فناوری

ساندویچ پانل عایقی در برابر صوت و گرما

ساندویچ پانل چیست؟ انواع لایه ورق بیرونی و فوم درونی ساندویچ پانل

از مهم ترین عوامل تاثیرگذار در صنعت ساخت و ساز عایق بندی مناسب ساختمان‌ها از نظر گرما و صوت است، که سبب بهینه‌ سازی انرژی می‌شود. افزایش جمعیت سبب شده تا آلودگی صوتی در سطح شهرها افزایش پیدا کند بنابراین ساخت سازه‌هایی که عایق خوبی در برابر صوت و گرما هستند به یکی از مسائل مهم در زندگی بشر تبدیل شده است.

در پی برطرف کردن کمبودهای سازه‌ها، بشر توانست مصالح جدیدی کشف و تولید کند و آن را ساندویچ پانل نامید. با کشف این سازه‌های پیش ساخته نیازهای زیادی در صنعت ساخت و ساز برطرف شد.

ساندویچ پانل ماموت عایقی در برابر حرارت و صوت

ساندویچ پانل چیست؟

دلیل نام گذاری این پانل‌ها به علت نحوه ساخت آن‌ها است. انواع ساندویچ پنل از سه لایه تشکیل شده‌اند که دولایه بیرونی آن‌ها از جنس ورق فولادی هستند و لایه درونی آن از جنس فوم عایق است. از آنجایی که نحوه قرارگیری لایه‌ها همانند قرارگیری لایه‌های ساندویچ است این مصالح امروزی به ساندویچ پانل معروف شده‌اند.

پانل‌های ساندویچی به دلیل مزایای بیشتری که نسبت به مصالح قدیمی مانند آجر و سیمان دارند مورد توجه معماران قرارگرفته‌اند و جایگزین مصالح سنتی شده‌اند. ساندویچ پانل‌ها بطور کلی به دو دسته‌ی ساندویچ پانل‌های دیواری و سقفی تقسیم بندی می‌شوند.

ساندویچ پانل نر و مادگی

همانطور که در بالا نیز اشاره کردیم پانل‌های دیواری و سقفی که در ساخت سازه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند می‌توانند با توجه به منطقه جغرافیاییشان دارای ویژگی‌هایی باشند که متناسب با محل احداث آن‌ها است.

انواع لایه ورق بیرونی ساندویچ پانل

 • ورق آلوزینک
 • ورق گالوانیزه
 • ورق آلومینیوم

انواع لایه فوم درونی ساندویچ پانل

 • فوم پشم سنگ
 • فوم پشم شیشه
 • فوم پلی اورتان
 • فوم پلی استایرن
 • فوم XPS

تمامی فوم‌ها و ورق‌های نام برده شده در بالامی‌توانند با توجه به کاربردشان بصورت ساندویچ پانل‌دیواری و ساندویچ پانل‌ سقفی مورد استفاده قرارگیرند. در این مقاله ما سعی داریم ساندویچ پانل‌ها را از نظر عایق بودن در برابر صوت و حرارت بررسی کنیم. عایق سازی ساختمان از مهمترین موضوعات در ساختمان سازی است چرا که اگر به این مورد توجه شود تاثیر مستقیمی در کاهش هزینه‌ها دارد. همچنین ساختمان‌هایی که به عایق کاری اهمیت نمی‌دهند و با ساندویچ پانل‌ها آشناییت درستی ندارند سبب می‌شود در آینده هزینه‌های سنگینی را متحمل شوند.

ساندویچ پانل عایق صوت کدام است؟

برای اینکه سازه‌های ما در برابر سر و صداهای ناشی از اتومبیل‌ها عایق خوبی باشند از ورق‌های گالوانیزه و فوم پشم سنگ جهت جلوگیری از ورود صدا به سازه‌ها استفاده می‌کنند که سبب دفع صداهای اطراف می‌شود. برای این منظور لایه ورق گالوانیزه اول را بصورت صاف و لایه‌ی دوم را پانچ می‌کنند، در این صورت صوت از لایه‌ی پانچ شده عبور کرده و به فوم پشم سنگ می‌رسد. در این مرحله عایق پشم سنگ صوت را در خود جذب کرده و سپس آن را دفع می‌کند. اگر صوت وارد شده دارای برد و یا صداهای ریز زیادی باشد از عایق عبور می‌کند و به لایه‌ی آخر که ورق گالوانیزه سالمی است برخورد می‌کند و مجدد به لایه پشم سنگ باز

می‌گردد. در این مرحله صوت بطور کامل از بین می‌رود و دیگر هیچ صدایی به داخل سازه ورود پیدا نخواهد کرد. به این پانل‌های صوتی که عایق خوبی در برابر صوت هستند ساندویچ پانل‌های آکوستیک می‌گویند.

ساندویچ پانل‌های آکوستیک دارای انواع مختلفی از جمله ساندویچ پانل‌ سقفی 5 گام،ساندویچ پانل‌های دیواری پیچ مخفی آکوستیک و ساندویچ پانل‌های دیواری استاندارد هستند و از لحاظ عملکردشان می‌توانند بصورت جاذب، دیفیوزر(پخش کننده صدا) و یا دیفیوزر جاذب باشند.

کاربرد ساندویچ پانل‌ آکوستیک

کاربرد ساندویچ پانل‌ آکوستیک

 • مدارس
 • آموزشگاه‌های موسیقی
 • اداره‌ها
 • ورزشگاه‌ها
 • برج‌ها
 • ویلاها
 • اتاق‌های ضبط
 • سینماها
 • واحدهای صنعتی

ساندویچ پانل عایق حرارت کدام است؟

با توجه به چهار فصل بودن کشور عزیزمان و آب و هوای متنوعی که دارد یکی از شرایطی که باید هر سازه‌ای دارا باشد عایق بودن دربرابر حرارت است تا در فصول مختلف سال سرما و گرمای داخل سازه حفظ و تبادل حرارت را به حداقل می‌رساند.

 از بهترین متریال‌ها برای ساندویچ پانل‌های عایق حرارت همانند ساندویچ پانل‌های صوتی می‌توان به ساندویچ پنل‌های پشم سنگ اشاره کرد. این فوم از سنگ‌های آتشقشانی تولید شده است که می‌تواند عایق خوبی دربرابر حرارت باشد. فوم پشم سنگ دارای ضریب مقاومت بالایی است که سبب می‌شود تا مقاومت بالایی در برابر گرما و آتش سوزی داشته باشد، پنل‌های نسوز اشتعال زا نبوده و در هنگام آتش سوزی از آسیب‌های جدی که می‌تواند به ساختمان وارد شود جلوگیری می‌کند و پس از فروکش کردن آتش خود به خود خاموش می‌شوند.

ساندویچ پانل ضد حریق

از دیگر مزایای عایق پشم سنگ می‌توان به قیمت مناسب آن اشاره کرد که نسبت به سایر فوم‌های عایقی که در تولید ساندویچ پنل استفاده می‌شوند به صرفه‌تر و در عین حال با کیفیت‌تر است بنابراین برای افرادی که در برابر صدا و گرما حساس هستند بهترین انتخاب می‌باشد.

ساندویچ پنل حرارتی در کانال‌های صنعتی، دیوار و سقف کوره‌ها، دیوار و سقف ساختمان‌ها، سوله‌ها، کانکس‌ها کاربرد دارد. البته در تمامی مواردی که از ساندویچ پانل استفاده می‌شود شما می‌توانید از عایق حرارتی استفاده کنید.

مزایای ساندویچ پانل ماموت

شرکت ماموت با استفاده از بروزترین تکنولوژی‌های روز دارای بزرگترین کارخانه‌های ساخت ساندویچ پانل و کانکس می‌باشد که از بهترین متریال‌های ساخته شده برای اسکان افراد در موارد ضروری بصورت موقت و یا جهت کارهای اداری و دفتری بصورت دائم استفاده می‌شود. همچنین سازه‌های پیش ساخته نام برده شده را با توجه به درخواست مشتریان در کمترین زمان ممکن تولید می‌کند لازم به ذکر است که ساندویچ پنل‌های ماموت نیازی به تعمیر ندارند و برای اطمینان و جلوگیری از بروز هرگونه مشکل در سازه باید سالانه توسط متخصصان ماهر شرکت بررسی‌شوند، تا در صورت نیاز مشکلات احتمالی سازه‌ برطرف شود و یا در موارد اضطراری اقدام به تعویض آن‌ها نمایید. پنل‌های ساندویچی ماموت از هدر رفت انرژی جلوگیری می‌کند و از کمیت و کیفیت بسیار بالایی برخوردار هستند. از دیگر مزایای این پانل‌ها نیز علاوه بر ویژگی عایق بودن در برابر صوت و حرارت می‌توان به سبکی، مقاومت بالا در برابر زلزله، تنوع رنگی زیاد، حمل و نقل آسان، سرعت نصب بالا، قیمت پایین، قابلیت انعطاف پذیری، قابلیت شستشو، قابلیت بازیافت، قابلیت استفاده مجدد و…. اشاره کرد.

انواع ساندویچ پانل ماموت

سخن پایانی

در نتیجه استفاده از عایق‌های صوتی و حرارتی با توجه به افزایش جمعیت کشور و همچنین تعداد خودروهای موجود سبب بهینه سازی انرژی و همچنین صرفه جویی در هزینه‌های اضافه برای افراد می‌شود. لازم به ذکر است که در ساخت سازه‌ها با استفاده از مصالح سنتی و قدیمی باید از مصالحی در جهت عایق بندی ساختمان استفاده کنید درصورتیکه با استفاده از ساندویچ پانل‌های عایق دیواری و سقفی می‌توانید هزینه‌های خود را به حداقل برسانید.

اگر قصد دارید سازه‌ای آکوستیک و مقاوم در برابر نفوذ سرما بسازید، پیشنهاد ما به شما ساندویچ پانل‌های ماموت است که با کیفیتی بالا و قیمتی مناسب به شما عزیزان ارائه می‌شوند. برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با قیمت ساندویچ پانل و نحوه سفارش به وبسایت رسمی ماموت مراجعه نمایید و از طریق شماره های تماس موجود در سایت با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید.

1 دیدگاه

 1. روح اله عبداللهی گفت:

  با سلام و تشکر به خاطر توضیحات صفحه. آیا میزان عایق بندی صوتی ورق ساندویچ پانل رابطه ای با ضخامت ورق دارد؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *