فناوری

نقطه نارنجی در ios 14 ، آیا ایفون شما شنود می‌شود؟

نقطه نارنجی در استاتوس بار آیفون آی او اس ۱۴

ظاهر شدن نقطه نارنجی و نقطه سبز بالای آیفون پس از بروزرسانی در iOS 14 نشانه این است اپلیکیشن های موبایل شما در حال استفاده از میکروفون یا وبکم می باشند. در ادامه با بخش اخبار فناوری ماگرتا جهت پاسخ به سوال «آیا گوشی من شنود می شود» همراه باشید.

مطلب پیشنهادی : نحوه بروزرسانی ایفون به iOS 14

نقطه نارنجی در iOS 14 و خطر شنود جاسوسی

ایجاد یک تغییر ظاهری در سیستم عامل جدید اپل باعث ایجاد نگرانی هایی در رابطه با امنیت سیستم عامل iOS شده است. اما بر خلاف نگرانی شما اپل این ویژگی را برای جلوگیری از هک و شنود احتمالی قرار داده است.

نقطه نارنجی و سبز در iOS 14
نقطه نارنجی و سبز در iOS 14

ظاهر شدن نقطه نارنجی روی صفحه نمایش به این معنی است که اپلیکیشن موبایل در حال استفاده از میکروفون یا وبکم گوشی است.

در واقع اگر پس از چند دقیقه مرکز کنترل یا Control Center را پایین بکشید ، رابط کاربری به خوبی نشان می دهد که چه اتفاقی افتاده است. به این صورت که نوع دسترسی میکروفن یا دوربین را به همراه نام برنامه ای که از سنسور استفاده کرده است را نشان می دهد.

این تغییرات به وجود آمده باعث شده بود که کاربران گمان کنند سطح امنیتی موبایل شان کم شده و هکر می توانند به سادگی دست به سرقت اطلاعات بزنند.

گفته می‌شود اپل که به وضع قوانین سخت برای حفظ حریم خصوصی شهرت دارد می‌خواهد با این سرویس جدید بر تمایز محصولات خود با رقیبانش همچون آندروید در حوزه امنیت تاکید کند.

اپل این ویژگی را برای جلوگیری از هک و شنود احتمالی قرار داده و به این معنی نیست که هرگاه این چراغ روشن شد شما هک شده یا در حال شنود هستید و به شما این دسترسی را داده است که بدانید چه برنامه‌ای از دوربین یا میکروفن استفاده می‌کند.

به نظر شما وجود این قابلیت در بروزرسانی جدید اپل تا چه حد می تواند امنیت موبایل شما بالا ببرد؟

موسوی پوران

هم‌بنیانگذار مجله ماگرتا ، زندگی ۲۴ ساعته روی خط آنلاین دهکده جهانی وب . تحلیلگر و متخصص تولید محتوای با ارزش و با کیفیت هستم و ۸ سالی می شود که وارد دنیای دیجیتال شدم. مدیر تیم تحقیق و توسعه شرکت هستم. بالاترین لذت برای من انجام کار تیمی ست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *