بررسیفناوری
موضوعات داغ

بررسی بهترین زبان های برنامه نویسی در سال 2019 – برای شروع برنامه نویسی

برترین زبان های برنامه نویسی در سال 2019 کدامند ؟

بهترین زبان های برنامه نویسی در سال 2019 – اگر شما یک تازه وارد در زمینه توسعه نرم افزار هستید، نخستین سوالی که شما به ذهن شما می رسد: «از کجا شروع کنیم؟» بی تردید درست است! صدها مورد برای انتخاب وجود دارد، اما چگونه می توانید بفهمید که کدام یکی برای شما مناسب تر است؟ از نظر منافع و اهداف شغلی شما، برای آشنایی با بهترین زبان برنامه سال 2019 این مقاله را از دست ندهید. با ماگرتا همراه باشید.


درصد استفاده از 10 زبان برتر برنامه نویسی در سال 2019
درصد استفاده از زبان های برتر برنامه نویسی در سال 2019

همچنین بخوانید: سیستم عامل اندروید یا آی او اس – بهتر است کدام یک را انتخاب کنیم؟

پیشنهاد تیم تحریریه

بهترین زبان های برنامه نویسی در سال 2019

بررسی بهترین زبان های برنامه نویسی در سال 2019
بررسی بهترین زبان های برنامه نویسی در سال 2019

1. زبان برنامه نویسی جاوا اسکریپت – JavaScript

زبان برنامه نویسی جاوا اسکریپت - JavaScript
زبان برنامه نویسی جاوا اسکریپت – JavaScript

این روزها تقریبا غیرممکن است، یک توسعه دهنده نرم افزار از جاوا اسکریپت استفاده نکرده باشد. اولین زبان در لیست جاوا اسکریپت است، به نظر می رسد که تصور توسعه نرم افزار بدون جاوا اسکریپت غیرممکن است.

جاوا اسکریپت محبوب ترین زبان در میان توسعه دهندگان به طور متوالی به مدت 6 سال است و حدود 65٪ از آنها در سال گذشته از این زبان استفاده کرده اند.

در ابتدا، جاوا اسکریپت سبک، تفسیری و نقش مهمی در توسعه فرانت اند – front-end دارد. حتی برخی از سیستم عامل های بزرگ رسانه های اجتماعی معتقدند که جاوا اسکریپت یک راه آسان برای ایجاد صفحات وب تعاملی هموار و مبتنی بر حرفه ای است.

جاوا اسکریپت به دلیل سازگاری آن با تمام مرورگرهای اصلی، ترجیح داده می شود و واقعا انعطاف پذیر است. به عنوان زبان فرانت اند – front-end، در سمت سرور – back-end نیز از طریق Node.js استفاده می شود.

مهمتر از همه جاوا اسکریپت دوست داشتنی ترین زبان برنامه نویسی را در میان مبتدیان می‌باشد.

توضیحات بیشتر در باره این زبان در جاوا اسکریپت چیست.

پیشنهاد تیم تحریریه

2. زبان برنامه نویسی پایتون – Python

زبان برنامه نویسی پایتون - Python
زبان برنامه نویسی پایتون – Python

ممکن است شما تعجب کنید؛ در این مقاله پایتون را در شماره 2 قرارداده‌ایم، ولی در بسیاری از نظرسنجی‌ها آن را در شماره 5 قرار داده‌اند. اما قطعا به شما اجازه می‌گویم، چرا؟

پایتون یکی از اهداف کلی، زبان برنامه نویسی کاربر پسند در اینجا در لیست این مقاله است. چه چیزی باعث آن می شود؟ همانند جاوا، تفسیر پایتون واضح است، بصری و تقریبا شبیه به زبان انگلیسی است. زیر مجموعه “مبتنی بر شیء – object-based” پایتون در جایی شبیه به جاوا اسکریپت است.

اگر شما علاقه مند به ایجاد حرفه ی خود در توسعه سمت سرور – back-end هستید، مانند جنگو – فریمورک منبع باز، در پایتون نوشته شده است، که باعث می شود آن را آسان تر یاد بگیرید و ویژگی های بسته بندی شده، اما محبوب. همچنین، پایتون دارای برنامه های متنوعی است که آن را یکپارچه و قدرتمند می کند.

Python با داشتن محبوبیت در زمینه هایی مانند محاسبات علمی، و یادگیری و مهندسی ماشین، از یک سبک برنامه نویسی پشتیبانی می کند که از توابع و متغیرهای ساده استفاده می کند و بدون تعمق در کلاس ها بازجویی نمی کند.

3. زبان برنامه نویسی جاوا – Java

 زبان برنامه نویسی جاوا - Java
زبان برنامه نویسی جاوا – Java

اگر کسی بپرسد چرا java، جمله ای که اغلب مکرر می آید، «نوشتن یک بار، اجرا شدن در همه جا» جاوا زبان برنامه نویسی حقیقی برای 20 سال گذشته بوده است. جاوا 99٪ شی گرا و قوی است، به عنوان جابجایی اشیاء، هیچ اشاره ای به داده های خارجی خود نیست. ساده تر از C ++ است زیرا Java از تخصیص حافظه خودکار و جمع آوری زباله استفاده می کند.

جاوا بسیار متقارن است یا پلتفرم مستقل است. از آنجا که شما می توانید هر کدام از کد را کپی کنید (منظور، در همه دستگاه ها)، کامپایل به کد دستگاه سطح پایین، و در نهایت، بر روی هر پلت فرم با استفاده از JVM – “ماشین مجازی جاوا” (که وابسته به پلت فرم است) اجرا کنید.

جاوا پایه ای برای سیستم عامل آندروید را تشکیل می دهد و در حدود 90 درصد ثروت 500 شرکت را برای ساخت انواع برنامه های سمت سرور – back-enf سر گذاشت. من برای گرفتن بزرگترین احساس آپاچی Hadoop احساس داده نمی پردازد، توسط Amazon Web Services و ویندوز Azure اداره می شود.

با دلایل بسیار زیادی و طیف گسترده ای از برنامه های کاربردی تجاری، جاوا دارای انعطاف پذیری بسیار زیادی است و جاوا مورد علاقه همه مبتدیان است.

4. زبان برنامه نویسی سی و سی پلاس پلاس – C/CPP

 زبان برنامه نویسی سی و سی پلاس پلاس - C/CPP
زبان برنامه نویسی سی و سی پلاس پلاس – C/CPP

“طلای قدیمی است” – C این نقل قول را به روش های مختلف ثابت کرده است. در اواخر دهه 1970 معرفی شد، C نقش مهمی در برنامه نویسی جهان ایفا کرده است.

C زبان پدر و مادر است؛ برخی از آنها از C گرفته شده یا از نحو، ساختار و پارادایم های آن، از جمله Java، Objective-C و C # از C الهام گرفته شده اند.

حتی امروزه دیده می شود، هر زمان که نیاز به ساخت برنامه های با کارایی بالا وجود داشته باشد، C محبوب ترین انتخاب می شود.

سیستم عامل لینوکس مبتنی بر C است. و CPP نسخه ترکیبی C است. C ++ یک زبان برنامه نویسی شی گرا است و بر روی C ساخته شده است؛ بنابراین برای طراحی برنامه های سطح بالاتر ترجیح داده می شود.

C ++ به عنوان عملکردی بیشتر از زبان های تایپ شده به صورت پویا دیده می شود زیرا کد قبل از اینکه بر اساس واقعی اجرا شود، تایپ شده است. مناطق اصلی تحولات عبارتند از واقعیت مجازی، بازی، گرافیک کامپیوتری و غیره.

5. زبان برنامه نویسی پی اچ پی – PHP

 زبان برنامه نویسی پی اچ پی - PHP
زبان برنامه نویسی پی اچ پی – PHP

این واقعیت به طور جدی شما را متعجب می کند؛ زبان ای که برای هدف حفظ صفحه خانگی شخصی (PHP) برای Rasmus ساخته شده است، پی اچ پی تا کنون 83 درصد وب سایت ها را در سراسر جهان گرفته است.

PHP مخفف Preprocessor Hypertext است، یک زبان برنامه نویسی عمومی است. واضح است که پی اچ پی زبان اسکریپتی است که بر روی سرور اجرا می شود و برای ایجاد صفحات وب نوشته شده در HTML استفاده می شود. این زبان محبوب است زیرا آن رایگان، ارزان، آسان برای راه اندازی و ساده برای استفاده برنامه نویسان جدید است.

پی اچ پی یک گزینه بسیار قوی برای توسعه دهندگان وب در سراسر جهان است. این زبان به طور گسترده ای برای ایجاد محتوای پویای وب سایت و تصاویر استفاده شده در وب سایت ها استفاده می شود. همچنین، PHP برای WordPress CMS (سیستم مدیریت محتوا) مناسب است.

یکی از دلایلی که در لیست این مقاله به شماره 5 رسیده است، PHP عملکرد وب سایت را کاهش می دهد و زمان بارگذاری را تحت تاثیر قرار می دهد.

همچنین بخوانید: php یا asp.net ، کدام یکی بهتر است؟

پیشنهاد تیم تحریریه

6. زبان برنامه نویسی سوئیفت – Swift

 زبان برنامه نویسی سوئیفت - Swift
زبان برنامه نویسی سوئیفت – Swift

مورد بعدی دراین لیست Swift است. Swift به عنوان یک نام عمومی، منبع باز، زبان برنامه نویسی کامپایل شده که توسط شرکت اپل توسعه یافته است. اگر شما به دنبال برنامه های iOS یا Mac OS هستید، Swift برای توسعه آن بمورد نیاز است.

Swift عمیقا توسط Python و Ruby تحت تاثیر قرار گرفته و طراحی شده است که برای استفاده آسان و سرگرم کننده مناسب باشد. Swift ، سریع تر، امن تر و آسان تر است.

بر خلاف Objective-C زبان Swift نیاز به کد کمتری دارد، شبیه به انگلیسی طبیعی است. از این رو، تکنیسین های موجود از جاوا اسکریپت، جاوا، پایتون، C # و C ++ برای تغییر سوئیفت بدون هیچ زحمتی ساده تر می شود.

علاوه بر این، برخی از چالش ها محدود به استعداد محدودی است. شما ممکن است بسیاری از توسعه دهندگان Swift در اطراف شما را در مقایسه با دیگر زبان های منبع باز پیدا کنید. نظرسنجی های اخیر می گویند تنها 8.1 درصد از 78000 پاسخ دهندگان از Swift استفاده می کنند که در مقایسه با دیگران کمتر است. و با توجه به به روز رسانی های مکرر، Swift با هر نسخه جدید کمتر پایدار است.

7. زبان برنامه نویسی سی شارپ – #C

 زبان برنامه نویسی سی شارپ - #C
زبان برنامه نویسی سی شارپ – #C

C-sharp یک زبان برنامه نویسی قدرتمند، شی گرا است که توسط مایکروسافت در سال 2000 توسعه یافته است. C-sharp در توسعه برنامه های کاربردی دسکتاپ و اخیرا برنامه های ویندوز 8/10 مورد استفاده قرار می گیرد و نیاز به یک چارچوب دات نت برای عملکرد دارد.

مایکروسافت C# را به عنوان یک رقیب برای جاوا توسعه داد. در حقیقت، خورشید دخالت مایکروسافت را برای تغییر در جاوا انجام نداد. بنابراین، ایجاد شد.

C# دارای ویژگی های گوناگونی است که برای مبتدیان آسان تر می شود. کد سازگار و منطقی نسبت به C ++ است.

اشتباهات خطا در C# آسان است زیرا آن را به صورت زبان تایپ شده است، که در آن کد قبل از تبدیل آن به یک برنامه ، چک شده است.

به طور خلاصه، برای توسعه برنامه های کاربردی وب و برنامه دسکتاپ مناسب است و همچنین در بازی های VR، 2D و 3D ثابت شده است. ابزار Cross-platform مانند Xamarin در C# نوشته شده است و با همه دستگاه ها سازگار است.

8. زبان برنامه نویسی رابی – Ruby

 زبان برنامه نویسی رابی - Ruby
زبان برنامه نویسی رابی – Ruby

Ruby، یک زبان منبع باز، زبان برنامه نویسی پویا، برسادگی و بهره وری متمرکز بود، که در اواسط سال 1990 در ژاپن توسعه یافت. این زبان با مضمون ساده سازی محیط برنامه نویسی و سرگرم کننده طراحی شده است.

Ruby توسط چهارچوب Ruby on Rails محبوب می شود، یک چارچوب وب کامل است. Ruby به صورت زبان پویا تایپ شده است، قوانینی سخت ندارد و یک زبان سطح بالا است که به زبان انگلیسی شبیه است.

به طور خلاصه، شما می توانید برنامه ای با خط کد کمتر ایجاد کنید. اما چالش روبی که به صورت زبان پویا تایپ شده است، زیرا نگهداری آسان نیست و انعطاف پذیری آن باعث کند شدن آن می شود.


9. زبان برنامه نویسی آبجکتیو سی – Objective-C

 زبان برنامه نویسی آبجکتیو سی - Objective-C
زبان برنامه نویسی آبجکتیو سی – Objective-C

زبان Objective-C به مخفف (ObjC) یک زبان برنامه نویسی شی گرا است. این سیستم توسط اپل برای سیستم عامل OS X و سیستم عامل iOS و رابط برنامه نویسی کاربردی آن (APIs) استفاده شده است. این زبان در دهه 1980 توسعه یافت و از سوی برخی از اولین سیستم عامل ها استفاده شد.

هدف- Objective-C ، هدف کلی است. شما می توانید آن را از ترکیبی C، به دلیل ویژگی های آن به زبان برنامه نویسی C اضافه کنید.

10. زبان برنامه نویسی اس کیو ال – SQL

زبان برنامه نویسی اس کیو ال - SQL
زبان برنامه نویسی اس کیو ال – SQL

زبان SQL مخفف (es-que-el) برای پرسوجوی ساختاری، یک زبان برنامه نویسی برای کار با پایگاه های داده است. این شامل ذخیره، دستکاری و بازیابی اطلاعات ذخیره شده در یک پایگاه داده رابطه ای است.

SQL اطلاعات دقیق و امن را نگه می دارد، و همچنین در حفظ یکپارچگی پایگاه های داده، صرف نظر از اندازه آن کمک می کند.

SQL امروزه در سراسر چارچوب وب و برنامه های پایگاه داده استفاده می شود. اگر شما با SQL آشنا هستید، می توانید فرایند اکتشاف داده ها و تصمیم گیری موثرتری داشته باشید.

اگر شما در حال برنامه ریزی برای مدیریت پایگاه داده به عنوان حرفه ای هستید، ابتدا به C یا C ++ بروید. توسعه دهندگان SQL در تقاضای فراوان هستند و مقیاس های پرداخت شده توسط سازمان های مشهور را ارائه می دهند.

حرفه خود را انتخاب کنید

حرفه برنامه نویسی خود را انتخاب کنید
حرفه برنامه نویسی خود را انتخاب کنید

از آنجا که صنعت نرم افزار با هر بروزرسانی و یا با انتشار زبان جدید تغییر می کند. “بهترین زبان برنامه نویسی جهان چیست؟” سخت است. اگر می خواهید حرفه ی خود را به عنوان یک توسعه دهنده شروع کنید، فقط شما می توانید تصمیم بگیرید که کدام یک بهتر است ، شما به کدام یک از دسته‌های زیر علاقه مند هستید؟

بیایید انتخاب کنیم:

 • توسعه وب در فرانت اند / front-end : جاوا اسکریپت
 • توسعه وب در سمت سرور / back-end : جاوا اسکریپت، پایتون، جاوا، PHP، روبی، C#
 • برنامه دسکتاپ : Java، C++، Python
 • توسعه در موبایل : Swift، Java، #C
 • توسعه در بازی : C++، #C

همچنین مطالب زیر را بخوانید:

برای شروع طراحی وب باید چکار کنیم؟

Front End و Back End چیست و برنامه نویس Full Stack کیست؟

آمار متحیر کننده از دنیای وردپرس که شما را شگفت زده می کند !

پیشنهاد تیم تحریریه

نظر شما چیست؟ با لیست تهیه شده در این مقاله درباره بهترین زبان های برنامه نویسی در سال 2019 موافق هستید؟ نظرات خود را در قسمت دیدگاه با ما درمیان بگذارید.

منبع
Geeks for Geeks

زنجیران

هم‌بنیانگذار ماگرتا ، عاشق دنیای وب و ۷ سالی ست که فعالیت جدی در حوزه اینترنت دارم. تخصص من تولید محتوایی‌ست که مورد نیاز مخاطبان است. مدیر ارشد تیم شبکه های اجتماعی سایت هستم. به قول ماگرتایی‌ها وقت بروز شدنه !

‫5 دیدگاه ها

 1. فلاتر زبان نیست یک فریم ورک هستش که از زبان dart استفاده می کنه. فیوشا هم قرار نیست جایگزین اندروید بشه و فقط یک پلتفرم تحقیقاتیه.

 2. زبان‌های Go, Rust, Scala, Elixir, Clojure هم خیلی رو رشد و محبوب هستن و زبان‌های آینده محسوب میشن و جاشون توی این لیست خالیه بنظرم چون توی نظرسنجی و تحقیقات stackoverflow در صدر هستن

  1. برای اندروید، زبان های کاتلین و فلاتر و … هست، که پیشنهاد بنده همان زبان فلاتر است ولی اگر بتوانید به یادگیری هم جاوا بپردازید یک مزیت محسوب میشود.
   برای آی او اس هم زبان سوئیف را پیشنهاد میکنم.
   موفق و پیروز باشید.

  2. بی‌شک آینده از آن فلاتر خواهد بود خصوصا اینکه سیستم عامل فوشیا که قراره جایگزین آندروید بشه در آینده نزدیک با فلاتر توسعه داده میشه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

20 − 2 =