سبک زندگیسلامت

مضرات قلیان چیست؟🚬 لیست عوارض قلیون کشیدن و اثرات آن

عوارض مصرف قلیان و ضررهایی که قلیون به بدن انسان می زند

ضرر قلیان کشیدن و قلیون چه ضرری دارد و معایب آن : یک وسیله پارچ مانند است با یک لوله که اغلب چوبی است و یک شلنگ برای استعمال دخانیات خاص مثل تنباکو که همراه با بخار آب و زغال است .تنباکوهای طعم های مختلفی دارند مانند سیب و نعنا و غیره که اکثرا عصاره میوه ها هستند .بسیاری فکر میکنند این وسیله به علت وجود آب مضرات کمتری دارد اما استعمال قلیان هم ضرر های زیادی به همراه دارد. کشیدن قلیان با شلنگ آبی، دودی برابر ۶۰ عدد نخ سیگار را تولید می‌کند. بنابراین خطرات کشیدن سیگار برای سلامتی، مشخصا با کشیدن قلیان بیشتر می‌شود. با بخش سلامت ماگرتا همراه باشید.

عوارض قلیان میوه ای
عوارض قلیان میوه ای

عوارض و مضرات قلیان کشیدن

قلیان چیست؟ قلیان ها در شکل و اندازه و سبک متفاوت هستند مانند اندازه بدنه یا جنس بدنه یا ملزوماتی که به صورت تزئینی روی قلیان قرار میگیرند.

یک قلیان معمولی مدرن که از قدیم تا الان قابل استفاده است شامل یک بدنه شیشه ای است به شکل یک گلدان یا پارچ که محل قرار گیری آب است و روی آن یک بدنه قرار میگیرد که اغلب از جنس چوب است و دارای تعدادی سوراخ است که روی ظرف شیشه ای قرار میگیرد این بدنه باعث اتصال آب به ذغال می شود

و بخار آب از یکی از سوراخ ها که محل اتصال شلنگ به بدنه است به شلنگ وارد میشود و از طریق آن وارد دهان و سپس ریه های انسان میشود . روی این بدنه یک وسیله سفالی یا چوبی قرار دارد که درون آن تنباکو ریخته میشود روی تنباکو ها هم ذغال قرار میگیرد.

مضرات سیگار و قلیان
مضرات سیگار و قلیان بر ریه

این اجزا زمانی که به هم وصل شوند یک وسیله به نام قلیان را درست میکنند . این وسیله از زمان های بسیار دور در دسترس عموم مردم بوده است در دوره ای مردم از این وسیله به عنوان یک راه درمانی استفاده می کردند اما جدیدا این یک وسیله تفریحی برای جوان ها شده است و به علت وجود تنباکو های مختلف و شیمیایی ضرر قلیان خیلی بیشتر از منفعتش شده است .

تاریخچه استفاده از قلیان

استفاده از قلیان قرن ها پیش در ایران باستان و هند آغاز شد اما امروزه قلیان در سراسر جهان محبوبیت خاصی پیدا کرده است از جمله کشورهای انگلیس و فرانسه و روسیه و خاورمیانه و ایالات متحده.

در سال 2018 طبق یک نظر سنجی از بین 13 دانش آموز در ایالات متحده 1 نفر قلیان استعمال کرده است و از هر 8 نفر 1 نفر از قلیان برای ترک سیگار استفاده کرده است اما مصرف قلیان سالانه بین دانش آموزان در سال 2010 به 1 نفر از 6 نفر رسیده بود و در سال 2014 به 1 نفر از 4 نفر افزایش داشته است اما خوشبختانه تاکنون این تعداد کمی کاهش داشته است و به 1 نفر از 13 نفر رسیده است .  

سایر مطالعات در مورد افراد جوان در ایالات متحده نشان میدهد که شیوع بالایی از مصرف قلیان در بین دانشجویان یک دانشگاه است این مطالعات نشان میدهد که مصرف قلیان تا کنون از 22 درصد به 40 درصد افزایش پیدا کرده است.

قلیون کشیدن چه ضرری دارد
قلیون کشیدن چه ضرری دارد؟

اما جدیدا به علت مصرف بالای جوانان از قلیان نوعی از آن را تولید کردند که کاملا الکترونیکی است که به سیگار الکترونیکی هم معروف است از جمله سنگ قلیان و قلم قلیان معرفی شده است . این محصولات باتری هستند و حاوی مایع نیکوتین طعم دهنده ها و سایر مواد شیمیایی است که آن ها را به یک آئروسل تبدیل میکند که به آن اصطلاحا ویپ می گویند.

مضرات ویپ اسموک Vape کمتر از سیگار کشیدن است اما بی ضرر هم نیست زیرا هم دارای نیکوتین است و هم اطرافیان را اذیت می کند و باعث خشکی دهان می شود.

ضرر های ویپ Vape
ضرر های ویپ Vape

چرا دود قلیان سمی و مضر است؟

زغالی که برای گرم کردن تنباکو استفاده می شود با تولید مقدار زیادی منو اکسید کربن و مواد شیمیایی باعث ایجاد سرطان در دهان و ریه و مثانه میشود . حتی پس از عبور از آب هم باز دود قلیان حاوی زیادی مواد سمی است.

مقایسه مصرف سیگار با قلیان

ممکن است بسیاری از کسانی که قلیان مصرف میکنند در این باور هستند که این عمل نسبت به سیگار کشیدن مضرات کمتری دارد اما مصرف قلیان بسیاری از مضرات سیگار را دارا است .دخانیات موجود در قلیان در معرض گرمای زیاد از سوختن ذغال است و دود حاصل بیشتر از دود سیگار سمی است .

یک بار مصرف قلیان در یک ساعت شامل 200 پوک است در حالی که سیگار کشیدن به طور متوسط یک نخ شامل 20 پف است .

میزان دود استنشاق شده در طی یک بار مصرف قلیان به طور معمولی حدود 90 هزار میلی لیتر است این در حالی است که دود استنشاق شده از مصرف سیگار بین 500 تا 600 میلی لیتر است.

مضرات قلیان برازجانی و میوه ای
مضرات قلیان برازجانی و میوه ای

بیماری های مشترک بین افراد قلیانی و سیگاری

 1. سرطان دهان
 2. سرطان ریه
 3. سرطان معده
 4. سرطان مری
 5. کاهش عملکرد ریه
 6. کاهش باروری

قلیان بدون تنباکو چگونه است؟

برخی از محصولات شیرین و طعم دار شده برای استفاده در قلیان فروخته میشوند که برچسب ها و تبلیغات این محصولات ادعا میکنند که مصرف کنندگان میتوانند بدون داشتن مضرات تنباکو از قلیان لذت ببرند. مطالعات مربوط به این محصولات و تنباکوی معمولی نشان میدهد که دود حاصل از هر دو فرآورده حاوی مونو اکسید کربن و مقدار زیادی مواد سمی هستند.

اثرات قلیون کشیدن دوسیب
اثرات قلیون کشیدن دوسیب

دود قلیون چه بلایی سر بدن انسان و سلامت می آورد؟

 • خطر ابتلا به سرطان
 • خطر افزایش مشکلات ریوی
 • باعث بیماری قلبی
 • کاهش سطح اکسیژن خون
 • ایجاد مشکل برای معده
 • پوکی استخوان در پی استفاده از قلیان

طهرانی

بنیانگذار مجله اینترنتی ماگرتا و متخصص سئو ، کارشناس تولید محتوا ، هم‌چنین ۱۰ سال تجربه سئو ، تحلیل و آنالیز سایت ها را دارم و رشته من فناوری اطلاعات (IT) است . حدود ۵ سال است که بازاریابی دیجیتال را شروع کردم. هدف من بالا بردن سرانه مطالعه کشور است و اون هدف الان ماگرتا ست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *