فرهنگ و هنر

روز دحوالارض سال ۹۹ چه روزی است + اعمال و معنی

منظور از دحوالارض چیست؟ چه اعمالی دارد؟

روز دحوالارض سال ۹۹ : این روز به معنی گسترش یافتن زمین می باشد. روزی که خداوند به این جهان حیات بخشید.همچنین دحوالارض به عنوان روز قیام امام زمان مهدی موعود (عج) نیز معرفی شده است. در ادامه با بخش تقویم مناسبت های ماگرتا همراه باشید.

اعمال روز دحوالارض
اعمال روز دحوالارض

از امام علی (ع) روایت شده است که فرمودند:

«نخستین رحمتی که از آسمان به زمین نازل شد، در بیست وپنج ذی القعده بود. کسی که در این روز روزه بگیرد و شبش را به عبادت بایستد، عبادت صد سال را که روزش را روزه و شبش را عبادت کرده است خواهد داشت.»

روز دحوالارض سال ۹۹ چند شنبه است

تاریخ روز دحوالارض سال ۹۹ مطابق با بیست و پنجم ماه ذی القعده می باشد که این تاریخ معادل جمعه ۲۷ تیر ماه سال ۱۳۹۹ می باشد. (1399/04/27)

همزمان به این روز رویدادهای دیگری نیز رخ داده است که عبارتند از :‌ میلاد حضرت ابراهیم (ع)، میلاد حضرت عیسی مسیح (ع)، خروج رسول اکرم (ص) از مدینه به همراه هزاران حاجی به سوی مکه، به قصد حجة الوداع.

همچنین برای مشاهده سایر مناسبت ها می توانید به مقاله «تقویم سال ۹۹ خورشیدی 📅+ مناسبت ها و تعطیلی های ۱۳۹۹» مراجعه کنید.

معنی دحوالارض

منظور از دحوالارض این می باشد که در آغاز، تمام سطح زمین را آب‏ فراگرفته بود؛ ابتدا زمین کعبه و به تدریج سایر خشکی‏ها از زیر آب سر برآوردند و روز به روز گسترده تر شدند.

اعمال شب و روز دحوالارض 99 چیست

بر اساس روایتی از امام هشتم علیه السلام، هرکس شب دحوالارض را به عبادت بسر آورد از برای اوعبادت صد سال نوشته می شود و هرچه در میان آسمان و زمین وجود دارد برای کسی که در این روز روزه دار باشد استغفار می کنند و این روز ای است که رحمت خدا در آن منتشر گردیده است.

اعمال این روز چیست؟

روزه – بسیار نقل است که گرفتن روزه 25 ذی القعده ثواب فراوان دارد. روزه گرفتن در روز دحوالارض ثوابی برابر با 70 سال روزه گرفتن دارد. روز دحوالارض سال ۹۹ :

نماز – به این صورت که نماز آن دو رکعت است:

1- در هر رکعت بعد از «حمد»، پنج مرتبه «توحید» و «الشمس» بخواند و بعد از سلام نماز بخواند «لا حَوْلَ وَلا قُوَّةَ إِلا بِاللَّهِ الْعَلِیِّ الْعَظِیمِ».

2- سپس دعا کند و بخواند «یَا مُقِیلَ الْعَثَرَاتِ أَقِلْنِی عَثْرَتِی یَا مُجِیبَ الدَّعَوَاتِ أَجِبْ دَعْوَتِی یَا سَامِعَ الْأَصْوَاتِ اسْمَعْ صَوْتِی وَ ارْحَمْنِی وَ تَجَاوَزْ عَنْ سَیِّئَاتِی وَ مَا عِنْدِی یَا ذَا الْجَلالِ وَ الْإِکْرَامِ».

دعا – کفعمی در کتاب مصباح فرموده که خواندن این دعا مستحب است:

اللَّهُمَّ دَاحِیَ الْکَعْبَةِ وَ فَالِقَ الْحَبَّةِ … (مراجعه به مفاتیح)

دحوالارض سال ۹۹
دحوالارض ۹۹

شب زنده داری – برابر با عبادت صد سال است. گفتن ذکر خدا به فقط گفتن الفاظ و اوراد و نامهای خداوند نیست. بهترین نوع ذکر خدا، به یاد خدا بودن و او را بر اعمال و گفتار و کردار خویش ناظر دانستن است.

گرفتن غسل و خواندن زیارت امام رضا در این روز از جمله اعمال مستحب روز دحوالارض سال ۹۹ می باشد.

موسوی پوران

هم‌بنیانگذار مجله ماگرتا ، زندگی ۲۴ ساعته روی خط آنلاین دهکده جهانی وب . تحلیلگر و متخصص تولید محتوای با ارزش و با کیفیت هستم و ۸ سالی می شود که وارد دنیای دیجیتال شدم. مدیر تیم تحقیق و توسعه شرکت هستم. بالاترین لذت برای من انجام کار تیمی ست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *