ادبیاتفرهنگ و هنر

معنی ضرب المثل بادمجان دور قاب چین ⚜️ + انشا و به انگلیسی

ریشه و مفهوم حکایت قدیمی «بادمجان دور قاب چین» با توضیح کامل

معنی ضرب المثل بادمجان دور قاب چین : بسیاری از افراد برای اینکه بتوانند امورات را به نفع خود پیش ببرند، دست به انجام اعمال بسیاری می‌زنند. این اعمال ممکن است بد یا خوب باشد که در این حالت به فرد منفعت یا حتی ضرر برساند.

یکی از کارهایی که افراد برای جلب توجه و مطرح کردن خود از آن استفاده می‌کنند، چاپلوسی است. این عمل سبب می‌شود که فرد مربوطه در مقابل سایر افراد خودنمایی کرده و در بسیاری از اوقات از سایر افراد پیشی بگیرد. با بخش ضرب المثل ماگرتا همراه باشید.

مطلب پیشنهادی: معنی ضرب المثل بادمجون بم آفت نداره

معنی ضرب المثل بادمجان دور قاب چین

معنی ضرب المثل بادمجان دور قاب چین

جامعه امروزی پر از افراد چاپلوس شده که حاضرند برای پیش بردن امورات خود، هر کاری را انجام دهند. به این طریق این مردم هیچ چیز برایشان مهم نبوده و در واقع در زندگی بادمجان دور قاب چین هستند.

برای مثال دانشجویی را فرض کنید که همیشه از ابتدا تا انتهای کلاس نزد استاد است و توجه او را به خود جلب می‌کند. در این مواقع سایر دانشجویان برای تیکه انداختن به فرد، از ضرب المثل بادمجان دور قاب چین استفاده می‌کنند و با این کار به چاپلوسی دانشجو اشاره دارند.

همچنین در زبان انگلیسی از اصطلاح «Eggplant round porcelain frame» برای بیان این حکایت استفاده می کنند.

تاریخچه ضرب المثل بادمجان دور قاب چین

در زمان ناصرالدین شاه که یکی از شاهان بزرگ کشور بود، هر فردی از کوچک تا بزرگ دارای حرفه و شغلی بودند. در آن زمان کار کردن همانند حال عیب نبود و حتی بسیاری از افراد بلند مرتبه دارای شغل بسیار ضعیف و ناپسندی بودند. ولی بخاطر اینکه مردم بدانند فلان شخص کار می‌کند، دست به هر کاری می‌زدند.

در آن زمان بسیاری از افراد که از هیچ چیز سر در نمی‌آوردند، کارشان شده بود چاپلوسی. این دسته از افراد با این کار خود را نزد شاه عزیز کرده و سعی داشتند مقامشان را افزایش دهند. این افراد از آشپزی و مهارت‌های آن هیچی نمی‌دانستند، ولی با این حال همانند آشپزهای شاه رفتار کرده و پس از اینکه آشپز غذا را آماده می‌کرد.

آن‌ها نیز دور ظرف شاه را پر از بادمجان‌های تزئین شده می‌کردند. از آن زمان مد شده بود که به این دسته از افراد می‌گفتند: بادمجان دور قاب چین. این کار هم شکل و ظاهر خوبی به غذا می‌داد و هم می‌توانست که هر فردی را به ذوق بیاورد. شاه نیز با مشاهده این تدارکات، به افراد خود جایگاه و مقام ویژه‌ای می‌داد و رتبه آن‌ها را روز به روز بالاتر می‌برد.

گسترش و بازآفرینی بادمجان دور قاب چین

امروزه خودنمایی به بخشی از زندگی مردم تبدیل شده و هر فردی برای اینکه بتواند از رقیبانش جلو زده و به موفقیت برسد، از آن استفاده می‌کند.

این کار سبب خواهد شد که فرد رفته رفته نزد سایر مردم بی اعتبار شده و مورد تمسخر قرار بگیرد. گاهی اوقات در این حالت احتمال دارد تمسخر نیز به چشم فرد چاپلوس نیاید، چرا که او با این کار خود تا به حال توانسته جایش را محکم‌تر از قبل کند.

مَثَل های پیشنهادی:
معنی ضرب المثل استخوان لای زخم گذاشتن
و
معنی ضرب المثل کرم از خود درخته

☑️ به پایان معنی ضرب المثل بادمجان دور قاب چین رسیدیم، اگر دیدگاهی درباره این ضرب المثل داشتید حتما آن را با ما به اشتراک بگذارید.

موسوی پوران

هم‌بنیانگذار مجله ماگرتا ، زندگی ۲۴ ساعته روی خط آنلاین دهکده جهانی وب . تحلیلگر و متخصص تولید محتوای با ارزش و با کیفیت هستم و ۸ سالی می شود که وارد دنیای دیجیتال شدم. مدیر تیم تحقیق و توسعه شرکت هستم. بالاترین لذت برای من انجام کار تیمی ست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × چهار =