ادبیاتفرهنگ و هنر

انشا در مورد صرفه جویی و اسراف نکردن

متن انشاء با موضوع صرفه جویی و اسراف نکردن و اثرات مفید آن با مقدمه، بدنه و نتیجه گیری

انشا در مورد صرفه جویی با مقدمه و نتیجه گیری ؛ صرفه جویی به معنی مصرف نکردن نیست و چنین طرز تفکری کاملا اشتباه است. صرفه جویی به معنی درست و صحیح مصرف نمودن هر چیزی است. برای دریافت اطلاعات بیشتر با بخش انشا ماگرتا با ما همراه شوید.

مطلب پیشنهادی: تحقیق درباره صرفه جویی در مصرف آب

انشا در مورد صرفه جویی و اسراف نکردن

انشا در مورد صرفه جویی با مقدمه و نتیجه گیری

مقدمه: صرفه جویی و مصرف درست یک فرهنگ است که باید به همه اقشار جامعه آموزش داده شود. ملتی که صرفه جویی را به عنوان یک فرهنگ داشته باشند هیچ وقت محتاج هیچ کس نخواهند شد و همیشه روی پای خودشان خواهند ایستاد. صرفه جویی یک هنر است و کسانی که این هنر را داشته باشند، همیشه دست در جیب خودشان خواهند داشت.

بدنه: صرفه جویی یک رفتار خوب و اخلاق و منش شایسته است که همواره دارای جایگاهی ویژه است. این شیوه زندگی موجب بهتر شدن و سالم شدن روند زندگی می گردد. شاید زندگی با فرهنگ صرفه جویی کمی سخت باشد اما موجب افزایش پس انداز شده و از طرفی نوعی سبک زندگی سالم و صحیح است. صرفه جویی یک عبادت و موجب افزایش نعمت می گردد. اگر فرهنگ مصرف خوب را داشته باشیم صرفه جویی کرده‌ایم.

ماندن در تاریکی، نرفتن به حمام، نخوردن آب و مسواک نزدن نه تنها صرفه جویی نیست، بلکه موجب افزایش مصرف نیز می گردد. صرفه جویی و درست مصرف کردن موجب برقراری رابطه درست میان درامد و هزینه ها می گردد. گاهی تبلیغات نادرست میان مردم موجب ایجاد باور غلطی شده است که صرفه جویی به نوعی مصرف نکردن است، این باور ناشایست مدتها در میان مردم جاری بود تا با انجام تبلیغات گسترده فرهنگ سازی شد.

صرفه جویی نوعی شکرانه به نعمت های خداوند است که موجب افزایش نعمت های خداوند می گردد. در تعالیم دینی و آموزه های ما هم بر شیوه مصرف درست تاکید شده است که بخورید و بیاشامید ولی اسراف نکنید.

نتیجه گیری: صرفه جویی نوعی هنر است و شیوه مصرف درست هم یک نمونه رفتار مناسب و متعادل است که در وجود همه انسانها موجود نیست. صرفه جویی مصرف بر طبق الگویی متعادل است که موجب افزایش رضایت خاطر شده و این رضایت قلبی موجب شکرگزاری می گردد.

متن انشاء درباره صرفه جویی و جلوگیری از اسراف

مقدمه: گاهی آب را باز گذاشته و دنبال کار دیگری می روند و یا هنگام مسواک شیر را باز می گذارند. به سراغ یک کار می روند و ممکن است آب کتری روی گاز بجوشد و تمام شود و یا با آب آشامیدنی ماشین خود را بشویند. این نوع مصرف شاید بدترین نوع مصارفی است که در میان خانواده ها رایج است.

بدنه: گاهی همه فکر می کنیم که اگر رخت و لباس خود را دیر به دیر عوض کنیم و یا اگر در تاریکی بنشینیم صرفه جویی کرده‌ایم که این روش اصلا درست نبوده و چه بسا موجب افزایش مصرف در آینده شود. مصرف مناسب و طبق نیاز و رفع ضرورت کاری بسیار شایسته بوده و موجب افزایش روحیه همکاری و تعادل در مصرف تمامی نیازهای خانوار می گردد.

گاهی با یک لامپ فضای اتاق خوب و روشن می گردد اما گروهی با افزودن چندین لامپ نور و روشنایی را زیاد می کنند که نوعی اسراف بوده و موجب افزایش هزینه ها می گردد. شستن حیاط در فصل گرما چندان ضروری نیست و موجب هدر رفت آب می گردد. در مورد دانش آموزان هم رعایت مواردی جند ضروری است، خودکار و دفتر و مداد اضافی و رنگارنگ موجب افزایش سطح سواد و دانش نمی گردد که اگر دانش آموزی اهل درس باشد ممکن است سالها با یک خودکار و مداد و دفتر درس خوانده و بهترین نمرات را هم داشته باشد.

در منازل ایرانی مدت ها بخاری و لامپ و تلویزیون روشن مانده و کسی هم استفاده نمی کند، بهتر است این روش را تغییر داده و هرچیز را در موعد مقرر و یا زمان نیاز استفاده شود تا علاوه بر صرفه جویی در هزینه ها موجب حفظ و کنترل منابع طبیعی گردید. چه بسیار مصارف غیر ضروری که فقط منابع مالی خانواده ها را هدر می دهند و هیچ سودی هم برای هیچ کس ندارند. بسیاری از خریدهای غیر ضروری و لوکس در خانه ها و ادارات نوعی مصارف غیر ضروری است که موجب افزایش چشم و هم چشمی و بروز اختلافات خانوادگی می گردد.

بهتر است در هر خرید و مصرف ابتدا مقدار متعادل و متعارف را در نظر گرفته و به بهترین روش استفاده شود. گاهی مصرف غیر متعارف ما را نسبت به آیندگان مسئول خواهد کرد و مجبور به پاسخ گویی در محضر خداوند خواهیم بود.

نتیجه گیری: صرفه جویی نوعی الگوی صحیح است که موجب افزایش رضایت مندی در میان مردم می گردد. چه بسا با مصرف مناسب آب جان چند نفر نجات می یابد و یا شهری و روستایی از بی برقی نجات می یابد. بهتر است با صرفه جویی و مصرف بهینه همگان را از نعمت های خداوند برخوردار سازیم.

انشاهای پیشنهادی:
انشا در مورد خاطره یک روز بارانی
و
انشا در مورد حفظ محیط زیست

☑️ به پایان متن انشا در مورد صرفه جویی و اسراف نکردن رسیدیم، اگر دیدگاهی در این رابطه داشتید حتما آن را از بخش نظرات با ما به اشتراک بگذارید.

موسوی پوران

هم‌بنیانگذار مجله ماگرتا ، زندگی ۲۴ ساعته روی خط آنلاین دهکده جهانی وب . تحلیلگر و متخصص تولید محتوای با ارزش و با کیفیت هستم و ۸ سالی می شود که وارد دنیای دیجیتال شدم. مدیر تیم تحقیق و توسعه شرکت هستم. بالاترین لذت برای من انجام کار تیمی ست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *