ادبیاتفرهنگ و هنر

انشا در مورد آرش کمانگیر ⭕️ با مقدمه و بدنه و نتیجه گیری

انشاء دانش آموزی و ساده روان در مورد آرش کمانگیر با مقدمه و نتیجه گیری و توصیفات زیبا

انشا در مورد آرش کمانگیر: ایران زمین مهد مردان بزرگی است که برای حفظ ایران و ایرانی همواره عاشقانه ایستاده اند. برای دریافت اطلاعات بیشتر در بخش انشا ماگرتا با ما همراه شوید.

انشا پیشنهادی : انشا در مورد تنهایی

انشا در مورد آرش کمانگیر

انشا در مورد آرش کمانگیر

مقدمه: آرش کمانگیر یا آرش تیرانداز یکی از اسطوره های نام آور ایرانی و قدیمی است که مرد معروف آن آرش است. او از سپاهیان منوچهر بود که پس از پایان جنگ ایران و توران به عنوان تیرانداز ماهر و قهار انتخاب شد تا با پرتاب تیری مرز ایران و توران مشخص گردد.

بدنه: افراسیاب تورانی به ایران بزرگ لشکر کشی می کند و منوچهر پیشدادی شاه بلند آوازه ایرانی را به مدت دوازده سال در بند می کند. پس از این مدت با هم از درصلح وارد می شوند و قرار براین می شود که با تیری تکلیف مرز مشخص گردد.

در داستانهای شاهنامه هر سرزمین غیر ایرانی توران نامیده می شود. این مرد جنگ جو و یا به اصطلاح امروزی تک تیرانداز، بر فراز کوهی به نام  اییریو خشوتا رفت که در چهارمین کشور روی زمین از نظر اسطوره های قدیمی است. این سرزمین زادگاه فریدون بود.

او به بالای کوهی رفت و تیری را از عمق وجود و با همه نیرو به سمت خاور یا شرق رها کرد. آرش دست در کمان تیر می برد و با تمام وجودش تیر را می کشد. این تیر پس از پیمودن راهی طولانی در غروبی سرخ در شهر بلخ و در کنار درخت گردویی به زمین فرود می آید.

افراسیاب پس از شنیدن ماجرای فرود تیر آرش عقب نشینی کرده و مرز مشخص می گردد. آرش هم پس از پرتاب این تیر به علت سنگینی کارش از دنیا می رود.

در ایران بزرگ مردی و سرداری دلیرتراز آرش دیده نشده تا بتواند چنین کار بزرگی را انجام دهد. آرش از دو سوی در فشار بود، یکی لشگر ایران که چرا چنین کار سختی را پذیرفتی و از سویی پادشاه توران قصد تحقیر ایرانی و آرش را داشت.

پادشاه توران می اندیشید که با این کار مرز ایران کمتر شده و خودش کشورگشایی خواهد کرد. در حالی که این ماجرا با رشادت آرش دقیقا برعکس انجام شد و پادشاه توران مجبور به عقب نشینی کرد.

نتیجه گیری: مردان ایرانی در هر دوره و عصری که اراده کرده اند، توانسته اند به خواسته خود برسند. امروزه ما در ردیف کشورهای هسته ای قرار داریم و پادشاهان امروزی تلاش می کنند کار بزرگ ایرانیان را کوچک جلوه دهند، خود را دست کم نگیرید و برای اعتلای کشور خود بکوشید.

انشا در مورد آرش کمانگیر کلاس چهارم

مقدمه: من ایرانیم و آرمانم شهادت، ما ایرانیان برای دست یافتن به هدف خویش از هیچ کس و هیچ چیز هراس نداریم و مردان بزرگی چون آرش اسطوره ای، سردار سلیمانی بزرگ و همه مردانی که در راه افتخار ایرانی به شهادت رسیدند بر تارک ایران می درخشند.

بدنه: روزی که افراسیاب پادشاه تورانی به ایران حمله کرد، هیچ وقت فکر نمی کرد که روزی مجبور به عقب نشینی خواهد شد. با دیدگاه تسخیر ایران وارد جنگ شد و وقتی از پس مردان جنگ جوی برنیامد، از راه تزویر و یا زور وارد شد. برای محاصره و کوچک کردن ایران، تک تیرانداز ماهری چون آرش را انتخاب کرد، غافل از این که تمام نیرو و قوای مردان ایرانی در وجود آرش جمع شده و تیری عظیم رها خواهد شد.

روز موعود فرا رسید و آرش برای رها کردن تیری به سر کوهی رفت و اماده پرتاب گردید. صبحی تاریخ ساز و پر از نگرانی، آرش کمانگیر با نام ویاد خدا اماده پرتاب شد. تیری بزرگ به سوی شرق رها شد و پس از طی هزار فرسنگ راه تا حوالی بلخ رسید و در کنار درخت گردویی به زمین نشست.

حالا پادشاه توران کم آورده بود و مجبور بود با تمام شکوه و قدرت پوچالی خویش عقب نشینی کند. او که می خواست ایران و ایرانی را تحقیر کند در کمال ناباوری خودش تحقیر شد. آرش بزرگ هم به علت عظمت کار و قدرتی که بر سر آن نهاده بود، روح بلندش به عرش اعلی پر کشید.

آرش مردی است که نماد ایثار و جان فشانی اسطوره ای است. اما اگر تاریخ چند ساله کشور خود را خوب و دقیق مطالعه کنیم، خواهیم دید که هر شهید ایرانی برای حفظ سربلندی کشور جان و جسم و روحش را فدا خواهد کرد. مردانی چون همت، شهید باکری، شهید چمران، شهید سلیمانی و هزاران مرد بزرگی که نامشان جاودانه  خواهد شد.

نتیجه گیری: ایران همیشه خار چشم دشمن بوده و مردان بزرگش برای حفظ ناموس و خاک و منزلت ایران از خود گذشته اند، محافظ خون و راه بلندشان باشیم و برای اعتلای وطن همیشه در تلاش و کوشش باشیم.

انشاء های پیشنهادی :
انشا در مورد دهه فجر
و
انشا در مورد بار کج به منزل نمیرسد
و
انشا در مورد آلودگی صوتی

☑️ به پایان انشا درباره آرش کمانگیر رسیدیم. برای درج دیدگاه می توانید از بخش نظرات در انتهای همین مطلب استفاده نمایید.

طهرانی

بنیانگذار مجله اینترنتی ماگرتا و متخصص سئو ، کارشناس تولید محتوا ، هم‌چنین ۱۰ سال تجربه سئو ، تحلیل و آنالیز سایت ها را دارم و رشته من فناوری اطلاعات (IT) است . حدود ۵ سال است که بازاریابی دیجیتال را شروع کردم. هدف من بالا بردن سرانه مطالعه کشور است و اون هدف الان ماگرتا ست.

1 دیدگاه

  1. ریحانه گفت:

    خیلی عالی و کامل بود مخصوصا اینکه مقدمه و بدنه و نتیجه گیری داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *