اخبارعلمی

جواب باهم بیندیشیم صفحه ۵ و ۶ شیمی دوازدهم فصل اول

توضیح و حل سوال های با هم بیندیشیم صفحه ی 5 و 6 فصل اول کتاب شیمی دوازدهم رشته تجربی و ریاضی فیزیک

جواب باهم بیندیشیم صفحه ۵ و ۶ شیمی دوازدهم تجربی و ریاضی ؛ در این مقاله به پاسخ و جواب سوالات تمرین با هم بیندیشیم صفحه ی 5 و 6 فصل اول مولکول ها در خدمت تندرستی کتاب شیمی دوازدهم تجربی و ریاضی فیزیک متوسطه دوم پرداخته ایم. در ادامه با بخش آموزش و پرورش ماگرتا همراه ما باشید.

همچنین بخوانید: جواب خود را بیازمایید صفحه ۴ شیمی دوازدهم

جواب باهم بیندیشیم صفحه ۵ و ۶ شیمی دوازدهم فصل اول
جواب باهم بیندیشیم صفحه ۵ و ۶ شیمی دوازدهم فصل اول

پاسخ و حل با هم بیندیشیم صفحه ۵ و ۶ شیمی دوازدهم تجربی و ریاضی

۱- چربی‌ها، مخلوطی از اسیدهای چرب و استرهای بلند زنجیر (با جرم مولی زیاد) هستند. با توجه به شکل‌های زیر به پرسش‌های داده شده پاسخ دهید.

پاسخ و حل با هم بیندیشیم صفحه ۵ و ۶ شیمی دوازدهم
پاسخ و حل با هم بیندیشیم صفحه ۵ و ۶ شیمی دوازدهم

آ) کدام یک فرمول ساختاری یک اسید چرب و کدام یک فرمول ساختاری یک استر با جرم مولی زیاد را نشان می‌دهد؟ چرا؟

پاسخ: شکل (۱) ساختار یک اسید چرب و شکل (۲) فرمول یک استر سنگین است؛ زیرا شکل (۱) دارای یک گروه عاملی کربوکسیل (عامل اسیدی) و شکل (۲) دارای گروه (عاملی استری) است.

ب) بخش‌های قطبی و ناقطبی هر مولکول را مشخص کنید.

پاسخ: در تصویر زیر می توانید پاسخ این پرسش را مشاهده کنید:

جواب با هم بیندیشیم شیمی دوازدهم صفحه ۵ و ۶
جواب با هم بیندیشیم شیمی دوازدهم صفحه ۵ و ۶

پ) دانش آموزی الگوی زیر را برای نمایش یک مولکول اسید چرب و یک استرسنگین ارائه کرده است. در هر یک از این مولکول‌ها بخش قطبی و بخش ناقطبی را مشخص کنید.

پاسخ: در تصویر زیر می توانید پاسخ این پرسش را مشاهده کنید:

پاسخ با هم بیندیشیم شیمی دوازدهم صفحه ۵ و ۶
پاسخ با هم بیندیشیم شیمی دوازدهم صفحه ۵ و ۶

ت) نیروی بین مولکولی غالب در چربی‌ها از چه نوعی است؟ چرا؟

پاسخ: نیروی بین مولکولی غالب در چربیها از نوع واندروالس است، زیرا بخش بزرگی از مولکول را بخش ناقطبی (زنجیر بلند کربنی) تشکیل داده است.

ث) چرا چربی‌ها در آب حل نمی‌شوند؟ توضیح دهید.

پاسخ: زیرا بخش بزرگی از مولکول های آنها را زنجیرهای بلند هیدروکربنی و آب گریز تشکیل می‌دهد.

۲- صابون را می‌توان نمک سدیم اسید چرب دانست. فرمول همگانی این نوع صابون‌ها که جامد هستند، RCOONa  بوده که در آن R یک زنجیر هیدروکربنی بلند است. ساختار زیر نوعی صابون را نشان می‌دهد. با توجه به آن به پرسش‌ها پاسخ دهید.

جواب با هم بیندیشیم صفحه ۵ و ۶ شیمی دوازدهم
جواب با هم بیندیشیم صفحه ۵ و ۶ شیمی دوازدهم

آ) بخش‌های قطبی و ناقطبی آن را مشخص کنید.

پاسخ: در تصویر زیر می توانید پاسخ این پرسش را مشاهده کنید:

توضیح با هم بیندیشیم صفحه ۵ و ۶ شیمی دوازدهم
توضیح با هم بیندیشیم صفحه ۵ و ۶ شیمی دوازدهم

ب) کدام بخش صابون آب دوست و کدام بخش آب گریز است؟

پاسخ: بخش قطبی صابون (COO−) آب‌دوست و بخش ناقطبی آن (زنجیر هیدروکربنی R) آب‌گریز است.

پ) هر گاه مخلوط مقداری از این صابون و آب را هم بزنید، مولکول‌های صابون در سرتاسر مخلوط پخش می‌شوند. از این تجربه درباره نیروهای جاذبه بین صابون و آب چه نتیجه‌ای می‌گیرید؟ توضیح دهید.

پاسخ: نیروی جاذبهٔ میان مولکول‌های آب و صابون به اندازه‌ای است که سبب حل شدن و پخش شدن صابون در آب می‌شود و به عبارت دیگر نیروی جاذبهٔ میان مولکول‌های آب و صابون از میانگین نیرو‌های جاذبهٔ میان مولکول‌های آب و مولکول‌های صابون بیشتر است.

ت) هرگاه مقداری صابون مایع را در روغن بریزید و مخلوط را به هم بزنید، مخلوطی مانند شکل فوق به دست می‌آید. با توجه به این مشاهده، درباره درستی جمله زیر گفت‌وگو کنید.
«صابون ماده‌ای است که هم در چربی‌ها و هم در آب حل می‌شود.»

پاسخ: صابون دارای مولکول های دوبخشی است که به کمک بخش قطبی به طور عمده در آب و به کمک بخش ناقطبی به طور عمده در آب و روغن حل می شود. رفتاری که از مولکول‌هایی مانند آن انتظار می رود.

پاسخ دیگر: با توجه به شکل در می‌یابیم که صابون از بخش ناقطبی خود توانسته است چربی را در خود حل کند، چربی حل شده در زنجیر هیدروکربنی بلند صابون توسط بخش قطبی آن (کربوکسیلات) در آب پخش می‌شود. به این ترتیب صابون با داشتن هر دو بخش قطبی و ناقطبی قادر است هم در چربی و هم در آب حل شود.

همچنین بخوانید: جواب در میان تارنماها صفحه ۳ شیمی دوازدهم
و
جواب خود را بیازمایید صفحه ۲ و ۳ شیمی دوازدهم

توجه: شما دانش آموز پایه دوازدهم رشته های نظری ریاضی فیزیک و تجربی می توانید برای دسترسی سریع و آسان تر به جواب تمرینات و سوالات فصل های اول تا چهارم کتاب شیمی دوازدهم متوسطه دوم ، در انتهای عنوان خود عبارت «ماگرتا» را نیز در گوگل جستجو کنید.

✅ در انتها امیدواریم که مقاله توضیح و جواب سوال های باهم بیندیشیم صفحه ۵ و ۶ فصل اول شیمی دوازدهم تجربی و ریاضی ؛ برای شما دانش آموزان عزیز مفید بوده باشد. سوالات خود را در بخش نظرات بیان کنید.

زنجیران

هم‌بنیانگذار ماگرتا ، عاشق دنیای وب و ۷ سالی ست که فعالیت جدی در حوزه اینترنت دارم. تخصص من تولید محتوایی‌ست که مورد نیاز مخاطبان است. مدیر ارشد تیم شبکه های اجتماعی سایت هستم. به قول ماگرتایی‌ها وقت بروز شدنه !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.