سبک زندگی

جواب فعالیت های درس ۱۰ مطالعات نهم

پاسخ سوال های صفحه ۶۵ و ۶۷ مطالعات اجتماعی پایه نهم ، جواب فعالیت های درس 10 اوضاع اجتماعی، اقتصادی، علمی و فرهنگی ایران در عصر صفوی فصل پنجم مطالعات پایه ۹

پاسخ فعالیت های درس ۱۰ مطالعات نهم : در این نوشته به جواب فعالیت های درس دهم 10 مطالعات اجتماعی پایه نهم در صفحات ۶۵ و ۶۷ مربوط به درس ده اوضاع اجتماعی، اقتصادی، علمی و فرهنگی ایران در عصر صفوی در بخش آموزش و پرورش ماگرتا پرداخته ایم.

همچنین بخوانید : جواب فعالیت های درس ۹ مطالعات نهم

گام به گام درس ۱۰ مطالعات نهم
گام به گام درس ۱۰ مطالعات نهم

پاسخ فعالیت درس ۱۰ مطالعات نهم

در جواب فعالیت درس 10 مطالعات اجتماعی نهم داریم :

جواب فعالیت صفحه ۶۵ مطالعات اجتماعی نهم

۱- متن را مطالعه کنید:
الف) سه عامل گسترش تجارت در عصر صفوی را بیان کنید.

1- امنیت ایجاد شده توسط حکومت مقتدر صفوی و شیوه زنان و غارتگران جرأت حمله به کاروان ها را نداشت. 2- توسعه راه های ارتباطی و کاروانسراها در مناطق مختلف کشور 3- روابط سیاسی که بین ایران و سایر کشورها برقرار شد، این عوامل باعث گسترش تجارت شد.

ب) سه منبع عمدهٔ درآمد حکومت صفوی را ذکر کنید.

مالیات از کشاورزان و دامداران. 2. مالیات های اخذ شده توسط تجار و بازرگانان. 3. مالیات از صنعتگران و پیشه وران.

جواب فعالیت صفحه ۶۷ مطالعات اجتماعی نهم

۲- متن را بخوانید. مراسم جشن و شادی در عصر صفوی را با روزگار کنونی از جنبه‌های مختلف (شیوهٔ برگزاری، محل جشن و …) مقایسه کنید.

در دوره صفویه جشن ها و مراسم شادی آور ابتدا در میادین و اماکن عمومی آغاز می شد و مردم از هر قشری دور هم جمع می شدند و به شادی می پرداختند. مراسم شعر و مداحی نیز رایج بود. بیشتر این جشن ها در مکان های عمومی برگزار می شد. اما امروزه جشن و سرور در اماکن عمومی برگزار نمی شود. و بیشتر این جشن ها با آتش بازی همراه است که گاه باعث رنجش و آزار دیگران می شود. امروزه افراد کمتر تمایل دارند شادی خود را با دیگران به اشتراک بگذارند.

۳- محتشم کاشانی از شاعران و مرثیه‌سرایان برجستهٔ دوره صفویه است. آیا می‌دانید مشهورترین شعر او چیست؟

محتشم از پیروان مکتب حدوث و از شاعران مهم مجلس عزای شیعه است. ترکیب بند «باز این چه شورشی است که در خلقت عالم است؟» مشهورترین مرثیه شهدای کربلا در ادبیات فارسی است.

همچنین بخوانید : جواب فعالیت های درس ۸ مطالعات نهم

⭐️ در آخر جواب فعالیت های درس ۱۰ مطالعات نهم در صفحات ۶۵ و ۶۷ به پایان رسید، اگر سوال یا مشکلی دارید از قسمت دیدگاه با ما یا سایر دانش آموزان بحث و گفتگو کنید و نظرات خود را بگذارید. تمام سوالات را کامل و صحیح پاسخ دادیم. میتوانید آن ها را هم خلاصه بنویسید. برای بهتر پیدا کردن ما در آخر عبارت جستجو شده خود در گوگل کلمه ماگرتا را بنویسید.😎🌹

طهرانی

بنیانگذار مجله اینترنتی ماگرتا و متخصص سئو ، کارشناس تولید محتوا ، هم‌چنین ۱۰ سال تجربه سئو ، تحلیل و آنالیز سایت ها را دارم و رشته من فناوری اطلاعات (IT) است . حدود ۵ سال است که بازاریابی دیجیتال را شروع کردم. هدف من بالا بردن سرانه مطالعه کشور است و اون هدف الان ماگرتا ست.

3 دیدگاه

  1. سلام سوال 1 قسمت ب را اشتباه گفتین جواب درست میشه : مالیات از کشاورزان و دامداران، عوارضی که از کاروان های تجاری گرفته میشد گزینه سوم فقط درست بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *