اخبارعلمی

جواب کاوشگری و فکر کنید صفحه ۵ و ۶ علوم پنجم ، درس اول

گام به گام درس اول علوم پنجم دبستان : پاسخ کاوشگری صفحه 5 و فعالیت صفحه 6 درس زنگ علوم

گام به گام سوالات صفحه ۵ و ۶ علوم پنجم دبستان و حل کاوشگری و فکر کنید صفحه 5 و 6 درس زنگ علوم را در ادامه در بخش آموزش و پرورش ماگرتا برای شما دانش آموز جویای علم آماده کرده ایم.

مطلب پیشنهادی : سوالات درس ۹ علوم پنجم

جواب کاوشگری و فکر کنید صفحه ۵ و ۶ علوم پنجم

جواب کاوشگری صفحه ۵ درس اول علوم پنجم

‌۱- مشخص کنید: درباره ی اثر طول بال فرفره بر زمان فرود آمدن آن، مانند مراحل زیر کاوش کنید.چه چیزی را باید تغییر داد؟
طول بال فرفره.

چه چیزی را باید اندازه گرفت؟
زمان رسیدن فرفره به سطح زمین.

چه چیزی را نباید تغییر داد؟
ارتفاعی که فرفره از آن رها می شود.
جنس کاغذ – طول دم و پنهای بال فرفره.

۲- دو فرفره بسازید که طول بال هایشان متفاوت باشد.۳- فرفره ها را از ارتفاع ۲ متری رها کنید. مدت زمانی را که طول می کشد تا هر فرفره به سطح زمین برسد، اندازه بگیرید و در جدول زیر یادداشت کنید. (توجه: هر آزمایش را ۳ بار تکرار کنید.)

شماره آزمایشفرفره یکفرفره دو
۱۳ ثانیه۶ ثانیه
۲۴ ثانیه۷ ثانیه
۳۳ ثانیه۵ ثانیه

۴- نتیجه کاوش خود را بنویسید.

درجه اندازه طول بال فرفره بیشتر باشد، زمان بیشتری نیاز دارد تا به زمین برسد. وقتی که بال فرفره بلند باشد هوای بیشتری زیر بال رد و بدل می شود و نیروی بیشتری رو به بالا به فرفره وارد می کند پس فرفره مدت زمان بیشتری در هوا می ماند.جواب فکر کنید صفحه ۶ علوم پنجم دبستان

اینها دانه های درخت افرا هستند. اگر آنها را از ارتفاع یکسانی رها کنیم، کدام یک زودتر به زمین می رسد؟ چرا؟

جواب فکر کنید صفحه ۶ علوم پنجم

دانه باریک تر زمان کمتری برای به زمین رسیدن نیاز دارد زیرا هوای کمتری در زیر آن جمع می شود و هوا جلوی فرود آن را نمی گیرد. اما دانه سمت چپ باید هوا را بشکافت تا به زمین برسد و همین امر باعث می شود که به زمان بیشتری نیاز داشته باشد.

✅ در این نوشته پرسش های صفحه ۵ و ۶ علوم پنجم ابتدایی را مرور کردیم، جهت مشاهده پاسخ بقیه صفحه های کتاب علوم کافیه شماره آن را به همراه عبارت «ماگرتا» در گوگل جست و کنید و یا از قسمت دیدگاه همین مطلب با ما در ارتباط باشید.

موسوی پوران

هم‌بنیانگذار مجله ماگرتا ، زندگی ۲۴ ساعته روی خط آنلاین دهکده جهانی وب . تحلیلگر و متخصص تولید محتوای با ارزش و با کیفیت هستم و ۸ سالی می شود که وارد دنیای دیجیتال شدم. مدیر تیم تحقیق و توسعه شرکت هستم. بالاترین لذت برای من انجام کار تیمی ست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.