اخبار

جریمه نزدن ماسک در تهران چقدر است؟ و خارج شدن از قرنطینه

روحانی: جریمه خارج شدن از قرنطینه ۲۰۰ هزار تومان/ نزدن ماسک ۵۰ هزار تومان

جریمه ماسک نزدن در تهران و خارج شدن از قرنطینه و کسی که کرونا دارد و اعلام نمی کند: مبلغ جریمه های کرونایی برای افرادی که ماسک نمی‌زنند را مشاهده می‌کنید، هر فردی که ماسک نزند ۵۰ هزار تومان جریمه می‌شود و همچنین هر فردی که بیماری خود را اعلام نکند ۲۰۰ هزار تومان جریمه می‌شود.

رییس جمهور گفت: هر فردی که ماسک نزند ۵۰ هزار تومان جریمه می‌شود و همچنین هر فردی که بیماری خود را اعلام نکند ۲۰۰ هزار تومان جریمه می‌شود.

رئیس جمهور در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا: برای اصنافی که پروتکل های بهداشتی را مراعات نمی کنند در مرحله اول تذکر داده می شود، در مرحله دوم ۳۰۰ هزار تومان جریمه میشود، در مرحله سوم یک میلیون تومان جریمه می شود و اگر تخلف ادامه داشت آن واحد صنفی پلمپ خواهد شد. با اخبار ماگرتا همراه باشید.

جریمه ماسک نزدن در ایران
جریمه ماسک نزدن در ایران

جریمه نقدی نزدن ماسک در تهران

حجت‌الاسلام‌ و المسلمین حسن روحانی روز شنبه در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا ضمن تشکر از مردم برای رعایت پروتکل‌های بهداشتی در ایام اربعین گفت: برای مردم خیلی مهم بود که در مراسم راهپیمایی در مسیر نجف به کربلا حضور یابند و زیارت کنند اما به خاطر پروتکل‌های بهداشتی صرف نظر کردند و زیارت و توجه شان به سالار شهیدان در منازل و مجالسی که برپا شده بود را با پروتکل‌های بهداشتی انجام دادند.

وی با تاکید بر تداوم رعایت پروتکلهای بهداشتی تا پایان این هفته که ایام رحلت پیامبر و شهادت حضرت مجتبی(ع) و امام رضا(ع) است، افزود: امسال پیاده روی به سمت خراسان رضوی مشهد و حرم امام رضا(ع) نداریم و مراسمی که برگزار میشود باید با مراعات همه پروتکل‌ها باشد که قبلا به مردم ابلاغ شده است.

رییس جمهوری تاکید کرد: همه ما باید توجه داشته باشیم که عامل اصلی برای فاصله گرفتن از شر این ویروس و ابتلا و مراحل حادی که برای مردم پیش آمده، فرهنگ عمومی مردم است.

این فرهنگ است که می‌تواند ما را حراست کند و در بهداشت بهترین و تنها راه در شرایط فعلی برای مقابله با کرونا است مثلا ما ممکن است با آنفلوانزا هم مواجه شویم برای آن دارو و امور بهداشتی داریم، ولی برای کرونا دارو و واکسنی نداریم و تنها راه توسل به امور بهداشتی است.

 افزایش ده‌هزار تست به تست‌های روزانه/ اختصاص ۱۰۰ میلیون دلار برای خرید کیت‌های تشخیصی

روحانی یادآور شد: خیلی مهم است که بیمار را سریعا کشف کنیم و راه آن این است که تست‌هایی که انجام می‌دهیم را گسترش دهیم. دیروز با وزیر بهداشت تلفنی صحبت کردیم و امروز هم اعلام کردیم که آماده‌ایم ده هزار تست علاوه بر تست‌های روزانه انجام شود بودجه آن را تامین می‌کنیم.

 رییس دولت تدبیر و امید با اشاره به گفت و گوی روز گذشته خود با وزیر بهداشت خاطرنشان کرد: دیروز که با وزیر بهداشت صحبت کردیم، برای خریداری تست‌هایی که خیلی آسان و کوتاه زمان به ما جواب می‌دهد بحث شد.

ظرف یک ربع و بیست دقیقه این تست انجام شود که صد میلیون دلار برای این کیت‌های مورد نیاز و خریدهای خارجی مقرر کردیم البته در داخل هم در حال ساخت است و هم تامین از خارج، این یک تحول بزرگی در تست به زودی خواهیم داد با این شرایط جدیدی که مهیا می شود.

رییس دولت تدبیر و امید با بیان اینکه عامل اصلی برای فاصله گرفتن از بیماری، مسیر انتقال است، اظهار داشت: ما ویروس کرونا را داریم، افراد جامعه و مسیر انتقال داریم. ویروس وجود دارد که معلوم نیست چه زمانی از بین برود، افراد جامعه هم باید خود را حفظ کرده و فعالیت هم بکنند اما اینکه این ویروس به انسان برسد، عاملش خود انسان است یعنی انسان مبتلا این ویروس را به دیگری منتقل می‌کند.

روحانی اضافه کرد: فرد مبتلا ممکن است علامت هم نداشته باشد و قوی باشد، اما ناقل بوده و انتقال‌دهنده است. مهم است که جلوی مسیر انتقال را بگیریم و برای اینکه این مسیر گرفته شود، به محض آنکه فرد فهمید مبتلا شده است، به خانواده و محل کار خود اطلاع داده و دو هفته در قرنطینه باقی بماند و حق خروج از قرنطینه را ندارد.

بیمار کرونایی از قرنطینه خارج شود ۲۰۰ هزار تومان جریمه می‌شود

رئیس‌جمهور بیان کرد: برای جلوگیری از مسیر انتقال به محض اینکه فرد متوجه این بیماری شد باید به خانواده و محل کار خود اعلام کند و این امروز جزو مصوبات ما بود. این فرد باید به مدت دو هفته در قرنطینه بماند و حق ندارد از قرنطینه خارج شود و اگر تخلف کند ۲۰۰ هزار تومان جریمه می‌شود و این برای هر نوبت تخلف است.

سامانه و ساز و کار این امر مشخص شده است و وزارت بهداشت مسئول آن است. این مبلغ باید به حسابی که امروز وزارت بهداشت معرفی می‌کند واریز شود و اگر پرداخت نکرد به عنوان بدهکاری فرد از طرق دیگر اقدام می‌شود.

جریمه ماسک نزدن ۵۰ هزار تومان است

وی اضافه کرد: مسأله دومی که جزء مصوبات ما بود، مسأله ماسک بود. در خصوص ماسک همه افراد جامعه باید در اجتماعاتی که حضور پیدا می‌کنند از ماسک استفاده کنند و اگر کسی استفاده نکرد، ۵۰ هزار تومان جریمه می‌شود.

نیروی انتظامی، بسیج، ناظرین و بازرسین وظیفه دارند مشخصات افراد را ثبت و به خود فرد اعلام کنند و آن فرد باید ظرف دو هفته پول را به حسابی که وزارت بهداشت اعلام می‌کند واریز کند و اگر واریز نکرد بدهکار است و از طرق مختلف بدهی او کسر خواهد شد.

رئیس‌جمهور گفت: نیروی انتظامی از ابزار و وسایلی که دارد استفاده می‌کند. ممکن است کسی ماسک ندارد، اما به او ابلاغ و اعلام می‌شود که شما فلان روز در فلان خیابان بدون ماسک بودید و ۵۰ هزار تومان موظف به پرداخت جریمه هستید.

روحانی خاطرنشان کرد: بحثی که مصوبه امروز ما بوده فقط برای تهران بزرگ است و امکان دارد به سایر استان‌های مورد نیاز تعمیم پیدا کند.

اصناف رعایت نکنند از ۳۰۰ هزار تومان تا یک میلیون جریمه می‌شوند

وی ادامه داد: مسأله سوم مورد توجه جلسه امروز، مربوط به اصناف است. اصناف باید مراعات کنند و اگر فرد خدمت دهنده خودش مراعات نکند، جریمه می‌شود و اگر به افرادی که دارای ماسک نیستند خدمت دهند باز هم جریمه می‌شوند.

رئیس‌جمهور گفت: بنابر گزارش نظار، برای صنف و فردی که در اصناف مراعات نمی‌کند، در مرحله اول تذکر داده می‌شود، در مرحله دوم ۳۰۰ هزار تومان جریمه می‌شود و اگر ادامه پیدا کند در مرحله سوم یک میلیون تومان جریمه خواهد شد و اگر ادامه پیدا کند و مراعات نکند در مرحله چهارم محل کسب و کار پلمپ می‌شود. این چهار مرحله برای فعالان اصناف است که موظف هستند هم خودشان رعایت کنند و هم صرفا به افرادی خدمت دهند که از ماسک استفاده می‌کنند.

روحانی بیان کرد: مورد بعد در مورد حمل و نقل عمومی، اتوبوس‌ها و تاکسی‌ها است. البته مترو‌ها در کنار مراکز پر جمعیت، پاساژها، بازار و مراکز پر جمعیت شهری هستند و تیمی که در آنجا حاضر هستند، حضورا به مردم اعلام خواهند کرد. نیروی انتظامی و بسیج نظارت و بازرسی هستند و از سوی وزارت بهداشت به افراد اعلام می‌شود. برای ورد افراد به محوطه مترو همه مراعات‌ها انجام می‌گیرد.

جریمه نزدن ماسک در دنیا

جریمه رانندگان متخلف از پروتکل‌های بهداشتی

وی افزود: در تاکسی و اتوبوس اگر راننده تاکسی مراعات نکند ۱۰۰ هزار تومان جریمه می‌شود و اگر به مسافر بدون ماسک خدمت دهد به ازای هر مسافر ۲۰ هزار تومان جریمه می‌شود. این کار را هم نظار می‌توانند انجام دهند و هم ضابطین. به ویژه پلیس راهنمایی و رانندگی موظف است این کار را انجام دهد و هر راننده‌ای را که دید مراعات نمی‌کند، مانند بقیه تخلفات راهنمایی و رانندگی شماره را یادداشت کند و کدی ابلاغ می‌شود که بر اساس آن افراد جریمه شوند.

رئیس‌جمهور تاکید کرد: نسبت به ادارات هم علاوه بر مقرراتی که قبلا داشتیم که در ادارات هم خودشان باید مراعات کنند و هم به کسی که ماسک ندارد خدمت ندهند. در مصوبه امروز برای وردی ادارات هم مقرراتی مشخص شد هم برای حراست، هم نگهبانی. نگهبانی و حراست درب ورودی ادارات باید مانع ورود کسی که ماسک ندارد شوند و اگر حراست و نگهبانی به این وظیفه عمل نکند همه مقررات و تنبیهاتی که قبلاً مشخص کرده بودیم برای کارمند متخلف، برای این فرد نگهبان هم جاری است و همچنین نسبت به روسای بخش‌ها و ادارات که وظیفه نظارت دارند اگر خودشان به دقت به وظایفشان عمل نکنند مشمول مجازات می‌شوند.

روحانی ادامه داد: اگر روسای بخش‌ها و ادارات مراعات نکردند، حراست به بخش مربوطه اطلاع دهد تا مشمول مجازات‌هایی شوند که قبلاً اعلام کردیم؛ بنابراین این موارد پنج گانه از قرنطینه، ماسک، اصناف، حمل و نقل و ادارات جرایم‌شان که از حداقل ۵۰ هزار تومان تا حداکثر یک میلیون تومان و در مواردی پلمپ بود، مشخص شد. مجازات کارمندان هم اعمال و اجرا می‌شود.

وی اظهار کرد: امروز در جلسه ستاد بحث مهمی مطرح شد مبنی بر اینکه در موج اخیر افرادی که به بیمارستان‌ها مراجعه می‌کنند در برخی موارد کل اعضای خانواده هستند مانند پدر، مادر، فرزند، پدربزرگ و مادربزرگ و این نشان می‌دهد در داخل منازل و خانواده‌ها حساسیت‌ها کاهش پیدا کرده است. مردم ما البته خبر دارند که این موج در اروپا و بسیاری از بخش‌های جهان، شدیدتر است که همه با آن مواجه شده اند. آمار مبتلایان در چند روز اخیر در برخی کشور‌های اروپایی چندبرابر موج آخر اسفند و فروردین است. متخصصین می‌گویند آب و هوا، سرما و گرما در این زمینه تاثیر ندارد و جهشی در این ویروس رخ نداده و ویروس تقریبا همان شرایط قبلی را دارد، اما شرایط انتقال راحت‌تر شده و امروز در دنیا حد ابتلا بالا رفته است و در کشور ما هم بالا رفته است و ما حتما باید با این مسأله مقابله کنیم.

