ادبیاتفرهنگ و هنر

معنی ضرب المثل اول برادریت را ثابت کن

بازنویسی و گسترش و تاریخچه حکایت «اول برادریتو ثابت کن» به زبان ساده

معنی ضرب المثل اول برادریت را ثابت کن ؛ برای مشاهده مفهوم، داستان و تاریخچه و اصطلاح انگلیسی این حکایت در ادامه با بخش ضرب المثل ماگرتا همراه باشید.

مطلب پیشنهادی: معنی ضرب المثل سگ زرد برادر شغال است

معنی ضرب المثل اول برادریت را ثابت کن

مفهوم ضرب المثل اول برادریتو ثابت کن

مفهوم این ضرب‌المثل به افراد حیله‌گر و فرصت طلبی اشاره دارد که قصد دارند بدون انجام کاری به منفعتی برسند. ولی نکته لازم به ذکر این است که در واقع هیچ منفعت و سودی بدون سعی و تلاش به ‌دست نخواهد آمد و برای رسیدن به سودی باید سختی‌های بسیاری را متحمل شوید.

امروزه به یکی از پرکاربردترین ضرب المثل ها تبدیل شده که در واقع به افراد فرصت طلبی اشاره دارد که قصد دارند از هر چیزی سود و منفعتی به دست بیاورند. ولی باید بدانند که این کار شدنی نیست و باید برای هر چیزی، سختی بکشند و کارهایی را انجام دهند تا بتوانند به سود و منفعت دلخواه خود برسند. در این حالت است که افراد به هدف خود خواهند رسید و می‌توانند از سایر افراد پیشی بگیرند.

بسیاری از افراد فکر می‌کنند که سود و منفعت بدون زحمت به ‌دست می‌آید ولی باید گفت که طرز فکر آن‌ها کاملا غلط است. در واقع باید بدانید که هیچ سودی بدون عمل به دست نخواهد آمد. این گونه افراد با این نوع طرز فکر به هیچ جایی نخواهند رسید و بسیاری از مراحل زندگی خود را به هدر خواهند داد.

داستان یا تاریخچه

روزی از روزها در روستایی تصمیم به برگزاری مسابقه دو بین اهالی آن گرفته شد و از همه دعوت شد تا در آن شرکت کنند. بسیاری از افراد برای شرکت ثبت نام ‌کردند و با این کار می‌خواستند تا برنده‌ی مسابقه شوند. ولی در این حال یکی از افراد با خود فکر کرد که چرا باید برای برنده شدن خودم را به زحمت بیندازم و با خود گفت زمانی که مسابقه تمام شود، من خود را برنده اعلام خواهم کرد.

مدتی گذشت و زمان مسابقه فرا رسید. تمامی افراد شرکت کننده حضور داشتند و آماده مسابقه بودند. زنگ مسابقه به صدا در آمد و همه سعی و تلاش خود را برای برنده شدن کردند تا اینکه زنگ اتمام به گوش خورد. فرد از لای درختان بیرون آمد و با صدایی بلند گفت من برنده شدم. مردم با خود ‌گفتند این فرد کیست و درحالی که در مسابقه شرکت نکرده پس چطوری برنده شده است. در این حال پیرمرد پیری از میان جمع برخاست و گفت فرزندم تو که در مسابقه ثبت نام نکرده‌ای، چطوری اجازه شرکت داشته‌ای؟

فرد به فکر فرو رفت و با خود گفت حال چه جوابی به این پیرمرد بدهم. گفت خلاصه که من برنده شدم و تمامی شرکت کنندگان باخته‌اند. پیرمرد گفت فرد جوان برای به ‌دست آوردن موفقیت باید تلاش کنی و قبل از دست یافتن به چیزی باید خودی نشان دهی. در این صورت قادر هستی تا برنده شوی. ولی حال که هیچ تلاشی برای مسابقه انجام نداده‌ای، تو برنده نشدی. در این حالت پیرمرد گفت اول برادریتو ثابت کن. او با این کار قصد داشت تا فرد را از اشتباه خود آگاه کند و به او بفهماند که لازمه هر موفقیتی، تلاش است.

گسترش و بازآفرینی اول برادریت را ثابت کن

کنایه این ضرب‌المثل به افراد حیله‌گر مربوط می‌شود. این دسته از افراد قصد دارند تا بدون هیچ گونه عمل و تلاشی، به موفقیت برسند. ولی این کار اشتباه هست و باید بدانید که هر موفقیتی نیاز به سعی و تلاش دارد و بدون تلاش هیچ موفقیتی به ‌دست نخواهد آمد. پس باید بتوانید برای اهدافی که در سر دارید نهایت تلاش خود را کرده و از راه درستی به آن‌ها برسید. در واقع اول باید بتوانید عملی هوشمندانه داشته باشید تا در نهایت به نتیجه مورد نظر خود برسید.

اول برادریت را ثابت کن به انگلیسی

در زبان انگلیسی از اصطلاح «Show loyalty first, then ask for favors» برای بیان این ضرب المثل استفاده می شود. این اصطلاح به معنی «ابتدا وفاداری خود را نشان دهید، سپس درخواست لطف کنید» می باشد.

مَثَل های پیشنهادی:
معنی ضرب المثل حساب حساب کاکا برادر
و
معنی ضرب المثل پنج انگشت باهم برادرند برابر نیستند

☑️ به پایان معنی ضرب المثل اول برادریت را ثابت کن رسیده‌ایم، اگر دیدگاهی در این رابطه دارید حتما آن را از بخش نظرات با سایر کاربران به اشتراک بگذارید.

موسوی پوران

هم‌بنیانگذار مجله ماگرتا ، زندگی ۲۴ ساعته روی خط آنلاین دهکده جهانی وب . تحلیلگر و متخصص تولید محتوای با ارزش و با کیفیت هستم و ۸ سالی می شود که وارد دنیای دیجیتال شدم. مدیر تیم تحقیق و توسعه شرکت هستم. بالاترین لذت برای من انجام کار تیمی ست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *