سبک زندگیمهارت های زندگی

روش های مقابله با آلودگی هوا در منزل

دیوارهای سبز چگونه به کاهش آلودگی هوا کمک می کنند؟ مزایای استفاده از دیوار سبز در خانه

اگرچه هوایی که تنفس می کنیم قابل مشاهده نیست اما می تواند تأثیر بسزایی در سلامتی ما داشته باشد. طبق تحقیقات آژانس حفاظت از محیط زیست، هوایی که در داخل منازل خود تنفس می کنیم می تواند حتی تا پنج برابر هوای بیرون آلوده باشد و این آلودگی ممکن است بر سلامتی شما و اعضای خانواده تان تأثیر بگذارد.

براساس اعلام سازمان جهانی بهداشت (WHO)، سالیانه بیش از 1 میلیون نفر در سراسر جهان براثر آلودگی هوا می میرند.

همه ما می دانیم که آلودگی محیط بیرون از منزل یک مشکل است. اما احتمالا نگران آلودگی هوای داخل خانه خود نیستیم. این در حالی است که همه روزه کارهای زیادی مانند سوزاندن شمع، استفاده از خوشبو کننده های هوا و … انجام می دهیم که می توانند باعث قرار گرفتن ما در معرض آلودگی بیشتر باشد.

از آن جایی که در قرن حاضر و به خصوص با اپیدمی ویروس کرونا، اکثر ما بیشتر وقت خود را در خانه می گذرانیم، آلودگی هوای منازل قابل چشم پوشی نیست. اگر سالخورده هستید یا از قبل از با بیماری هایی مانند آسم، بیماری قلبی یا بیماری انسدادی مزمن ریوی (COPD) دارید، بیشتر از سایر افراد در برابر اثرات آلودگی آسیب پذیر هستید. همچنین کودکان و بزرگسالان به دلیل تنفس سریع تر و حجم ریه کمتر نیز بیشتر در معرض خطر هستند.

خبر خوب این است که گیاهان، آلاینده ها را از هوا جذب می کنند و آلودگی محیط را کاهش می دهند. مطلب جالبی در پیرامون اين موضوع در abgoondesign.com وجود دارد و در قسمتی گفته شده است یک گلدان تنها بخشی از این سموم موجود در هوا را از بین می برد و با هر گیاه اضافی این جذب آلودگی افزایش می یابد. بنابراین یکی از راه های بهبود کیفیت هوا در خانه ها ساخت دیوار سبز است.

مبارزه با آلودگی هوا در خانه

سموم معمول هوا در محیط داخلی

فرمالدئید (CH2O)

در لوازمی مانند مبلمان، کاغذ دیواری، مقوا و دستمال دیده می شود. همچنین در بعضی از پلاستیک ها، رنگ ها، لاک ها، مایعات ظرفشویی، نرم کننده های پارچه و مواد آرایشی استفاده می شود. این ماده از طریق آتش سوزی جنگل ها یا سوزاندن توتون، بنزین و چوب به محیط داخلی خانه ها نیز وارد می شود. افرادی که به مدت طولانی در معرض سطح پایین فرمالدئید هستند، علائم تنفسی مرتبط با آسم مانند سرفه و خس خس سینه را تجربه می کنند. فرمالدئید در مقادیر بالاتر نیز باعث سرطان حفره بینی می شود.

ترکیبات آلی فرار (VOC)

در تمام فرآورده های نفتی یافت می شوند. همچنین در چسب های مورد استفاده برای فرش و چوب، رنگ، مبلمان، تجهیزات الکترونیکی، دود سیگار، محصولات تمیز کننده خانگی و حتی خوشبو کننده های هوا وجود دارد!

تری کلرواتیلن (TCE)

یک آلاینده داخلی است که از رنگ، چسب ها، سموم دفع آفات و جوهر آزاد می شود. قرار گرفتن در معرض کوتاه مدت TCE باعث تحریک بینی و گلو و افسردگی سیستم عصبی مرکزی می شود. غلظت های بالاتر باعث بی حسی و درد صورت، کاهش بینایی، بی هوشی، ضربان قلب نامنظم و حتی مرگ می شود.

مونوکسید کربن (CO)

گاز خطرناکی است که از آتش سوزی، اجاق گاز، لوازم خانگی و بخاری تولید می شود. همچنین در غلظت های بالا در دود سیگار و اگزوز وسایل نقلیه وجود دارد. قرار گرفتن در معرض سطح پایین باعث سرگیجه و سردرد می شود در حالی که قرار گرفتن در معرض مقادیر بالاتر می تواند منجر به مرگ شود، زیرا این گاز از رساندن اکسیژن به سلول های بدن جلوگیری می کند.

بنزن (C6H6)، تولوئن (C7H8) و زایلن (C8H10)

در بخار محصولاتی مانند بنزین، روغن، رنگ، چسب، جوهر، پلاستیک و لاستیک یافت می شود. این 3 آلاینده محرک های پوست و چشم هستند و در ارتباط با سرطان خون شناخته شده اند.

دیوارهای سبز چگونه به کاهش آلودگی هوا کمک می کنند؟

دیوار سبز یا گرین وال با عناوین دیگری چون دیوار زنده، باغ های عمودی ، دیوار های زیستی و یا با نام علمی دیوارهای پیچیده گیاهی عمودی (VCWV ) نیز شناخته می شود.

دیوارهای سبز برای کاهش آلودگی خانه

تحقیقات انجام شده توسط اداره ملی هوانوردی و فضا (ناسا) ثابت می کند که گیاهان قادر به تمیز کردن هوای داخلی منازل و ساختمان ها هستند.

محقق اصلی ناسا دکتر ویلیام ولورتون اظهار داشته که مواد شیمیایی مانند فرمالدئید و مونوکسیدکربن را می توان به تنهایی و فقط از طریق گیاهان از محیط های داخلی خارج کرد. VOC ها، TCE، بنزن، تولوئن، زایلن و سایر مواد شیمیایی سمی را نیز می توان از طریق ریشه گیاه (یا توسط میکروارگانیسم های ساکن اطراف ریشه و تخریب و جذب این مواد شیمیایی) حذف کرد.

در جدول زیر، مواد شیمیایی سمی که معمولاً در خانه ها یافت می شوند و گیاهانی که بهترین جذب کننده و خنثی کننده این سموم هستند، آورده شده اند:

ماده سمی محیط خانهگیاهان دیواره سبز که در حذف این سموم بهترین هستند
فرمالدئید (CH2O)اسپاتی فیلوم
سرخس برگ شمشیری
پیچک انگلیسی
مونوکسیدکربن (CO)گیاه گندمیدراسنا کامپکت
انجیر برگ ریز
ترکیبات آلی فرارفیتونیا
پتوس
فیلودندرون برگ انجیری
تری کلرواتیلنسانسوریا
گل داوودی
دراسینا
بنزن، تولوئن و زایلنکیمبرلی ملکه سرخس
ارکیده فالانوپسیس
دیفن باخیا

مزایای دیوار سبز در کاهش آلودگی هوای خانه

گیاهان با جذب مواد شیمیایی موجود در هوا از طریق برگ های خود و رسوب آن ها در خاک، به عنوان بهترین تصفیه کننده طبیعی هوای داخل منزل عمل می کنند. همچنین گیاهان از طریق فتوسنتز، دی اکسید کربن (CO2) را گرفته و اکسیژن (O2) آزاد می کنند. افزایش اکسیژن به بیدار و هوشیار نگه داشتن ما کمک می کند.

کارشناسان توصیه می کنند برای بهبود کیفیت هوای داخل خانه به ازای هر 9 متر مربع فضای زندگی از 1 تا 3 گیاه خانگی استفاده کنید. البته نتایجی که می گیرید بسته به نوع گیاهان، اندازه و سلامتی آن ها متفاوت خواهد بود.

ساخت دیوار سبز با دارا بودن گیاهان مختلف موجب بهبود کیفیت هوای داخل خانه خواهد شد. یک دیوار سبز می تواند حاوی بیش از هزار گیاه باشد که همه گیاهان فیلتر هوا هستند و اکسیژن نیز تولید می کنند. اگر این تعداد گیاه را بخواهید در گلدان بکارید، به احتمال زیاد کل خانه شما پر می شود!

طهرانی

بنیانگذار مجله اینترنتی ماگرتا و متخصص سئو ، کارشناس تولید محتوا ، هم‌چنین ۱۰ سال تجربه سئو ، تحلیل و آنالیز سایت ها را دارم و رشته من فناوری اطلاعات (IT) است . حدود ۵ سال است که بازاریابی دیجیتال را شروع کردم. هدف من بالا بردن سرانه مطالعه کشور است و اون هدف الان ماگرتا ست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.