رئیس‌جمهور افزود:، اما گزارش خوبی داده شد مبنی بر اینکه براساس نمودار‌ها تعداد فوتی‌ها و مرگ و میر نسبت به ابتلا در پایان اسفند و اوایل فروردین با آنچه امروز است خیلی فاصله دارد و خیلی کاهش پیدا کرده و این به معنای آن است که بخش درمان مراقبت و تلاش بیشتری انجام می‌دهد و مردم هم مراعات‌هایی می‌کنند. در گزارش امروز همینطور آمد اکثر افرادی که دچار مرگ و میر می‌شوند و فوت می‌کنند بالای هفتاد سال هستند پس سن در این مسأله بسیار اهمیت دارد. خواهش می‌کنیم آن‌هایی که بالای هفتاد سال هستند بیشتر مراقبت کنند. در این نمودار دیدیم از ۷۵ که عبور می‌کنند موج مرگ و میر افزایش می‌یابد.

روحانی تصریح کرد: لازم می‌دانم همین جا از مقام معظم رهبری تشکر کنم که نیرو‌های مسلح را موظف کردند امکانات خود را در اختیار بیماران کرونایی قرار دهند. ان شاءالله این هماهنگی میان وزارت بهداشت و درمان انجام شده است. دیروز وزیر گفتند هماهنگی انجام شده و همچنین برای بخش بیمارستان‌های مربوط به تامین اجتماعی هم همینطور و همه این‌ها در صحنه حضور دارند برای اینکه مردم عزیزی که گرفتار می‌شوند بتوانند در تخت بیمارستانی مداوا و معالجه شوند.

روحانی اضافه کرد: آنچه اهمیت دارد این است که امروز در شرایط سخت تری قرار داریم و همه دنیا در شرایط سخت تری قرار گرفتند. هم با داروی مطمئن و هم واکسن فاصله داریم و هم پاییز و زمستان است و ممکن است بیماری‌های دیگر مانند آنفولانزا و سرماخوردگی اضافه شود، خواهش ما این است که مردم در رعایت همه دستورالعمل‌های بهداشتی مراعات کنند. این بزرگترین عامل برای مقابله با این بیماری در خط اول است و مهمترین مسأله مراعات مردم است و ان شاءالله با مراعات مردم بتوانیم از این شرایط عبور کنیم و شرایط آرام تری داشته باشیم.

وی در پایان بیان کرد: البته در گزارش امروز خوشبختانه ۱۷ استان نسبت به هفته‌های پیش شرایط بهتری پیدا کردند و مخصوصا بین ابتلا و مرگ و میر در این نمودار‌ها فاصله قابل توجهی ایجاد شده است و از این ۱۷ استان برای تلاش‌های که انجام دادند، تشکر می‌کنیم و در عین حال در ۱۲ استان هم همچنان مشکلات داریم که باید توجه بیشتری انجام گیرد تا از این روز‌های سخت عبور کنیم.

جریمه ماسک نزدن در سایر کشورها چقدر است؟

ماسک نزدن و نقض مقررات کرونا در کشورهای مختلف چقدر جریمه دارد؟ اخلاق شهروندی از ۶ ماه پیش تاکنون بسیار تغییر کرده ؛ رعایت فاصله فیزیکی، رعایت پروتکل‌های بهداشتی فردی و جمعی، زدن ماسک و… . برخی کشورهای دنیا برای رعایت نکردن پروتکل‌های بهداشتی و نزدن ماسک جریمه تعیین کرده‌اند. از چند روز پیش نیز زمزمه جریمه عدم رعایت پروتکل‌های بهداشتی در ایران هم شنیده شده است؛ از جمله امروز که رئیس جمهور در این باره حرف زد.

جریمه ماسک نزدن در سایر کشورها
جریمه ماسک نزدن در سایر کشورها 

نظر شما درباره جریمه ماسک نزدن در تهران چیست؟ در دیدگاه برایمان بنویسید.

طهرانی

بنیانگذار مجله اینترنتی ماگرتا و متخصص سئو ، کارشناس تولید محتوا ، هم‌چنین ۱۰ سال تجربه سئو ، تحلیل و آنالیز سایت ها را دارم و رشته من فناوری اطلاعات (IT) است . حدود ۵ سال است که بازاریابی دیجیتال را شروع کردم. هدف من بالا بردن سرانه مطالعه کشور است و اون هدف الان ماگرتا ست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *