ترفندفناوری

برش عکس در فتوشاپ – آموزش گام به گام ابزار Crop در Photoshop

امروزه با پیشرفت تکنولوژی، دسترسی آسان به اینترنت و همه گیر شدن شبکه‌های اجتماعی، عکس‌ها اهمیت بسیاری پیدا کرده‌اند. برای مثال پلتفرم اینستاگرام که یکی از شبکه‌های مجازی پر استفاده در زندگی امروز مردم دنیا به شمار می‌آید، بر پایه تصاویر بنا شده است. بنابراین همراه با اهمیت عکس‌ها، نرم افزارهایی که به ویرایش این عکس‌ها می‌پردازند نیز از اهمیت خاصی برخوردار شده‌اند. در حقیقت میزان کاربران فعال در شبکه‌های اجتماعی بنا شده بر تصاویر روز به رو در حال افزایش است. همین موضوع سبب می‌شود که عکس‌های بی شماری در این شبکه‌ها منتشر شوند. عکس‌هایی با کیفیت خوب یا بد! که البته واضح است که مخاطبان به عکس‌هایی جذاب و با کیفیت بالا جذب می‌شوند. بنابراین برای ویرایش عکس‌ها و افزایش جذابیت آن‌ها به نرم افزارهای ویرایش عکس نیاز دارید. یکی از نرم افزارهای بی نظیر در حوزه ویرایش عکس نرم افزار فتوشاپ است. این نرم افزار دارای قابلیت‌های زیادی در ویرایش عکس‌های واقعی و گرافیکی است. ما در این مقاله قصد داریم به توضیح نحوه برش عکس در فتوشاپ بپردازیم. با ما تا انتهای این مطلب همراه باشید.

معرفی نرم افزار فتوشاپ 

پیش از هر چیز باید به این سؤال پاسخ دهیم که نرم افزار فتوشاپ چیست؟ شرکت Adobe که یکی از شرکت‌های معتبر تولید کننده نرم افزارهای مربوط به حوزه گرافیک است، در سال 1980 اولین نسخه فتوشاپ را وارد بازار کرد. این نرم افزار حرفه‌ای به زودی تبدیل به یکی از بهترین نرم افزارهای ویرایش عکس شده و بسیاری از گرافیست‌های جهان شروع به کار با این نرم افزار کردند. این نرم افزار امروزه در شاخه‌های مختلف از جمله طراحی گرافیک، طراحی نشریه‌های کتاب و مجلات، عکاسی، نقاشی، طراحی نرم افزار، انیمیشن سازی و… کاربرد بسیار زیادی دارد. فتوشاپ که از محصولات ارزشمند شرکت Adobe به شمار می‌آید برای تولید عکس‌های مخصوص وب نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد.

ارتباط قوی میان نرم افزار فتوشاپ و دیگر نرم افزارهای Adobe باعث شده تا یادگیری این نرم افزار تأثیر بسیاری در کار با نرم افزارهای دیگر این شرکت معتبر داشته باشد. بنابراین اگر قصد دارید به آموزش فتوشاپ بپردازید می‌توانید به فرادرس به عنوان یکی منبع آموزشی جامع و کامل مراجعه کنید. فرادرس یکی از بهترین منابع برای آموزش فتوشاپ از مبتدی تا پیشرفته است:

کاربردهای نرم افزار فتوشاپ

کاربردهای نرم افزار فتوشاپ

همانطور که گفته شد نرم افزار فتوشاپ از نرم افزارهای پرکاربرد در کامپیوتر است که امروزه بیشتر مردم با آن آشنایی دارند و برای موارد بسیاری از آن استفاده می‌کنند. شما می‌توانید علاوه بر برش عکس در فتوشاپ از کاربردهای دیگر این نرم افزار نیز استفاده نمایید. این کاربردها به شرح زیر می‌باشند:

 • فتوشاپ کاربرد بسیار زیادی در ویرایش و چاپ عکس‌های پرسنلی دارد.
 • شما می‌توانید با استفاده از این نرم افزار به تولید پوسترهای تبلیغاتی حرفه‌ای بپردازید.
 • بیشتر کارت‌های ویزیت را با فتوشاپ طراحی می‌کنند.
 • با استفاده از فتوشاپ می‌توانید به طراحی و اجرای بنر در شاخه‌های مختلف بپردازید.
 • گرافیست‌های شرکت‌های بزرگ معمولاً سربرگ‌ها را با استفاده از فتوشاپ طراحی می‌کنند.
 • فتوشاپ یک رابط گرافیکی بی نظیر برای نرم افزارهای مختلف است.
 • در نشریه‌ها جلدها را با فتوشاپ طراحی می‌کنند.
 • این نرم افزار حرفه‌ای در سینما نیز کاربرد بسیاری داشته و تیتراژ فیلم‌ها را به فتوشاپ می‌سازند.
 • این نرم افزار بی نظیر در تولید محیط گرافیکی سایت‌ها نیز کاربرد بسیاری دارد.

اهمیت کراپ برای برش عکس در فتوشاپ

زمانی که شما نرم افزار فتوشاپ را باز می‌کنید، با مجموعه‌ای از ابزار روبرو می‌شوید که هر یک از آن‌ها کاربرد خاصی دارند. این ابزارها در قسمت سمت چپ تصویر قرار داشته و با کلیک روی هر کدام از آن‌ها می‌توانید به راحتی از آن‌ها استفاده کنید. یکی از ابزارهای پرکاربرد برای برش عکس در فتوشاپ ابزار کراپ (Crop) است. این ابزار که پنجمین ابزار (از بالا) در نوار ابزار نرم افزار فتوشاپ است، می‌تواند به شما در برش عکس کمک کند. برای آن که بتوانید از این ابزار استفاده کنید باید روی Image کلیک کرده و یا دکمه C را روی صفحه کلید خود انتخاب نمایید. توجه داشته باشید که ابزار کراپ بهترین ابزار برای برش دادن عکس در نرم افزار فتوشاپ است. برای استفاده از این ابزار چند راه متفاوت وجود دارد که در ادامه به توضیح آن‌ها خواهیم پرداخت.

اهمیت کراپ برای برش عکس در فتوشاپ

اولین روش برش عکس در فتوشاپ

همانطور که گفته شد ابزار کراپ پنجمین ابزار در نوار سمت چپ نرم افزار است. پس از آن که این ابزار را انتخاب کردید دستگیره‌هایی دور تصویر انتخابی شما ظاهر می‌شود. اولین روش برش عکس در فتوشاپ استفاده از این دستگیره‌ها است. در این روش شما می‌توانید با قرار دادن ماوس روی هر یک از دستگیره و فشردن کلیک چپ عکس را برش دهید. برای این کار باید پس از فشردن کلیک دستگیره را به سمت داخل بکشید. در این مرحله اندازه تصویر کادر کراپ تغییر کرده و به سادگی می‌توانید محل مورد نظر خود را برای برش انتخاب کنید. نکته قابل توجه در این روش خطوط راهنمایی است که در هنگام جا به جایی دستگیره‌ها ظاهر می‌شود. توجه داشته باشید که یک قانون مهم در عکاسی به نام یک سوم وجود دارد. این قانون می‌گوید سوژه اصلی عکس باید در محل تقاطع این خطوط قرار گیرد. خطوطی که در زمان جا به جایی دستگیره‌ها روی تصویر کراپ نمایان می‌شود شما را برای رعایت کردن این قانون کمک می‌کند.

دومین روش برش عکس در فتوشاپ

یکی دیگر از روش‌هایی که می‌توانید برای کراپ عکس در فتوشاپ استفاده کنید رسم کردن یک کادر خوب برای تصویر مورد نظر است. برای این کار باید پس از انتخاب ابزار کراپ برای برش دادن عکس باید وسط تصویر کلیک و درگ کنید. توجه کنید برای آن که به تمام پیکسل‌های عکس خود برای همیشه دسترسی داشته باشید باید Pixels Cropped Delete را غیر فعال کنید. در مرحله بعدی باید کادر کراپ خود را مشخص کنید. در این روش برای برش دادن عکس می‌توانید از سه شیوه زیر استفاده کنید:

 • در اولین شیوه می‌توانید روی علامت تیک کلیک کنید.
 • در شیوه دوم می‌توانید دکمه Enter را فشار دهید.
 • راه سوم برای برش دادن عکس در روش رسم کردن یک کادر خوب برای تصویر این است که دوباره وسط کادر کراپ کلیک کنید.
دومین روش برش عکس در فتوشاپ

برش عکس به صورت اتوماتیک در فتوشاپ

در صورتی که قصد ندارید به صورت دستی عکس خود را در فتوشاپ برش دهید، می‌توانید از شیوه برش اتوماتیک استفاده کنید. در این روش بی نظیر تصویر بر اساس ابعاد پیشفرض برش داده می‌شود.

اگر قصد دارید از روش برش اتوماتیک عکس در فتوشاپ استفاده کنید، باید به صورت زیر عمل کنید:

 • ابتدا وارد نرم افزار فتوشاپ شده و تصویری که قصد ویرایش آن را دارید باز کنید.
 • سپس روی گزینه کراپ کلیک کرده و سپس در قسمت بالا نوار ابزار سمت چپ نرم افزار دوباره روی علامت کراپ کلیک کنید.
 • پس از کلیک مجدد روی این علامت یک باکس مربوط به قابلیت‌های این تصویر روی صفحه نمایان می‌شود.
 • حال باید از طریق نوار ابزاری که در قسمت بالای برنامه وجود دارد گزینه Ratio را انتخاب نمایید.
 • پس از انتخاب Ratio لیست ابعاد برش‌های پیشفرض نمایش داده می‌شود.
 • در این قسمت شما می‌توانید با انتخاب یکی از ابعاد پیشفرض به برش عکس در فتوشاپ به صورت اتوماتیک بپردازید. البته توجه داشته باشید که این بخش
 • نسبت‌های مختلفی از تصویر را ارائه می‌دهد. برای مثال 4:5 به معنای یک تصویر با نسبت 4 به 5 است.
 • در صورتی که قصد دارید ابعاد مورد نظر خود را وارد کنید باید در دو باکس کناری Ratio به ترتیب ابعاد طول و عرض برش مورد نظر خود را وارد نمایید. پس از وارد کردن
 • ابعاد تصویر به صورت اتوماتیک برش خورده و با توجه به ابعاد انتخابی شما تغییر می‌کند.
 • اگر تصمیم گرفتید برش اتوماتیک را غیرفعال کرده و به صورت دستی به برش عکس بپردازید باید گزینه Clear را در کنار دو باکس مختص ابعاد طول و عرض انتخاب کنید. پس از انتخاب این گزینه ابعاد پاک شده و شما می‌توانید به صورت دستی از کراپ استفاده کنید.

برش قسمتی از عکس در فتوشاپ

مسئله برش عکس در فتوشاپ همیشه به سادگی درست کردن کادر عکس ناست و در بسیاری از مواقع طراحان نیاز دارند قسمتی از عکس را برش داده و روی آن کار کنند. بعضی از مواقع نیز برش عکس به دلیل جدا کردن سوژه اصلی از پس زمینه استفاده می‌شود. برای این کار باید به روش زیر عمل نمایید:

 1. برای انجام این کار نیز باید وارد نرم افزار شده و عکس مورد نظر خود را انتخاب کنید.
 2. در قدم بعدی باید یکی از ابزارهای Select انتخاب کنید. با استفاده از این ابزارها می‌توانید قسمتی که قصد جدا کردن آن را دارید انتخاب کنید.
 3. در این بخش شما می‌توانید از یکی از ابزارهای Magic Wand Tool، Polygonal lasso tool،Rectangular، marquee tool استفاده کنید.
 4. ما در این قسمت به صورت پیش فرض، ابزار Magic Wand Tool را انتخاب می‌کنیم.
 5. پس از انتخاب این ابزار باید با ماوس خود روی بخشی از عکس که قصد برش آن را دارید کلیک کنید. سپس این ابزار مرز بین سوژه اصلی و بک گراند شما را مشخص می‌کند.
 6. پس از Select با استفاده از این ابزار بخش مورد نظر به حالت نقطه چین در می‌آید.
 7. حال می‌توانید روی قسمت انتخاب شده کلیک راست کرده و میان دو گزینه Layer via copy و یا Layer via Cut را انتخاب نمایید.
 8. با استفاده از این گزینه‌ها می‌توانید بخش انتخاب شده را برش داده و یا کپی کنید. سپس برای جا به جایی آن به لایه‌های دیگر اقدام نمایید.
 9. در آخر قسمت انتخاب شده به یک لایه جداگانه تبدیل شده و شما می‌توانید لایه اصلی را با خاموش کردن علامت چشم داخل نوار سمت راست نرم افزار به تغییرات مورد نظر خود را روی لایه جدید اجرا کنید.
نحوه برش دایره ای عکس در فتوشاپ

نحوه برش دایره ای عکس در فتوشاپ

تا این قسمت از مطلب تمامی روش‌های برش به صورت طول و عرضی به برش عکس می‌پرداختند. اما اگر قصد داشته باشیم که عکس را به صورت دایره برش دهیم چه باید کرد؟ در پاسخ به این سؤال باید گفت فتوشاپ برای این کار نیز روشی را در نظر گرفته است که می‌توان آن را یکی از روش‌های برش عکس در فتوشاپ دانست. برای این کار نمی‌توان از ابزار کراپ استفاده کرد. زیرا این ابزار به صورت طول و عرض به برش تصاویر می‌پردازد. برای برش دایره‌ای عکس باید به صورت زیر عمل کنید:

 • طبق معمول باید وارد نرم افزار فتوشاپ شده و عکس مورد نظر خود را باز کنید.
 • در قدم بعدی در قسمت نوار ابزار سمت چپ نرم افزار روی ابزار Rectangular marquee tool کلیک راست کنید.
 • پس از کلیک راست روی این ابزار یک لیست از ابزارهای دیگر آن نمایان می‌شود که در این قسمت باید روی گزینه Elliptical marquee tool کلیک نمایید.
 • در این قسمت باید نگه داشتن ماوس یک دایره ایجاد کنید. زمانی که دایره به شکل مورد نظر شما رسید می‌توانید ماوس را رها کنید.
 • توجه داشته باشید با نگه داشتن دکمه Space بدون آن ماوس را رها کنید می‌توانید دایره مورد نظر را در حین رسم جا به جا کنید.
 • پس از انتخاب قسمت دایره‌ای شکل برای برش عکس، باید قسمت داخل دایره را کلیک کرده و به راحتی آن را از عکس جدا کنید.
 • شما می‌توانید لایه مورد نظر را کات کرده و به لایه دیگری انتقال داده و یا لایه را کپی کرده و روی آن تغییرات و ویرایش‌های مورد نظر خود را اعمال کنید.

نحوه ذخیره عکس برش خورده در فتوشاپ

پس از آموزش نحوه برش عکس در فتوشاپ باید آن عکس را ذخیره نمایید. برای این کار باید عکس را به بالاترین کیفیت ذخیره کنید. نکته‌ای که باید به آن توجه داشته باشید این است که فرمت JPEG نمی‌تواند از شفافیت عکس پشتیبانی کند. برای ذخیره با کیفیت عکس برش خورده باید تصویر را به عنوان پرونده PNG ذخیره نمایید. فرمت PNG به خوبی از شفافیت عکس پشتیبانی می‌کند. برای این کار باید ب منوی File رفته و روی گزینه Save As کلیک کنید. سپس Format را روی PNG قرار داده و عکس خود را به هر نامی که می‌خواهید ذخیره کنید.

نحوه ذخیره عکس برش خورده در فتوشاپ

سخن آخر

همانطور که در ابتداب مطالب نیز گفته شد فتوشاپ از نرم افزارهای بسیار کاربردی شرکت Adobe است. با استفاده از این نرم افزار می‌توانید کارهای بسیاری را انجام دهید. یکی از قابلیت های بسیار کاربردی در این نرم افزار که برای طراحی تصاویر جذاب کمک بسیاری به طراحان می‌کند، قابلیت برش عکس است. ما در این مقاله به توضیح نحوه برش عکس در فتوشاپ به روش های مختلف پرداختیم. در صورتی که علاقمند به آموزش فتوشاپ هستید می‌توانید به فرادرس مراجعه کنید که یکی از منابع آموزشی بی نظیر در حوزه آموزش فتوشاپ است:

طهرانی

بنیانگذار مجله اینترنتی ماگرتا و متخصص سئو ، کارشناس تولید محتوا ، هم‌چنین ۱۰ سال تجربه سئو ، تحلیل و آنالیز سایت ها را دارم و رشته من فناوری اطلاعات (IT) است . حدود ۵ سال است که بازاریابی دیجیتال را شروع کردم. هدف من بالا بردن سرانه مطالعه کشور است و اون هدف الان ماگرتا ست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.