ادبیاتفرهنگ و هنر

انشا در مورد شیراز ❤️+ با مقدمه و بدنه و نتیجه گیری

انشاء دانش آموزی و ساده روان در مورد شهر شیراز با مقدمه و نتیجه گیری و توصیفات زیبا

انشا در مورد شیراز : شهری پر از تاریخ ادبیات و عشق و تاریخ و مملو از خاطرات شیرین که گاهی بیشترین رویدادهای قرن هفتم و هشتم را با خود داشته است. برای دریافت اطلاعات بیشتر در بخش انشا ماگرتا همراه ما باشید.

انشا پیشنهادی : انشا در مورد خش خش برگ ها

انشا در مورد شیراز

انشا در مورد شهر شیراز

مقدمه : شیراز شهر گل و بلبل و شعر و باغ رکناباد، شهر سعدی و حافظ  که ادبیات فارسی مدیون این دو مرد بزرگ است. شهری با قدمت چند هزار ساله و بلندایی به تاریخ هخامنشیان و ماندگاری این سلسله بزرگ که از ستون های تخت جمشید پدیدار است. شهری با رودها و باغهای سرسبز و پر از شور و شعر و عشق که همه این سرزندگی و شادابی به اشعار ناب حافظ و سعدی رسیده است.

بدنه : شهر شیراز مرکز استان فارس است. این شهر تاریخ پر نشیب و فرازی به خود دیده است. گروهی می گویند مروان در قرن اول ان را بنا نهاده است ولی گروهی دیگر از مورخان نظرشان این است که قبل از ان هم شهری به همین نام وجود داشته است. این شهر که در دل کوه قرار دارد بهارانی خوش آب و رنگ و اردیبهشتش بی نظیر است. طوری که خود حافظ شاعر بزرگ قرن هشتم است در وصف شیراز می گوید:

خوشا شیراز و وضع بی مثالش     خدواندا نگه دار اززوالش”

 این شعر نشان دهند عظمت و اعتبار و سرسبزی این شهر بزرگ و ثروتمند است. شهری با قدمتی زیاد و مردمی فرهنگ دوست و پر از علم و دانش و فرهنگ که مقبره دو گوهر گرانبهای پارسی گوی و دردانه در این شهر جای گرفته است. دو شاعر و عارف بزرگ که همواره اشعار و سخنانشان سرآمد بوده و در میان سروده های شاعران دیگر به خوبی می درخشد.

شهر شیراز دارای دو باغ زیبا و جذاب است که به شیوه کاملا اصولی و دقیق ساخته و مرتب شده است. این دو باغ مقبره حافظ و سعدی است . شهری پر از درختان قدیمی و دلنواز با برگهای متفاوت و یاد آور عاشقی های عاشقان بزرگ و دلدادگی های شاعرانی که زبان فارسی را پی ریزی کرد.

شیراز یاد شعرهای عاشقانه سعدی و دلدادگی های بی چون چرای حافظ است و شاید رویدادهایی که از دوران سخت مغول هم در این شهر اثری باشد. شیراز را چون گلی در باغچه و نگاری در آینه دوست دارم.

نتیجه گیری: شیراز میراث ماندگار ادب فارسی است که در آن حوادث و رویدادهای مهمی رخ داده است. شهری با تاریخی عالی و ماندنی از هخامنشیان و بزرگان ایران زمین در دل ایران، در حوالی زاگرس بلند، کاش روزی همه مردم برای آشنایی با این شهر به این مکان زیارتی و سیاحتی سفری کنند و حافظ و سعدی را از نزدیک بشناسند.

انشاء در مورد جاهای دیدنی شیراز

مقدمه: شیراز شهر دلدادگی و عشق و تاریخی پر شکوه، شهری با کوچه های اردیبهشتی و مملو از زندگی، درختانی بر قرار و باغهایی بر فراز، مردمی مهربان و عاشق پیشه که نمونه های بارز ان حافظ و سعدی هستند. شهری در دل کوه سربلند زاگرس و پر از عظمت تاریخ چند هزار ساله ایرانی.

بدنه : شیراز شهر نرگس و شهلا و یاس، شهر باغ رکن آباد و مصلی، گلگشت و  تفریح که روح زندگی در ان جاری است. شهری که در میان شهرهای نیمه جنوبی برترین است و دارای نشانه های زیادی از فرهنگ و تمدن است. حوادث و رویدادهای مغول و حکومت های متفاوتی که بر این شهر گل و گیاه تاخته اند و گاه در فراز بوده و گاه در فرود  ، این شهر در قرن چهارم و پنجم مرکز حکومت آل بویه بوده ومورد رسیدگی این سلسله قرار گرفته است.

این شهر پر اعتبار در دوره حکومت صفویه هم به دست این حاکمان افتاد اما شاه اسماعیل صفوی اهل سنت زیادی را در این شهر به قتل رساند. یکی دیگر از پادشاهانی که شیراز را پایتخت خودش کرد، کریم خان زند بود که موجب افزایش اعتبار و آبادانی شیراز شد.

این همه پستی و بلندی شیراز حاکی از وجود نوعی بزرگی و تاریخ شکوهمند در تاریخ شیراز است. امروز شیراز هم به عنوان شهری ماندگار در ادبیات فارسی مورد بازدید هزاران مسافر از شهرهای فارسی زبان قرار می گیرد .این شهر را پاس بداریم که موجب رشد و اعتلای فرهنگ غنی ایران شده و مردمانی خوب و خونگرم دارد که مهمان نوازیشان بی نظیر است.

چه گلزاری و چه باغی، عطر خوش ریحان و شعر حافظ و تفال به این دیوان حال مرا خوب می کند و من چه قدر بی تاب این فال های حافظ هستم. خدایا این شهر را تا دنیا برقرا است حفظ کن.

نتیجه گیری: شیراز شهری دوست داشتنی است که باید از سوی مسئولین و مردم مورد توجه قرار گیرد تا میراث ماندگارش برای همیشه پا برجا بماند. استقبال از بازدید کنندگان خارجی و رسیدگی به وضعیت ظاهری این شهر موجب افزایش توریست شده و افزایش درآمد و ارز آوری هم خواهد داشت.

انشاء های پیشنهادی :
انشا در مورد سعدی
و
انشا در مورد سفر به روستا

☑️ به پایان انشا درباره شهر شیراز رسیدیم. برای درج دیدگاه می توانید از بخش نظرات در انتهای همین مطلب استفاده نمایید.

طهرانی

بنیانگذار مجله اینترنتی ماگرتا و متخصص سئو ، کارشناس تولید محتوا ، هم‌چنین ۱۰ سال تجربه سئو ، تحلیل و آنالیز سایت ها را دارم و رشته من فناوری اطلاعات (IT) است . حدود ۵ سال است که بازاریابی دیجیتال را شروع کردم. هدف من بالا بردن سرانه مطالعه کشور است و اون هدف الان ماگرتا ست.

1 دیدگاه

  1. Kazhal گفت:

    عالی هستین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *