سبک زندگیگردشگری

همه چیز درباره تنگه واشی فیروزکوه + تصاویر تنگ ساواشی

تنگه واشی کجاست؟ آبشار دیدنی تنگه ساواشی فیروزکوه و اطلاعات کامل سفر

تنگه ساواشی فیروزکوه و تنگه باشی تهران : تنگه واشی یا تنگه ساواشی نام یک مکان زیبا با جاذبه های گردشگری فراوان است این مکان در 17 کیلومتری شهر فیروز کوه قرار دارد. پس از طی یک مسیر و رسیدن به روستای جلیزجند این تنگه زیبا نمایان میشود . روستای جلیزجند در حاشیه یک دشت سر سبز با مزارع گندم و باغات مختلف که بسیار چشم نواز است قرار دارد. با گردشگری ماگرتا همراه باشید.

عکس تنگه ساواشی
عکس تنگه ساواشی

تنگه واشی کجاست؟

این مکان همانطور که از اسمش مشخص است شامل 2 عدد تنگه است که تنگه اول به نام واشی و تنگه دوم به نام سا معروف هستند .

یکی از منظره های چشم نواز این تنگه وجود آبشاری با ارتفاع 15 متر در انتهای تنگه دوم است.

عکس و تصاویر تنگه واشی
عکس و تصاویر تنگه واشی

یکی از دلایلی که این منطقه گردشگران زیادی را جذب میکند پیاده روی سه مرحله ای است که در بخش اول پیاده روی از ابتدای تنگه اول شروع میشود و تا ابتدای دشت ساواشی ادامه دارد سپس یک راهپیمایی در دشت ساواشی است که بسیار منظره زیبایی دارد و این پیاده روی در مسیر تنگه دوم ادامه دارد تا به آبشار ختم شود.

جاهای دیدنی تنگه‌واشی
جاهای دیدنی تنگه‌واشی

آبشار تنگه واشي تهران

یکی دیگر از جاذبه های این آبشار خاص در تنگه واشی رویش یک گیاه خاص و کمیاب به نام باریجه است که این گیاه مصرف صنعتی و دارویی دارد.

دشت گل تنگه ساواشی
دشت گل تنگه ساواشی

البته اگر قصد رفتن به آبشار تنگه واشی را دارید و تعریف ابشار تنگه ساواشی را شنیده باشید باید بدانید که از تنگه تا آبشار هم باید یک پیاده روی هشتصد متری را داشته باشید.

آبشار تنگه واشی فیروزکوه
آبشار تنگه واشی فیروزکوه

آثار تاریخی در تنگه واشی

تنگه واشی علاوه بر محیط بکر و زیبا و جاذبه های تفریحی که دارد آثار تاریخی زیادی نیز دارد.برای مثال مهمترین اثر تاریخی موجود در تنگه واشی وجود یکی از 3 کتیبه معروف دوره قاجار است.

کتیبه تنگه ساواشی
کتیبه تنگه ساواشی

این کتیبه به دستور فتحعلی شاه قاجار حکاکی شده است واین کتیبه وقایع زمان فتحعلی شاه را روایت میکند . بزرگترین نقش برجسته این کتیبه نقش شکارگاه با تصویر اسب ها است .

نکته جالب در مورد این کتیبه آن است که این کتیبه حدود 185 ساله پیش در دل کوه حک شده است اما به گونه ایست که در طی این سال ها بارش باران و نور خورشید به آن هیچ آسیبی وارد نکرده است  

طهرانی

بنیانگذار مجله اینترنتی ماگرتا و متخصص سئو ، کارشناس تولید محتوا ، هم‌چنین ۱۰ سال تجربه سئو ، تحلیل و آنالیز سایت ها را دارم و رشته من فناوری اطلاعات (IT) است . حدود ۵ سال است که بازاریابی دیجیتال را شروع کردم. هدف من بالا بردن سرانه مطالعه کشور است و اون هدف الان ماگرتا ست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *