ادبیاتفرهنگ و هنر

انشا در مورد غرور ⚡️ متن هایی خواندنی درباره خودپسندی

متن های انشا زیبا و خواندنی درباره غرور و خود پسندی با توضیح

انشا در مورد غرور و خودخواهی : غرور نقابی زیباست که گاهی چهره مخدوشت را پنهان می کند. برای دریافت اطلاعات بیشتر در بخش انشا ماگرتا با ما همراه باشید.

مطلب پیشنهادی: انشا در مورد پشتکار

انشا در مورد غرور

انشا در مورد غرور و خودپسندی با مقدمه و نتیجه

مقدمه: هر بار که نمی خواهیم دیگران از متن زندگی ما خبردار شوند، و یا اینکه از متن زندگی ما چیزی بدانند غرور را به کمک می گیریم. روزهایی که هیچ کس نمی داند و درک نمی کند و غرور روی ما پرده می کشد و آبروی ما را نگاه می دارد.غرور را در صورتی دوست دارم که برای حفظ آبرویم باشد.

بدنه: غرور خوب است اگر در ان قصد آزاری نباشد، اگر بخواهیم خود را از دیگران بالاتر بدانیم و دچار تکبر شویم و یا با رفتاری غرور آمیز دیگران را دلخور کرده و موجب رنجش شویم، نوعی گناه بوده چرا که دلی را شکسته‌ایم و چهره ای را غم زده کرده‌ایم. هر انسانی دارای شخصیت بوده و نادیده گرفتن شخصیت دیگران، ما را بی ارزش کرده و کسی دیگر تمایل به دوستی و رفت و آمد با ما نخواهد داشت.

غروری که موجب خود شیفتگی یا خود بزرگ بینی شود، طوری که همدلی و همراهی ما را با مردم کم کند زشت و ناپسند است. این نوع غرور کاذب است و ممکن است با هر رویدادی از بین برود و فرد نتواند چهره خود را برای همیشه حفظ کند. غرور دروغین موجب کاهش ارزشمندی شده و فرد عزت نفس خود را از دست داده و کم کم توان ارتباط با دیگران را نخواهد داشت. این افراد دچار خود بزرگ بینی شده و کم کم منزوی می شوند. شاید هیچ وقت نتوانند دوستی بیابند و در تحصیل و شغل هم موفق نمی شوند.

نتیجه گیری: غرور در دو حالت بروز می کند، غروری که موجب حفظ آبرو شده و فرد به واسطه این غرور از ستون زندگی خود حمایت می کند. غرور دیگر که نوعی بیماری و خود شیفتگی بوده و فرد را از حالت عادی زندگی خارج می کند. بهتر است در غرور هم دقت کنید تا موجب دلخوری دیگران نشویم و از حرمت مردم نکاهیم.

انشا درباره غرور و خودبینی

مقدمه: کم نیستند مردمی که از فقر کمر خم کرده اند ولی نقاب غرور زده‌اند و کسی نمی داند که در زندگی شان چه خبر است، مردمی که شب و روزشان به سختی است ولی غرور را بهانه می کنند و تاب می آورند.

بدنه: اگر روزی به جایگاهی رسیدیم که احساس کردیم از مردم عادی بالاتر هستیم، راهش غرور و تکبر نیست، بلکه هم سو شدن و هم نوا شدن با مردم جامعه و درکشان است. اگر از جهت مالی قوی شدیم و ثروتمند نباید تن به غرور و خودخواهی داد، باید با مردم به مدارا و ملایمت و نرمی رفتار کرد و صورت حساب و ماشین خود را به رویشان نکشیم.

شب سیر باشیم و همسایه گرسنه انسانیت نیست و حیوان هم که مغرور نمی شود، پس بهتر است از غرور هم در جهت انسانیت استفاده کنیم و بدانیم که اگر مغرور می شویم در جهت مثبت باشد و نه در شیشه کردن خون مردم. اگر در روزهای خوشی هستیم و دیگران در مشکلات پرسه می زنند، کمی سر خود را پایین اندازیم و بدانیم که ممکن است این روز برای ما هم رخ دهد. خود شیفتگی و خود بزرگ بینی را کنار گذاشته و با مردم به خوبی و خوشی رفتار کنیم.

خودشیفتگی از ما فردی گوشه گیر می سازد که کم کم ارزش و اعتبار اجتماعی خود را از دست داده و تنها خواهیم شد. در دنیای امروزی هرکس دارای جایگاه و حرمتی است که اگر شکسته شود، هیچ گاه ترمیم نخواهد شد. یعنی وقتی دل کسی را می شکنی، باید بدانید که تاوان خواهی داد. شکستن غرور یعنی خدشه دار کردن شرف و آبروی دیگران پس بهتر است که حواسمان به رفتارهایمان باشد.

اگر غرور را برای خود می پسندی بدان که هم نوعت هم غرور دارد . پس برای اینکه زندگی خوبی در کنار هم نوعان داشته باشی و در آرامش باشی، دست از خودشیفتگی بردار و به گفته امام علی (ع) که به فرزندش فرمود: هر آنچه را که برای خود می پشندی، برای دیگران هم همان را بپسند را سرلوحه کار خود قرار بده. غرور کاذب را بشکن و برای خودت حصار مکش که تنها خواهی شد. در هرچیز اندازه نگه دار که اندازه نکوست. حتی در غرورت هم بدان که اگر زیاد شود، خطرناک خواهد بود.

نتیجه گیری: غرورت را زیر پایت بگذار اگر موجب آزار دیگران می شود. گاهی هم ساده و بی آلایش شو و دست از رنگ و لعاب بردار تا در میان مردم محبوب شوی. اگر غرورت خاری به پای مردم شود، حتما دامنت را خواهد گرفت.

همچنین بخوانید:
انشا در مورد پرهیزگاری و تقوا
و
انشا در مورد طعم مهربانی انسان ها

☑️ به پایان متن های انشا در مورد غرور رسیدیم، اگر دیدگاهی در این رابطه داشتید حتما آن را از بخش نظرات با ما و سایر کاربران به اشتراک بگذارید.

موسوی پوران

هم‌بنیانگذار مجله ماگرتا ، زندگی ۲۴ ساعته روی خط آنلاین دهکده جهانی وب . تحلیلگر و متخصص تولید محتوای با ارزش و با کیفیت هستم و ۸ سالی می شود که وارد دنیای دیجیتال شدم. مدیر تیم تحقیق و توسعه شرکت هستم. بالاترین لذت برای من انجام کار تیمی ست.

‫2 دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

15 − 1 =