ادبیاتفرهنگ و هنر

معنی ضرب المثل و شعر کافر همه را به کیش خود پندارد +ترجمه انگلیسی

شعر کافر همه را به کیش خود پندارد یعنی چه و از کیست؟

معنی ضرب المثل ” کافر همه را به کیش خود پندارد ” – به طور کلی این شعر کنایه از این دارد که آدم نادرست و خلافکار همه کس را مانند خودش می داند. در ادامه معنی شعر و داستان را در ادبیات ماگرتا بررسی میکنیم.

شعر کافر همه را به کیش خود پندارد

حدیث جمله کافر همه کیش خود پندارد

گفتم که دلم فقط شما را دارد

گفتی که دروغ از سخنت می بارد


در پاسخ بد گمانی ات باید گفت

کافر همهرا به کیش خود پندارد

معنی ضرب المثل کافر همه را به کیش خود پندارد یعنی چه

اگر بخواهیم به معنای ظاهری این ضرب المثل بسنده کنیم یعنی اینکه آدم بی دین و کافر فکر می کند دیگران هم همچون خود او کافرند.

این شعر را به کسانی می گویند که کارهای دیگران را نسبت به کارهای خودش می سنجد. به عنوان مثال اگر خودش در پذیرایی از مهمان خساست به خرج می دهد، بقیه را هم خسیس می پندارد. کسی که بدگمان باشد، همیشه نسبت به مردم هم منفی نگر است.

👨‍⚕️ از دیدگاه روانشناسی می توان گفت این حکایت گویای مکانیزم دفاعی فرافکنی می باشد. اگر فردی این مکانیزم را به صورت متوالی در زندگی شخصی اش ادامه دهد به مرور زمان و به تدریج حالت مرضی پیدا کرده و به مرور برای زندگي فردي و اجتماعي اش و برقراری ارتباط سالم با سایر افراد مشکل پیش می آید.

به عنوان مثال یک فرد و انسان بدبيني را در نظر بگيريد كه آگاهي از اين خصوصيت خود او را دچار اضطراب مي كند پس به صورت كاملا نا خود آگاه و نا آگاهانه بد بيني خود را به فرد ديگري نسبت مي دهد. مهمترين نكته در اين مطلب اين است كه اين حس كاملا نا خود آگاه و غیر عمد می باشد.

ترجمه انگلیسی : Every mad man thinks all other men mad

موسوی پوران

هم‌بنیانگذار مجله ماگرتا ، زندگی ۲۴ ساعته روی خط آنلاین دهکده جهانی وب . تحلیلگر و متخصص تولید محتوای با ارزش و با کیفیت هستم و ۸ سالی می شود که وارد دنیای دیجیتال شدم. مدیر تیم تحقیق و توسعه شرکت هستم. بالاترین لذت برای من انجام کار تیمی ست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار + 12 =