردن آن استفاده نکنید.
  3. هنگام شستشوی کولر، مراقب باشید که رطوبت به موتور راه پیدا نکند.
  4. قبل از پوشاندن کولر در فصل‌های سرد، آب آن را تخلیه و قطعات را با دقت تمیز کنید.
  5. در فصل تابستان، چند قطره روغن معطر برای خوشبو ماندن کولر در آب کولر بچکانید.

طهرانی

بنیانگذار مجله اینترنتی ماگرتا و متخصص سئو ، کارشناس تولید محتوا ، هم‌چنین ۱۰ سال تجربه سئو ، تحلیل و آنالیز سایت ها را دارم و رشته من فناوری اطلاعات (IT) است . حدود ۵ سال است که بازاریابی دیجیتال را شروع کردم. هدف من بالا بردن سرانه مطالعه کشور است و اون هدف الان ماگرتا ست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *