ادبیاتفرهنگ و هنر

جواب درک و دریافت شعر آفتاب حسن صفحه ۶۳ فارسی یازدهم

پاسخ سوال های درک و دریافت شعر خوانی آفتاب حسن صفحه 63 کتاب ادبیات فارسی پایه یازدهم متوسطه دوم

جواب درک و دریافت شعر آفتاب حسن صفحه ۶۳ فارسی یازدهم ؛ در این نوشته با پاسخ و جواب سوالات درک و دریافت شعر خوانی آفتاب حسن صفحه 63 کتاب ادبیات فارسی یازدهم متوسطه دوم رشته های تجربی و ریاضی و انسانی و فنی حرفه ای آشنا می شوید. در ادامه با بخش آموزش و پرورش ماگرتا همراه ما باشید.

همچنین بخوانید: جواب درک و دریافت صفحه ۸۵ میثاق دوستی فارسی یازدهم

جواب درک و دریافت شعر آفتاب حسن صفحه ۶۳ فارسی یازدهم

جواب سوالات درک و دریافت صفحه 63 شعر آفتاب حسن فارسی یازدهم

سوال ۱) سه بیت نخستین این شعر را با توجه به گونهٔ «ادب غنایی» بررسی کنید.

پاسخ: این بیت ها عارفانه به شمار می رود.

سوال ۲) درباره‌ٔ دنیای آرمانی شاعر توضیح دهید.

پاسخ: مولانا فردی سخنور و سراینده در پی رسیدن به انسان اهورایی است؛ انسانی تابنده و خداخوی. او از اینکه با مردمی نادان و خاکی زیست می کند دلگیر شده و در پی انسانی خداخوی است.

پاسخ دیگر: مولانا از همراهان سست عنصر و حاکمان ظالم خسته شده و زندگی برای او در این دنیا مشکل شده است. فردی با روح لطیف عارفانه همچون مولانا طاقت دیدن وحشی‌گری‌ها، درنده‌خویی‌ها و ستم‌های هم‌نوعان خود را ندارد. روح بزرگ او این خشونت‌ها را بر نمی‌تابد؛ بنابراین، خالصانه آرزوی دیدار «انسان و انسانیت» را می‌کند و امیدوار است دنیایی را تجربه کند که در آن عدالت پیامبران، صلح‌طلبی عارفان، وفای به عهد اسطوره‌ها و در یک کلام «انسان کامل» وجود داشته باشد.

همچنین بخوانید: جواب درک و دریافت شعر صبح بی تو صفحه ۹۷ فارسی یازدهم

توجه: شما دانش آموزان عزیز و کوشا می توانید برای دسترسی سریع تر و بهتر به مطالب کمک درسی کتاب فارسی پایه یازدهم متوسطه دوم ، کلمه و عبارت « ماگرتا » را به همراه مطلب مورد نظر خود جستجو کنید.

در انتها امیدواریم که مقاله پاسخ سوالات درک و دریافت شعر آفتاب حسن صفحه ۶۳ کتاب ادبیات فارسی یازدهم ، برای شما دانش آموزان عزیز مفید بوده باشد. نظرات خود را در بخش دیدگاه به اشتراک بگذارید.

زنجیران

هم‌بنیانگذار ماگرتا ، عاشق دنیای وب و ۷ سالی ست که فعالیت جدی در حوزه اینترنت دارم. تخصص من تولید محتوایی‌ست که مورد نیاز مخاطبان است. مدیر ارشد تیم شبکه های اجتماعی سایت هستم. به قول ماگرتایی‌ها وقت بروز شدنه !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.