سرگرمیفیلم و بازی

نقد و بررسی فصل سوم سریال Dark ؛ پایانی عالی به هزارتوی تاریک زمان!

نقد و تحلیل فصل سوم سریال جذاب و دیدنی دارک

نقد و بررسی فصل سوم سریال دارک – Dark ؛ اگر شما هم جزو کسانی باشید که فصل اول و دوم سریال دارک را دیده اید، این نکته را به خوبی می‌دانید عنصر زمان در این سریال نقش تعیین کننده‌ای داشته است.

همان طور که در فصل اول و دوم این سریال مشاهده کردید زمان حال، گذشته و آینده روی کلیت قصه سریال و همچنین شخصیت‌های موجود در آن تأثیر زیادی داشت. وجود این سه زمان و اتفاقاتی که در میان آن‌ها رخ می‌دهد باعث شد این فیلم مثل یک هزارتو عمل کرده و شخصیت‌ها را در مسیری پر پیچ و خم قرار دهد.

اینکه بخواهیم آنچه در فصل اول و دوم گذشت را مو به مو بیان کنیم، باید ساعت‌های طولانی به بررسی داستان فیلم با استفاده از برداشت‌ها و دیدگاه‌های شخصی بپردازیم. شما عزیزان می‌توانید نقد و بررسی فصل اول و دوم سریال دارک را در مقالات گذشته ماگرتا مطالعه کرده و دیدگاه خود را نسبت به آن بیان کنید.

همچنین بخوانید: نقد و بررسی فصل اول سریال دارک

نقد و بررسی فصل سوم سریال دارک
نقد و بررسی فصل سوم سریال دارک

به طوری کلی بافت این سریال به شکلی است که قوانین علمی در آن به وفور یافت می‌شود. البته این موضوع بدین معنی نیست که مخاطبانی که با علم فیزیک و قوانین آن آشنایی ندارند، نتوانند داستان فیلم را متوجه شوند. این فیلم سرگرم کننده شخصیت‌های مختلفی دارد که این شخصیت‌ها ارتباط‌های نزدیک و عجیب و غریبی با یکدیگر دارند.

آنچه در فصل سوم سریال دارک می‌بینیم کمی متفاوت‌تر از آن چه در فصل اول و دوم دیده‌اید می‌باشد. اگر شما هم جزو کسانی هستید که قصد دارید در رابطه با فصل سوم سریال دارک اطلاعات بیشتری کسب کنید، تا پایان این مقاله همراه با بخش نقد فیلم و سریال ماگرتا باشید.

مروری بر اتفاقات فصل اول سریال دارک

ویندن، شهری غیر واقعی است که داستان اصلی دارک حول محور این شهر دنبال می‌شود. در جنگلی که در اطراف این شهر است، یک غار اسرارآمیز وجود دارد که نقطه عطف فیلم است. بیشتر اتفاقاتی که در سریال دارک رخ می‌دهد، در نهایت به داخل این غار منجر می‌شود.

همچنین وجود یک نیروگاه اتمی مرموز در کنار این جنگل و غاری که از زیر این نیروگاه رد می‌شود، احساس متفاوت بودن شهر ویندن نسبت به شهرهای معمولی را در مخاطب ایجاد می‌کند. این نیروگاه، در واقع گذرگاهی بین زمان‌های مختلف بوده و به طور مستقیم با وقایع فیلم مرتبط است.

فصل اول دارک، به شفاف‌سازی داستان اصلی فیلم که سفر در زمان است پرداخت. گم شدن زنجیره‌ای جوانان و جسد پسر جوانی که در حین مفقود شدن این جوانان در میان جنگل پیدا شده، خبر از رخ دادن یک سری اتفاقات پنهان در پشت پرده می‌دهد.

اتفاقاتی که از قرار معلوم هر ۳۳ سال یک بار رخ می‌دهد و هم اکنون در سال ۲۰۱۹، همان اتفاقاتی تکرار شده که در سال ۱۹۸۶ رخ داده است. شهر ویندن، شهر کوچکی است که اکثر ساکنان آن با یکدیگر نسبت داشته و همدیگر را می‌شناسند و تمام اتفاقات فیلم در رابطه با این خانواده هاست. دوستی ها، خیانت ها، تغییر زمانی شخصیت‌ها و… در افرادی رخ می‌دهد که مثل یک زنجیر به یکدیگر متصل هستند.

مروری بر وقایع فصل دوم سریال Dark

ما می‌دانیم که در دنیای سریال دارک، سفر در زمان امکان‌پذیر می‌باشد اما آن چه در فصل دوم متوجه آن می‌شویم این است که امکان داستان دارک از یک جابجایی زمانی ساده و کلیشه‌ای بسیار فراتر بوده و مثل فیلم‌های سفر در زمان، تنها به یک موضوع خاص نمی‌پردازد.

در این سریال همه چیز بخشی از یک طرح بزرگ بوده که هر کس در آن باید نقش مخصوص خود را ایفا کند. در فصل دوم سریال دارک، زمان به عنوان خدای جهان معرفی شده و بارها و بارها نقش تعیین کننده‌ای در اتفاقات ایفا می‌کند. این فصل از دارک می‌خواهد به ما بگوید که همه ما گرفتار زمان‌های در هم پیچیده شده و تابع آن هستیم.

به طوری که نمی‌توانیم از آن فرار کرده و باید در یک مسیر مشخص قدم برداریم. در این فیلم آدام تصمیم می‌گیرد به جنگ خدا یعنی زمان رفته و گره چرخه‌های زمانی را بگشاید. در این فصل اغلب شخصیت‌های داستان تصمیم می‌گیرند در گذشته و آینده تغییراتی ایجاد کنند تا فجایعی که در این دوره‌های زمانی اتفاق افتاده تکرار نشود.

اما پس از گذشت زمان، متوجه می‌شوند دقیقا همان اعمالی که برای جلوگیری از این اتفاقات انجام دادند از ابتدا باعث وقوعشان شده و این یعنی یک چرخه بی‌پایان و غیر قابل تغییر! خب اگر آماده‌اید برویم سراغ فصل سوم دارک…

همچنین بخوانید: نقد و بررسی فصل دوم سریال دارک

نقد و تحلیل فصل سوم سریال Dark
نقد و تحلیل فصل سوم سریال Dark

فصل سوم دارک چه چیزی ارائه می کند؟

سریال دارک آن دسته سریال‌هایی است که هرچقد جلوتر می‌رود پیچیده‌تر و رازآلود‌تر می‌شود. در این سریال شخصیت‌های زیادی وجود دارد که شناخت آن‌ها و ارتباط‌شان شما را گیج می‌کند. به همین علت توصیه می‌کنیم برای آنکه این فیلم را بهتر و دقیق‌تر متوجه شوید تمام شخصیت‌ها و ارتباطی که بین آن‌ها وجود دارد را روی یک کاغذ یادداشت کرده و به صورت نمودار در بیاورید تا در مواقعی از فیلم که سردرگم شدید از آن استفاده کنید.

در فصل سوم اصلی‌ترین کلیدهای فیلم جوناس و مارتا می‌باشند. این دو شخصیت پراهمیت‌ترین شخصیت‌های داستان بوده و در این فصل به آدم و حوا معروف هستند. آدم و حوا در کتابهای مقدس برای نشان دادن سرآغاز بشریت به کار رفته و در اینجا نیز از این دو شخصیت برای دادن شروع و پایان چرخه اتفاقات در زمان‌های مختلف استفاده می‌شود.

بر خلاف چیزی که در کتاب‌های مقدس وجود دارد، در فصل سوم سریال دارک جوناس و مارتا یا همان آدم و حوا مقابل هم قرار می‌گیرند. هر یک از این دو برای دستیابی به آنچه تصور می‌کنند باعث تغییر در چرخه اتفاقات می‌شود تلاش کرده و بی‌خبر از آن که آن‌ها هم در چرخه بی‌انتهایی از اتفاقات قرار گرفته‌اند داستان را به پیش می‌برند.

ارتباطی که بین جوناس و مارتا وجود دارد، ارتباطی بسیار نزدیک و ناگسستنی بوده که بی‌شک یکی از بهترین و عمیق‌ترین رابطه‌هایی است که در سریال‌های تلویزیونی به تصویر کشیده شده است. این عشق تا جایی ادامه پیدا می‌کند احساس بین این دو نفر به نفرت تبدیل شده و سرانجام این دو را در مقابل یکدیگر قرار می‌دهد.

جالب است بدانید فصل سوم سریال دارک پا را از آن چه منتقدین فکر می‌کردند فراتر گذاشته و دنیاهای موازی را نیز وارد داستان‌های خود کرده است. به طوری که ارتباط بین شخصیت‌ها و زمان‌های مختلف که در فصول گذشته دیده می‌شد، این بار با جهان‌های موازی نیز ترکیب شده و معجونی بسیار گیج کننده و رمزآلود را تشکیل می‌دهد.

اتفاقاتی که در دنیای موازی رخ می‌دهد تا حدودی شبیه به مشکلاتی است که در گذشته برای این شخصیت‌ها وجود داشت. اتفاقاتی مثل گم شدن کودکان و تمام مواردی که مربوط به نیروگاه هسته‌ای مرموز در شهر ویندن بود. یکی از نکات جالبی که در فصل سوم سریال دارک دیده می‌شود، تغییراتی است که در شخصیت‌ها رخ داده است. به طوری که این شخصیت‌ها بسیاری از خصوصیات اخلاقی و ظاهری قبل را نداشته و ارتباطات بین آن‌ها دچار ابهاماتی شده است.

برای مثال در فصل سوم دارک دیگر میکل در زمان گم نشده و بر این اساس جوناسی هم وجود ندارد؛ البته با تمام تغییر و تحولاتی که در فصل سوم سریال دارک به وجود آمده، باز هم شخصیت‌هایی مثل اولریک یا هانا همچنان به مانند قبل شخصیت‌هایی خیانت کار و رمزآلود هستند. این دو شخصیت داستان‌های کوچک و ریزی را در طول قصه اصلی به وجود می‌آورند که بسیار دوست داشتنی است.

تحلیل و بررسی فصل سوم سریال دارک
تحلیل و بررسی فصل سوم سریال دارک

نقد و بررسی قسمت اول از فصل سوم سریال Dark : دژاوو

در قسمت اول فصل سوم دارک، در سال ۲۰۱۹ میلادی هستیم. در این سال شهر ویندن همچنان در سوگ ناپدید شدن ناگهانی پسر جوان بوده و افرادی زیادی تحت تاثیر این اتفاق تلخ قرار گرفته اند. در این بین است که جوناس دوباره ظاهر شده و از یک غار غیرمعمول بیرون می‌رود. این قسمت، در واقع سرآغاز یک سرانجام است که داستان آن در دو فصل قبلی رخ داده است.

نقد و بررسی قسمت دوم از فصل سوم سریال دارک : بازماندگان

در این قسمت، مارتا برای هشدار دادن در مورد اتفاقات ناگواری که در سال ۲۰۲۰ اتفاق می‌افتد به سال ۱۸۸۸ بازمی گردد. در همین حال، مردم ویندن بدون توجه به زمان همچنان به دنبال عزیزان از دست رفته خود هستند. اتفاقات جذاب و هیجان‌انگیزی که در این قسمت رخ می‌دهد می‌تواند شما را پای این سریال جذاب و دیدنی بنشاند.

نقد و بررسی قسمت سوم از فصل سوم سریال Dark : آدم و حوا

اولریک و شارلوت با هم همکاری می‌کنند تا وقایعی را که در پناهگاه رخ داده است دریابند. در همین حال، مارتا و جوناس یاد می‌گیرند که به یکدیگر اعتماد کنند و همین امر زمینه ساز همکاری این دو در پیگیری ریشه اتفاقات دوره‌های زمانی مختلف می‌شود.

نقد و بررسی قسمت چهارم از فصل سوم سریال دارک : خاستگاه

جوناس و مارتا به آینده می‌روند تا با شرایط ناخوشایند مواجه شوند. در همین حال، در سال ۱۹۵۴ و در حالی که هانا با برخی اطلاعات غیر منتظره دست به گریبان بود، دو نفر از اهالی مشهور ویندن ناپدید می‌شوند. این ناپدید شدن باعث می‌شود خوف و ترس در میان مردم شهر ویندن به بالاترین حد خود برسد.

نقد و بررسی فصل 3 سریال Dark
نقد و بررسی فصل 3 سریال Dark

نقد و بررسی قسمت پنجم از فصل سوم سریال Dark : مرگ و زندگی

در سال ۲۰۲۰، کلودیا به یک داستان هشدار دهنده از یک بازدید کننده غیر منتظره گوش می‌دهد. در این هنگام جوناس به اوا و اهداف او در آستانه آخرالزمان مشکوک می‌شود و داستان اصلی فصل سوم از این قسمت شروع می‌شود.

نقد و بررسی قسمت ششم از فصل سوم سریال دارک : نور و سایه

در سال ۲۰۲۰، آدم (جوناس) به زندانی کردن مارتا (حوا) ادامه می‌دهد. در همین حال، مارتا از بارتوش درخواست کمک می‌کند زیرا آخرالزمان در شرف وقوع است. هیجاناتی که در این قسمت وجود دارد این قسمت از فصل سوم را بسیار جذاب و دیدنی کرده است.

نقد و بررسی قسمت هفتم از فصل سوم سریال Dark : میان زمان ها

مردم شهر ویندن تلاش می‌کنند تا در طول قرن‌های مختلف روند زمان را تغییر دهند. این قسمت از فصل سوم مربوط به تغییراتی است که برای نگه داشتن چرخه زمان می‌کنند اما تاثیر چندانی ندارد.

نقد و بررسی قسمت هشتم از فصل سوم سریال دارک : بهشت

کلودیا موضوعی را که همه وقایع طی قرن‌ها و نقش خاص آدم در تغییر سرنوشت شهر را بهم پیوند می‌دهد، برای آدم (جوناس) فاش می‌کند و داستان این فصل هم پایان می‌یابد.

نقد و بررسی فصل 3 سریال دارک
نقد و بررسی فصل 3 سریال دارک

در نهایت؛ سریال Dark چگونه بود؟

چیزی که در انتهای هر سریالی از مخاطبان پرسیده می‌شود این است که این سریال چگونه بود؟ آیا داستان آن برای شما دلنشین و جذاب بود یا می‌توانستید آن را به راحتی پیش بینی کنید؟ اگر بخواهیم دیدگاه پایانی و نتیجه گیری خود را از این سریال بیان کنیم، می‌توان گفت فصل اول سریال Dark خیلی طوفانی و پر هیاهو شروع می‌شود و در فصل دوم، عمیق بودن داستان و رمز و رازهای آن شکل واقعی‌تری به خود می‌گیرد.

از همه مهمتر، فصل نهایی و قسمت‌های قدرت‌مندی که این سریال در فصل سوم به خود می‌بیند تمام قطعات پازل گونه این محصول فوق العاده نت فلیکس را کنار هم چید تا به شکل نهایی و دوست داشتنی فعلی برسد.

اگر بخواهیم از نکات منفی این سریال بگوییم، می‌توان گفت تنها نکته منفی دارک یک دست نبودن فصل آخر و پراکندگی بیش از حد شخصیت‌ها در طول سه فصل می‌باشد. با این حال محصول نهایی و حس پر هیجان و رمزآلودی که این سریال به شما می‌دهد بسیار خاص و منحصر به فرد بوده و می‌تواند آن را تا پایان عمر در ذهن شما نگه دارد.

در طول فصل اول و دوم، پیش زمینه‌ای برای اتفاق هیجان‌انگیزی که قرار است که در فصل آخر به وقوع بپیوندد ایجاد شد و در فصل سوم این سریال به گونه‌ای پیش رفت که کمتر کسی فکرش را می‌کرد! یک پایان به تمام معنا. اگر شما جزو طرفداران سریال‌های رمزآلود باشید، حتما سریال دارک را به عنوان اثری درخشان از نتفلیکس به یادگار خواهید سپرد.

همچنین بخوانید: نقد و بررسی فصل چهارم سریال 13 Reasons Why

این مطلب که در آن به نقد و بررسی فصل سوم سریال دارک پرداخته شد، مطمئناً کامل نبوده و شما هم به‌عنوان یک بیننده و مخاطب می‌توانید نقد خود را از این سریال رمزآلود داشته باشید. از اینکه تا پایان این مقاله از ماگرتا همراه تیم تحریریه ما بودید از شما صمیمانه متشکریم. راستی نظر شما درباره فصل سوم سریال دارک چیست؟ از طریق بخش نظرات با سایر کاربران به اشتراک بگذارید.

زنجیران

هم‌بنیانگذار ماگرتا ، عاشق دنیای وب و ۷ سالی ست که فعالیت جدی در حوزه اینترنت دارم. تخصص من تولید محتوایی‌ست که مورد نیاز مخاطبان است. مدیر ارشد تیم شبکه های اجتماعی سایت هستم. به قول ماگرتایی‌ها وقت بروز شدنه !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

8 − چهار =