ادبیاتفرهنگ و هنر

توضیح ضرب المثل از تو حرکت ازخدا برکت در یک بند ، نگارش فارسی ششم

معنی حکایت از تو حرکت ازخدا برکت به همراه ریشه و داستان این ضرب المثل

ضرب المثل از تو حرکت ازخدا برکت را در یک بند توضیح دهید برای کتاب نگارش فارسی ششم ابتدایی صفحه ۱۹، در ادامه با بخش ادبیات ماگرتا همراه باشید.

به طور کلی این ضرب المثل حکایت از آن دارد که انسان باید برای رسیدن به اهدافش تلاش کند. همانطور که خداوند بخشنده در سوره نجم می فرماید:

وَ أَنْ لَیْسَ لِْلإِنْسانِ إِلاّ ما سَعی وَ أَنَّ سَعْیَهُ سَوْفَ یُری. (النّجم: 39 و 40)و نیست از برای انسان مگر کوشش و تلاشی که انجام داده است و قطعاً ثمره کوشش و تلاش خود را خواهد دید.

معنی ضرب المثل از تو حرکت ازخدا برکت

از تو حرکت یعنی اینکه نخواب و چشم به آسمان ندوز و “از خدا برکت” یعنی اینکه همه چیز دست خداست لذا برای موفقیت خود و برکت یافتن کارت دعا کن.

برای رسیدن به هدفی که داریم باید و باید تلاش کنیم. اگر تنها به خداوند ایمان داشته باشیم و از آن طلب موفقیت کنیم هیچگاه به هدفمان نخواهیم رسید بلکه اگر انسان برای هدفش تلاش کند و در عین حال به لطف خدا امید داشته باشد می تواند مطمئن باشد که حتما موفق می شود.

نقاشی ضرب المثل از تو حرکت ازخدا برکت
نقاشی ضرب المثل از تو حرکت ازخدا برکت

ما برای رسیدن به خواسته ها باید تلاش کنیم و خدا به ما کمک می کند و مواد وسایل های که ما می خواهیم به ما میدهد.ریشه و داستان حکایت از توحرکت از خدا برکت

آمده است که انسانی ساده لوح از اطرافیان خود شنیده بود که خداوند بخشنده بسیار رزاق و روزی رسان می باشد. این شخص با شنیدن این موضوع قصد کردن که برای به دست آوردن روزی زندگی اش به گوشه مسجدی برود و به عبادت خداوند بپردازد.

به همین منظور یک روز صبح به مسجد رفت و مشغول عبادت شد. وقتی که موقع ناهار شد از خداوند در خواست ناهار کرد و هر چقدر منتظر شد خبری نشد تا اینکه موقع شام شد و دوباره جواب درخواستش را از خدا دریافت نکرد.

ساعت ها گذشت تا اینکه درویشی وارد مسجد شد و با شمعی روشن شروع به غذا خوردن کرد. مرد که بسیار گرسنه بود دید که درویش علاوه بر خوردن نصف غذایش دارد باقی آن را نیز می خورد پس بی اختیار سرفه ای کرد.

درویش که صدای سرفه را شنید گفت : هر که هستی بفرما پیش. مرد بینوا که از گرسنگی داشت میلرزید پیش آمد و مشغول خوردن شد. وقتی سیر شد ، درویش شرح حالش را پرسید و آن مرد هم حکایت خود را تعریف کرد.درویش به آن مرد گفت : فکر کن تو اگر سرفه نکرده بودی من از کجا میدانستم تو در مسجد هستی تا به تو تعارف کنم و تو هم به روزی خودت برسی ؟ شکی نیست که خدا روزی رسان است ولی یک سرفه ای هم باید کرد پس از از تو حرکت ازخدا برکت.

شما نیز میتوانید ضرب المثل از تو حرکت ازخدا برکت را در یک بند در ادامه در بخش نظرات ماگرتا گسترش دهید تا دیگران نیز استفاده کنند.

موسوی پوران

هم‌بنیانگذار مجله ماگرتا ، زندگی ۲۴ ساعته روی خط آنلاین دهکده جهانی وب . تحلیلگر و متخصص تولید محتوای با ارزش و با کیفیت هستم و ۸ سالی می شود که وارد دنیای دیجیتال شدم. مدیر تیم تحقیق و توسعه شرکت هستم. بالاترین لذت برای من انجام کار تیمی ست.

‫2 دیدگاه ها

  1. MM گفت:

    یک کار را شروع کن خداوند رحمان و رحیم به کار تو برکت میدهد البته کار حلال باشد اگر کاری که انجام می دهید پولش حرام باشد برکت زندگی تو کم میشود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.