ادبیاتفرهنگ و هنر

انشا در مورد غیبت و تهمت کلاس پنجم

متن های انشای زیبا و خواندنی درباره غیبت و تهمت کلاس پنجم ابتدایی

انشا در مورد غیبت و تهمت کلاس پنجم : هر بار که نتوانند از روبه رو مقابله کند یا تهمت می زنند و یا غیبت می کنند. برای دریافت اطلاعات بیشتر در بخش انشا ماگرتا با ما همراه شوید.

مطلب پیشنهادی: انشا در مورد صداقت

انشا در مورد غیبت و تهمت کلاس پنجم

انشا در مورد غیبت با مقدمه و نتیجه

مقدمه: غیبت یا بدگویی از دیگران نشانه ضعف بوده و از گناهان کبیره محسوب می شود. روز هایی که گوش به غیبت مادر و زنان همسایه می دادم، ناراحت می شدم و تا شب دلم می گرفت و می خواستم که با همه قهر کنم. چه قدر بعضی از انسانها از غیبت کردن نمی ترسند.

بدنه: غیبت امری زشت و ناپسند است که به خوردن گوشت مردار تشبیه شده است. گاهی یک حرف ناپسند و نسنجیده ممکن است زندگی یک نفر و آینده اش را تخریب کرده و او برای همیشه گرفتار و نگران شود. شغلش را از دست بدهد و یا زندگیش نابود شود.

هر بار که می خواهیم درباره کسی حرفی بزنیم باید خودمان را در جای او قرار دهیم و یا کفش های او را بپوشیم. قضاوت نکنیم و از خدا بترسیم که همانا غیبت و سوء ظن نسبت به مردم گناهی بزرگ و نابخشودنی است.ممکن است غیبت ما دختری را از ازدواج بازگرداند و یا از شغلش آواره سازد و هیچ گاه نتواند سر و سامان بیابد و ما تا همیشه مدیون بمانیم.

غیبت مانند یک موریانه در ریشه زندگی مردم نفوذ کرده و آرام آرام بنیان خانه فرد را ویران می کند و ناگهان فرو می ریزد. غیبت کردن یک بیماری روحی و روانی است که به دلیل ضعف شخصیت و یا کمبود عزت نفس و ناکارآمدی در مقابل دیگران روی دهد. کاش کمی به کار زشت و غیر اخلاقی خود فکر کنیم و بدانیم که هر آینه افکار شیطانی فرد غیبت کننده اول به خودش خواهد رسید و سپس دامن دیگران را خواهد گرفت. غیبت یک آتش دوطرفه است که وجود هر دو طرف را خواهد سوزاند.

نتیجه گیری: قضاوت امری سخت است. ما حق غیبت و قضاوت در مورد دیگران را نداریم و باید از هر گونه اظهار نظر در مورد دیگران دوری کنیم و از خدا طلب مغفرت و بخشش کنیم و با زندگی دیگران بازی نکنیم.

انشا در مورد غیبت و تهمت با توصیف های زیبا

مقدمه: چه قدر چندش آور است که بخواهیم مردار برادر خود را به دندان بکشیم، شاید این تشبیه به جهت نشان دادن وقاحت غیبت باشد. گناهی کبیره و پر از نفرت که خداوند هم نمی بخشد و کسی هم نمی تواند میزان خسارتش را برآورد کند.

بدنه: قرار بود زهرا دختر همسایه را عقد کنند که به یک باره همه چیز به هم خورد و مراسمش خراب شد. نمی دانم در موقع تحقیق برای ازدواجش چه حرفی گفته بودند که همه چیزش خراب شد و دختر تنها ماند و هنوز هم که هنوز منتظر است و می گوید که گناهکار نبودم و خدا می داند که من پاک بودم. این نمونه ای از غیبت و قضاوت هایی است که زندگی هزاران نفر را به باد داده و کسی پاسخگو نیست.

کمی با مردم مهربان باشیم و از ذره بین بودن خارج شویم و برای خوشی و لذتشان قدمی برداریم و دلی شاد کنیم. غیبت و قضاوت نادرست ما می تواند مانند یک زخم بدبو وجود افراد را متعفن ساخته و بوی بدش همه جا را پرکند. غیبت آتش پر دودی است که خرمن زندگی و جامعه را سوزانده و دودش به چشم همه خواهد رفت.

غیبت یک بیماری مزمن است که در درون مردم نهادینه شده و مدت زیادی آموزش لازم است تا مردم بدانند که حرف زدن پشت سر مردم امری بسیار مذموم بوده و منجر به سقوط اخلاق در جامعه می گردد. هر جامعه ای که اخلاقش افول پیدا کند و مردم به هم توهین کنند و افترا بزنند، کم کم رو به تباهی و نابودی قدم برمی دارد.

چه بسیار پدر و مادر، همسران و فرزندان از هم جدا شدند و حرفشان باقی ماند و شاید فقط یک غیبت کوچک چنین فاجعه هایی را رقم زده، کمی به خودمان بیاییم از پرکردن جام شیطان در محافل خانوادگی خود داری کنیم و بدانیم که هر سخنی که برز بان رانده می شود، در نظر خداوند ثبت شده و در روز حساب باید نسبت به نگاه بی خردانه هم پاسخگو باشیم.

نتیجه گیری: خود را در جای دیگران قرار دهید و غیبت نکنید. حرف مردم را نقل محفل خود نکنید. بدانید که خداوند بر هر رفتاری و عملی ناظر است و از حق بندگانش نمی گذرد.بهتر است به جای غیبت و سرزنش دیگران راه توبه را یافته و از خدا طلب بخشش کنیم و به فرد مورد نظر مراجعه کرده و طلب عفو نماییم.

انشاهای پیشنهادی:
معنی ضرب المثل دروغگو دشمن خداست
و
تحقیق درباره صداقت و راستگویی

☑️ به پایان متن های انشا در مورد غیبت و تهمت کلاس پنجم رسیدیم، اگر دیدگاهی در این رابطه داشتید حتما آن را از بخش نظرات با ما و سایر کاربران به اشتراک بگذارید.

موسوی پوران

هم‌بنیانگذار مجله ماگرتا ، زندگی ۲۴ ساعته روی خط آنلاین دهکده جهانی وب . تحلیلگر و متخصص تولید محتوای با ارزش و با کیفیت هستم و ۸ سالی می شود که وارد دنیای دیجیتال شدم. مدیر تیم تحقیق و توسعه شرکت هستم. بالاترین لذت برای من انجام کار تیمی ست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *