ادبیاتفرهنگ و هنر

انشا در مورد شب یلدا با مقدمه و نتیجه ✏️ طولانی ترین شب سال

انشاء با موضوع شب یلدا طولانی ترین شب سال به همراه مقدمه، بدنه و نتیجه گیری کامل

انشا درباره شب یلدا : گردش فصل ها موجب پدید آوردن طولانی ترین شب سال می گردد. در این شب مردم با رسم و عادتهای خاصی که از گذشتگان به یادگار مانده این مراسم شب طولانی را جشن می گیرند. در ادامه با بخش انشا ماگرتا همراه ما باشید.

مطلب پیشنهادی: انشا در مورد روز قدس

انشا درباره شب یلدا

انشا در مورد شب یلدا با توصیف زمان و مکان

مقدمه: نرم نرم زمستان از راه می رسد، با لباسی سفید و ردایی برف رنگ، گرمای خورشید هم کم شده و زمین به خوابی عمیق فرو رفته است. مردم هم کم کم انار و هندوانه را قیمت می کنند و بزم و بساط شادی در میان خانواده ها جور شده است.

در شبی سرد و طولانی به قدمت فرهنگ غنی ایران مردم غزل حافظی می خوانند و با هم قصه های قدیمی را مرور می کنند. محفل دوستانه به راه است و غم به کناره رفته است. شادی مهمان خانه ها شده و کسی از ناملایمات نمی گوید. شبی طولانی که جمع مردم جمع است و غم رخت بربسته است.

بدنه: در فرنگ قدیمی و باستان ایران مردم به بهانه های مختلف گرد هم جمع می شدند و آواز خوشی و خرمی سر می دادند. شب یلدا هم یکی از این شب های ستاره باران است که مهتاب و ماه در جمعی دوست داشتنی مهمان خانه های مردم می شوند و تا خود صبح دور از چشم غم و درد و در گوشه ای دنج با هم سخن از آفتاب می زنند. هرچند در شبی طولانی در زیر کرسی گرم قدیمی هستند، اما روی سخنشان با بهار است که در راه است.

شبی زیبا که دانه های انار و سرخی هندوانه روی چادر شب کرسی می درخشد و بزم خانه ها را مزین کرده است. غزلی از شاعری عاشق می خوانند و دل به آفتاب می دهند . همه دور هم جمع می شوند و عطر خوبی و خوشی همه جا را پر می کند. هرچه شب طولانی باشد،برای عاشقان کم است و همچنان سخنشان ناتمام می ماند و زمستان از پس کوه های زیبای فصل ها از راه می رسد و کوله بار بر زمین می نهد و اندک اندک راه را برای بهار باز می کند.

نتیجه گیری: شب یلدا یک شب رویایی است که در فرهنگ غنی و قدیمی ایران جایگاه خاصی دارد. مردم در این شب با دوستی و مهر در کنار هم جمع شده و آیین ایرانیان قدیم را جشن می گیرند و می دانند که زمستان منشا خیر است و موجب فراوانی برف وباران، در این شب دل از غم و کینه به در می کنند و با هم و در کنار هم جشن و سرور را برپا می دارند و شادی را به هم هدیه می دهند.

انشا درباره شب یلدا را چگونه گذراندید

مقدمه: براثر گردش زمین به دور خورشید، فصل ها پدید می آیند و این شب که مدت آن از تمام شب های سال بلندتر بوده و حدود 14ساعت طول می کشد. شبی زیبا و پر از خاطره که دیوان حافظ و چراغی قدیمی همراه دانه های یاقوتی انار روی میز و کرسی خود نمایی می کند.

شبی پر از نور و ستاره که مادر بزرگ قصه قدیمی عشقش با پدر بزرگ را برایم تعریف می کند و من مرتب از او می خواهم که دوباره و از سر توضیح دهد. شبی یادگار از پدران و اجداد که ماه و ستاره ها به دنبال خورشید راهی می شوند تا بهار از راه برسد. کوله بار سفید زمستان را ننه سرما باز می کند و داستانهایش شروع می شود.

بدنه: عشق به دورهمی و جمع شدن در کنار خانواده و بزرگترها از آداب و فرهنگ غنی ایرانیان است. شبی پر از مهر و عشق، زیر نور چراغ و شمعی قدیمی، دانه های سرخ یاقوت به رقص نور کمک می کنند و من همچنان در حوالی آن شب زیبا داستانهای عاشقان را می خوانم. قصه مهتاب و شب، داستان یلدای عاشق و بهار، موسیقی سه تار رکسانا و همایون زیر طاق آبی آسمان، و هزاران ماجرای دیگر که می دانم.

شبی با چای دو رنگ و محفلی پر از خوبی و مهربانی، پدر بزرگ و مادر بزرگ، عمو و دایی، همه در کنار هم سخن از یاد خوبان می زنند و هیچ وقت غم و غصه به دل راه نمی دهند. شبی پر از التماس رویش دوباره که زلف شب را به مهتاب گره می زنیم و عهد می بندیم هیچ یلدایی غم و درد و ناراحتی در میان مردم وطن نباشد. دانه های سنجد و بادام قدیمی مادر بزرگ را می گیرم و دست در دستش برایش می خندم. آری شبی ناب با خاطراتی خوش.

نتیجه گیری: شادی بخش جدانشدنی زندگی مردم است که یکی از این شب ها و برنامه هایی که مردم به شادی می پردازند، شب یلداست. مردم در این شب در محفلی خانوادگی جمع شده و سخن از داستانهای قدیم می گویند و یادشان را گرامی می دارند. یلدا شبی پر از خاطره است که زمستان را به همراه دارد و زمستان یعنی بارش رحمت و مروارید بی بدیل باران.

همچنین بخوانید:
انشا در مورد اگر پول زیادی داشتید چه کار می کردید
و
انشا در مورد برای تابستان خود چه برنامه ای دارید

✅ به پایان انشا درباره شب یلدا، طولانی ترین شب سال رسیدیم. برای درج دیدگاه می توانید از بخش نظرات در انتهای همین مطلب استفاده نمایید.

موسوی پوران

هم‌بنیانگذار مجله ماگرتا ، زندگی ۲۴ ساعته روی خط آنلاین دهکده جهانی وب . تحلیلگر و متخصص تولید محتوای با ارزش و با کیفیت هستم و ۸ سالی می شود که وارد دنیای دیجیتال شدم. مدیر تیم تحقیق و توسعه شرکت هستم. بالاترین لذت برای من انجام کار تیمی ست.

‫5 دیدگاه ها

  1. بیشتریا میان اینجا انشا در میارن حالا رو کلاس دوستت انشای تورو نوشته باشه می خواین چیکار کنین

    1. عالی بود عالـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــی۰

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × 3 =