ادبیاتفرهنگ و هنر

معنی ضرب المثل کرم از خود درخته با مفهوم و داستان

معنی و مفهوم ضرب المثل کرم از خود درخته به همراه ریشه و داستان حکایت و اصطلاح انگلیسی

معنی ضرب المثل کرم از خود درخته : گاهی اوقات افراد با انجام امور نادرستی سبب بروز مشکلات و دردسرهای بسیاری می‌شوند که در این حالت خود فرد مقصر آن‌ها خواهد بود. در این صورت ممکن است علاوه بر بروز آن‌ها مشکلات و اتفاقات بسیاری نیز در جامعه و میان مردم رخ بدهد که سبب بی اعتبار و مورد اطمینان نبودن او شود.

در این حالت افراد می‌گویند که کرم از خود درخته، یعنی خود فرد باعث و بانی این اتفاقات ناگوار بوده است و او خود کاری کرده که مشکلاتی برایش به وجود بیاید. برای آشنایی با مطالب کامل‌تری در مورد ضرب المثل، در ادامه با بخش ضرب المثل ماگرتا همراه باشید‌.

مَثَل پیشنهادی : معنی ضرب المثل دبه کردن

معنی ضرب المثل کرم درخت از خود درخت است

مفهوم ضرب المثل کرم از خود درخته

گاهی اوقات برخی از مردم به علت کارهایی که انجام می‌دهند خود را درگیر مسائل و مشکلاتی می‌کنند. در این حالت افراد برای اینکه فرد خطاکار را از اشتباه خود آگاه کنند، می‌گویند: خودت تقصیر کار هستی و باید جور کار غلطت را بکشی و راهی جز این نداری.

تاریخچه یا داستان ضرب المثل کرم از خود درخته

در روزگاران قدیم فرد جوانی در روستایی زندگی می‌کرد که از اعمال و رفتارهای ناپسندی برخوردار بود. جوان هرروز با انجام امور ناپسند و رفتارهای ناشایست مردم را از خود رنجانده و دور می‌کرد. روزی که دیگر کسی در نزدیکی او نمانده بود، تصمیم گرفت که به فردی صالح و موفقی تبدیل شود تا دوباره بتواند خود را به افراد نزدیک کند.

پس نزد پیرمردی که بزرگ روستا به شمار می‌آمد رفت و شروع به تعریف ماجرا کرد و از او علت اینکه همه او را ترک کرده بودند را خواستار شد.

پیرمرد با اندکی تفکر گفت: ای جوان ایراد از تو و کارهایت است که مردم را فراری داده‌ای. تو با انجام امور نادرست سبب شدی که مردم تو را ترک کرده و دیگر نزد تو پیدا نشوند. آن‌ها که تو را ناصالح دیده‌اند، صلاح دانسته‌اند که برای در امان ماندن تو را کنار بگذارند.

جوان که از گفته‌های پیرمرد نسبت به اعمال خود آگاه شده بود تصمیم گرفت که دیگر کار غلطی انجام نداده و به راه درست هدایت شود.

از آن زمان هروقت افراد می‌خواستند که فردی را از اعمال و کارهای نادرستش آگاه کنند که بفهمد ایراد از خود اوست و باید نسبت به درست کردن آن اقدام کند، از ضرب المثل ایراد از خود درخته استفاده می‌کنند.

گسترش ضرب المثل کرم درخت از خود درخت است

هر فردی باید بتواند از اعمال و رفتارهای درستی برخوردار بوده و اعمال بد و ناپسند را از خود دور کند، تا از طریق از خطاها و کارهای غلط دور مانده و زندگی موفقی داشته باشد. در این صورت هیچ آسیب و مشکلی شما را تهدید نکرده و در امان خواهید ماند.

بهتر است که سعی کنید همیشه روی اعمال و رفتارهای خود فکر کرده و سپس نسبت به انجام آن‌ها اقدام کنید. در این حالت هیچ شکستی نخواهید داشت و به راحتی می‌توانید ارتباط درستی با مردم برقرار کنید.

مَثَل های پیشنهادی :
معنی ضرب المثل تخم مرغ دزد شترمرغ دزد می شود
و
معنی ضرب المثل تب تند زود عرق می کنه
و
معنی ضرب المثل مال بد بیخ ریش صاحبش

به پایان معنی ضرب المثل کرم از خود درخته رسیدیم، اگر دیدگاهی درباره این ضرب المثل قدیمی داشتید حتما آن را در بخش نظرات با ما به اشتراک بگذارید.

طهرانی

بنیانگذار مجله اینترنتی ماگرتا و متخصص سئو ، کارشناس تولید محتوا ، هم‌چنین ۱۰ سال تجربه سئو ، تحلیل و آنالیز سایت ها را دارم و رشته من فناوری اطلاعات (IT) است . حدود ۵ سال است که بازاریابی دیجیتال را شروع کردم. هدف من بالا بردن سرانه مطالعه کشور است و اون هدف الان ماگرتا ست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *