کسب و کارمدیریت و رهبری

مدیر پروژه کیست ؟ نگاهی بر وظایف یک مدیر پروژه موثر PM

نگاهی بر خصوصیات ، وظایف و توانایی های یک مدیر پروژه موثر

مدیر پروژه شخصی است که مسئولیت هدایت یک پروژه را از بدو اجرای آن و تا زمان به پایان رسیدن آن بر عهده دارد. مدیران پروژه باید از نظم و انضباط بالایی برخوردار باشند تا اهداف واضح و قابل دستیابی را ایجاد کرده و آنها را به موفقیت کامل برساند. مدیر پروژه مسئولیت و اختیار کامل برای تکمیل پروژه تعیین شده را دارد. در ادامه با بخش مدیریت و رهبری ماگرتا همراه باشید.

گواهینامه های بسیاری در مدیریت پروژه از سازمانهای مختلف ارائه شده است که شامل مدیریت پروژه حرفه ای (PMP) ، همکار معتبر در مدیریت پروژه (CAPM) و گواهینامه مدیریت حرفه ای برنامه (PgMP) می باشد.

ویژگی ها و مهارت های یک مدیر پروژه خوب

مدیر پروژه باید ترکیبی از مهارت ها از جمله توانایی پرسیدن سوالات نافذ ، تشخیص مفروضات بی رویه و حل و فصل اختلافات و همچنین مهارت های مدیریتی عمومی تر را داشته باشد.

یک مدیر خوب پروژه می تواند ریسک را به میزان قابل توجهی کاهش دهد ، غالباً با رعایت سیاست ارتباطات باز ، تضمین می کند که هر یک از شرکت کنندگان مهم فرصتی برای ابراز عقاید و نگرانی های خود دارند.

مدیر پروژه باید اطمینان حاصل كند كه ریسک ها را كنترل كرده و عدم اطمینان را به حداقل می رساند. هر تصمیمی که اتخاذ می کند باید مستقیماً به نفع پروژه آنها باشد.

مدیریت
مدیریت

✅ مدیریت موثر پروژه شامل داشتن 7 خصوصیت زیر است که برای تبدیل شدن به یک مدیر پروژه موثر ضروری است :

1. مهارت های ارتباطی مؤثر

یکی از ویژگی های یک مدیر خوب ، برقراری ارتباط خوب است تا بتواند در همه سطوح با افراد ارتباط برقرار کند. مدیر پروژه باید اهداف پروژه و همچنین وظایف ، مسئولیت ها ، انتظارات و بازخورد هر یک از اعضای را به روشنی توضیح دهد.

2. مهارت های قدرتمند رهبری

مدیریت کارآمد پروژه به معنای برخورداری از خصوصیات قدرتمند رهبری مانند توانایی ایجاد انگیزه در تیم خود و هدایت آنها به حداکثر عملکرد است تا بتوانند به اهداف خود برسند.

3. تصمیم گیرنده خوب

یک مدیر پروژه مؤثر باید مهارت تصمیم گیری داشته باشد زیرا همیشه تصمیمات مهمی وجود خواهد داشت که باید بر روی آنها عمل شود.

4. تخصص فنی

از آنجا که نرم افزار مدیریت پروژه و سایر برنامه های مرتبط برای تحقق اهداف پروژه ضروری هستند ، یک مدیر پروژه موثر باید دانش فنی صحیحی داشته باشد تا موضوعات مرتبط با جنبه فنی را درک کند. آگاهی از تئوری و همچنین جنبه فنی می تواند در صورت لزوم به مدیر در انجام اقدامات استراتژیک بسیار کمک کند.

5. مهارت های تیم سازی

لازم است که یک تیم به صورت هماهنگ عمل کند وگرنه این پروژه با چالش های مختلف روابطی روبرو خواهد شد که می تواند مانع موفقیت آن شود. مدیران پروژه باید بدانند که چگونه می توانند با تمرکز روی ویژگیهای مثبت خود ، به هر یک از آنها اهمیتی بدهند. او باید منصفانه و عادلانه به گونه ای که با آنها رفتار می کند.

6. مهارت حفظ آرامش خود و تیم

با ادامه پروژه ، برخی از حوادث می تواند شدت تحرک پروژه را تحت تاثیر بگذارد و صبر مدیر پروژه را آزمایش کند. ضروری است که یک مدیر پروژه همیشه آرامش خود را حفظ کرده و به طور پیوسته مستقر باشد تا بر روی روابط خود با تیم تأثیر منفی نگذارد.

7. مذاکره کننده عالی

یکی از ویژگی های مورد نیاز برای مدیریت مؤثر پروژه ، امکان مذاکره است. در مواقعی که اختلافات به دلیل اختلاف نظر ایجاد می شود ، مدیران پروژه برای حل مسئله و حفظ هارمونی در تیم به مهارت های مذاکره محض نیاز دارند.

⛔ لازم است یک مدیر موثر پروژه بتواند بیشتر این خصوصیات را در اختیار داشته باشد تا وی در مدیریت پروژه موفق شود.

نقش ها و مسئولیت های مدیر پروژه

مسئولیت های یک مدیر پروژه شامل مدیریت کلی است ، اما او به ندرت مستقیماً درگیر فعالیت هایی است که در واقع نتیجه نهایی را تولید می کند. این موقعیت همچنین بر هرگونه محصولات و خدمات مرتبط ، ابزار و تکنیک های پروژه نظارت می کند تا به اطمینان از عملکرد های خوب کمک کند. علاوه بر این ، مدیران پروژه مسئولیت جذب و ساخت تیم های پروژه و ساخت پیش بینی در مورد خطرات و عدم قطعیت های پروژه را بر عهده دارند.

✅ نقش مدیران پروژه شامل فعالیتهای زیادی است از جمله:

 • برنامه ریزی و تعریف وظایف
 • برنامه ریزی فعالیت و توالی
 • برنامه ریزی منابع
 • تخمین زمان
 • برآورد هزینه
 • تهیه بودجه
 • مستندات
 • ایجاد نمودارها و برنامه ها
 • تحلیل ریسک
 • مدیریت خطرات و مشکلات
 • پیشرفت و نظارت بر گزارش گیری
 • رهبری تیم
 • تأثیرگذاری استراتژیک
 • مشارکت در تجارت
 • همکاری با فروشندگان
 • مقیاس پذیری ، قابلیت تعامل و تجزیه و تحلیل قابلیت حمل و نقل
 • کنترل کیفیت
 • تحقق مزایا

💡 سرانجام ، اگر مدیریت موفقیت آمیز باشد ، مدیریت ارشد باید به مدیر پروژه پشتیبانی و اختیار کامل را بدهد.

نرم افزار مورد استفاده

Microsoft Project
Microsoft Project

مدیران پروژه از نرم افزار مدیریت پروژه مانند Microsoft Project برای سازماندهی وظایف و نیروی کار خود استفاده می کنند. این بسته های نرم افزاری به مدیران پروژه اجازه می دهد تا ظرف چند دقیقه گزارش ها و نمودارها را تهیه کنند.

از نظر شما یک مدیر پروژه موثر چقدر می تواند در موفقیت یک تیم تاثیر بگذارد ؟

منبع
TechoPediaProjectSmart

موسوی پوران

هم‌بنیانگذار مجله ماگرتا ، زندگی ۲۴ ساعته روی خط آنلاین دهکده جهانی وب . تحلیلگر و متخصص تولید محتوای با ارزش و با کیفیت هستم و ۸ سالی می شود که وارد دنیای دیجیتال شدم. مدیر تیم تحقیق و توسعه شرکت هستم. بالاترین لذت برای من انجام کار تیمی ست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

13 − 8 =