ادبیاتفرهنگ و هنر

معنی ضرب المثل جلز و ولز کردن ⚡️ + انشا و بازآفرینی

ریشه و مفهوم حکایت قدیمی «جلز و ولز کردن» به همراه گسترش و بازآفرینی

معنی ضرب المثل جلز و ولز کردن یعنی شخصی که در مقابل سختی‌ها آستانه صبرش خیلی پایین است و وقتی تحت فشار قرار می‌گیرد دچار استرس و اضطراب می‌شود یا به قول معروف جلز و ولز می‌کند. در ادامه با بخش ضرب المثل ماگرتا همراه باشید.

مطلب پیشنهادی: معنی ضرب المثل چانه اش گرم شد

معنی ضرب المثل جلز و ولز کردن

معنی و مفهوم ضرب المثل جلز و ولز کردن

به طور مثال دانش آموزی که پشت کنکوری است و استرس دارد که حتما قبول شود، شبانه روز درس می‌خواند تا به آن چیزی که می‌خواهد برسد. بعد از یک سال تلاش شبانه روز وقتی جواب کنکورش می‌آید، به آن نتیجه‌ای که می‌خواهد نمی‌رسد و همان لحظه کل وجودش از شدت عصبانیت به حدی می‌رسد که جلز و ولز می‌کند.

داستان ضرب المثل جلز و ولز کردن

تاریخچه‌ای به طور مشخص از این ضرب المثل در دسترس نیست، اما طبق مطالبی مختلفی که درباره این ضرب المثل وجود دارد این داستان برمی آید که وقتی ما در شرایط فشار درباره فهماندن یک موضوع به دیگران هستیم و یا موقعیت‌های تنش زا را غیرقابل تحمل می‌دانیم، به نوعی با خودمان در حال کلنجار رفتن هستیم.

مثلا اگر کسی بخواهد ما را عصبی کند، حتی اگر ما بیان نکنیم، عصبانیت خود را چهره و رفتارمان مشخص خواهیم کرد و دیگران این مسئله را به راحتی در ما تشخیص خواهند داد و در این مواقع است که می‌گویند طرف دارد جلز و ولز می‌کند.

گسترش و بازآفرینی جلز و ولز کردن

زمانی که یک فرد چه حق با اوست و چه نیست مانند تکه گوشتی در یک روغن داغ حالت یک جلز و ولز پر سرو صدا دارد و برای به کرسی نشاندن حرف خود ممکن است داد و بیداد راه بی اندازد.

در واقع یک موقعیت تحت فشار فرد را وادار می‌کند که بخواهد جوش اضافه بزند و حالا اگر درک منطقی از یک موقعیت و شرایط نداشته باشد، می‌تواند به راحتی یک قیل و قال سرم سام آور راه بیندازد. اما همیشه همینطور نیست و گاهی فرد می‌خواهد حرف حق را به درستی به کرسی بنشاند تا شاید در این صورت حرص بیش از اندازه‌ای بخورد.

انشا در مورد حکایت جلز و ولز کردن

در جامعه امروزی افراد با توجه به شرایط اقتصادی افرادی که برای درآمد زندگی خرج در می‌آورند، با قیمت‌های سرم سام آور، فشار زیادی به آنها می‌آید و وقتی می‌خواهند با خانواده بروند خرید و چیزی بخرند و بچه‌هایش چیزی می‌خواهند، فروشنده آن قیمت را گران می‌گوید و وقتی آن مرد توان خریدش را ندارد، جلوی خانواده اش جلز و ولز می‌زند و خجالت می‌کشد.

ما یاد بگیریم در هر موقعیتی سریع عصبانی نشویم و برای به دست آوردن هر چیزی که دوست داریم به آن برسیم، سریع جوش نیاوریم و یاد بگیریم با آرامش و حال خوب، هر چیزی را که می‌خواهیم به دست بیاوریم.

همچنین بخوانید:
معنی ضرب المثل خر مقدس بودن
و
معنی ضرب المثل خوشی زیر دلش زده

☑️ به پایان معنی ضرب المثل جلز و ولز کردن رسیدیم، اگر دیدگاهی درباره این ضرب المثل قدیمی داشتید حتما آن را در بخش نظرات با ما به اشتراک بگذارید.

موسوی پوران

هم‌بنیانگذار مجله ماگرتا ، زندگی ۲۴ ساعته روی خط آنلاین دهکده جهانی وب . تحلیلگر و متخصص تولید محتوای با ارزش و با کیفیت هستم و ۸ سالی می شود که وارد دنیای دیجیتال شدم. مدیر تیم تحقیق و توسعه شرکت هستم. بالاترین لذت برای من انجام کار تیمی ست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *