سبک زندگی

جواب فعالیت های درس ۹ مطالعات نهم ❤️ ایرانی متحد و یکپارچه

پاسخ سوال های صفحه ۵۶ ، ۵۷ ، ۵۹ ، ۶۰ و ۶۱ مطالعات اجتماعی پایه نهم ، جواب فعالیت های درس 9 ایرانی متحد و یکپارچه فصل پنجم مطالعات پایه ۹

پاسخ فعالیت های درس ۹ مطالعات نهم : در این نوشته به جواب فعالیت های درس نهم 9 مطالعات اجتماعی پایه نهم در صفحات ۵۶ ، ۵۷ ، ۵۹ ، ۶۰ و ۶۱ مربوط به درس نه ایرانی متحد و یکپارچه در بخش آموزش و پرورش ماگرتا پرداخته ایم.

همچنین بخوانید : جواب فعالیت های درس ۸ مطالعات نهم

گام به گام درس ۹ مطالعات نهم
گام به گام درس ۹ مطالعات نهم

پاسخ فعالیت درس ۹ مطالعات نهم

در جواب فعالیت درس 9 مطالعات اجتماعی نهم داریم :

جواب فعالیت صفحه ۵۶ مطالعات اجتماعی نهم

۱- کاربرگه شماره (۷) را انجام دهید.

برای دیدن پاسخ کاربرگ شماره ۷ روی دکمه مربوطه زیر کلیک یا لمس کنید.

جواب فعالیت صفحه ۵۷ مطالعات اجتماعی نهم

۲- پس از مطالعه متن توضیح دهید که با تأسیس حکومت صفوی، چه تغییرات مهم سیاسی، اجتماعی و مذهبی در ایران ایجاد شد.

اولین دستاورد سیاسی پس از استقرار حکومت صفویه این بود که درگیری، خونریزی و جنگ بین حاکمان محلی متوقف شد و ایران دارای حکومت مرکزی قوی بود. از نظر اجتماعی شهرها و روستاها آباد شدند. صنعت توسعه یافت و همبستگی و اتحاد بین مردم پدید آمد. از نظر مذهبی بسیاری از اختلافات مذهبی از بین رفت و ایران به یک دین کامل تبدیل شد. فیلسوفان و دانشمندان بزرگی در این فضا رشد کردند.

جواب فعالیت صفحه ۵۹ مطالعات نهم

۳- الف) کدام شهرها پایتخت صفویان بودند؟ نام ببرید.
تبریز، قزوین و اصفهان

ب) دلیل تغییر پایتخت صفویان را توضیح دهید.

پس از شکست شاه اسماعیل، تبریز به تصرف عثمانی ها درآمد و شاه طهماسب تصمیم گرفت برای در امان ماندن از حمله عثمانی، پایتخت را از تبریز به قزوین منتقل کند.

۴- دلایل سیاسی و نظامی ضعف و فروپاشی حکومت صفوی چه بود؟ 

شاهزادگان صفوی لیاقت اداره کشور را نداشتند و بیشترشان در امامزاده ها به خوش گذرانی می پرداختند. مقامات اداری و لشکری ​​نیز برای خود زیارتگاهی برپا کردند و به همین دلیل نتوانستند به مسئولیت خود عمل کنند. عامل دیگر حمله شورشیان افغان به گروه محمود افغان بود.

جواب فعالیت صفحه ۶۰ مطالعات نهم

۵- الف) آثار و نتایج اقدام‌های اداری و نظامی شاه عباس اوّل را توضیح دهید.

شاه عباس با برکناری قزلباش ها از حکومت استانی، حکومت مرکزی را برکنار کرد. تشکیل سپاه جدید غیر از قزلباش ها باعث شد که شاه عباس نیروهای نظامی دیگری نیز در مقابل شورش قزلباش ها داشته باشد و اجازه ندهد که قارباش ها قدرت را در دست بگیرند.

ب) کاربرگه شماره (۸) را انجام دهید.

برای دیدن پاسخ کاربرگ شماره ۸ روی دکمه مربوطه زیر کلیک یا لمس کنید.

جواب فعالیت صفحه ۶۱ مطالعات نهم

6- انگیزه‌ها و هدف‌های سیاسی، اقتصادی و فرهنگی اروپاییان از ارتباط با ایران دورهٔ صفوی را از متن درس استخراج و دسته بندی کنید.

سیاسی = دشمن مشترک به نام امپراتوری عثمانی
اقتصادی = تجارت و فروش محصولات تجاری که پس از انقلاب صنعتی افزایش یافته بود.
فرهنگی = تمایل اروپاییان به گردشگری و شناخت سرزمین های دیگر و تبلیغ مسیحیت

همچنین بخوانید : جواب فعالیت های درس ۷ مطالعات نهم

⭐️ در آخر جواب فعالیت های درس ۹ مطالعات نهم در صفحات ۵۶ ، ۵۷ ، ۵۹ ، ۶۰ و ۶۱ به پایان رسید، اگر سوال یا مشکلی دارید از قسمت دیدگاه با ما یا سایر دانش آموزان بحث و گفتگو کنید و نظرات خود را بگذارید. تمام سوالات را کامل و صحیح پاسخ دادیم. میتوانید آن ها را هم خلاصه بنویسید. برای بهتر پیدا کردن ما در آخر عبارت جستجو شده خود در گوگل کلمه ماگرتا را بنویسید.😎🌹

طهرانی

بنیانگذار مجله اینترنتی ماگرتا و متخصص سئو ، کارشناس تولید محتوا ، هم‌چنین ۱۰ سال تجربه سئو ، تحلیل و آنالیز سایت ها را دارم و رشته من فناوری اطلاعات (IT) است . حدود ۵ سال است که بازاریابی دیجیتال را شروع کردم. هدف من بالا بردن سرانه مطالعه کشور است و اون هدف الان ماگرتا ست.

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *