ادبیاتفرهنگ و هنر

معنی حکایت وطن دوستی صفحه ۶۸ فارسی پنجم دبستان

معنی و قافیه و ردیف شعر و پاسخ سوال حکایت وطن دوستی صفحه 68 کتاب فارسی کلاس پنجم ابتدایی

معنی حکایت وطن دوستی صفحه ۶۸ فارسی پنجم دبستان ؛ در این مطلب از بخش آموزش و پرورش ماگرتا با معنی و مفهوم شعر حکایت وطن دوستی و جواب سوال و معنی ضرب المثل های حکایت وطن دوستی صفحه 68 کتاب فارسی پنجم ابتدایی آشنا می شوید. در ادامه با ما همراه باشید.

همچنین بخوانید: معنی کلمات درس بخوان بیندیش رئیس علی فارسی پنجم ابتدایی

معنی حکایت وطن دوستی صفحه ۶۸ فارسی پنجم دبستان
معنی حکایت وطن دوستی صفحه ۶۸ فارسی پنجم دبستان

معنی و مفهوم شعر حکایت وطن دوستی صفحه 68 فارسی پنجم

«هنوزم ز خُردی به خاطر دَرَست / که در لانه‌ی ما یکان، بُرده دست

معنی: هنوز از دوران کودکی این ماجرا در ذهن من نقش بسته و هنوز یادم می آید که یک روزی در لانه‌ی مرغ ها دستم را فرو بردم.

آرایه ها: قافیه: دَرَست و دست

به منقارم آن سان به سختی گَزید / که اشکم چو خون از رگ آن دم، جَهید

معنی: که ناگهان یکی از مرغ ها دستم را نوک زد، جوری دستم را نوک زد و دردم اومد که اشک هام تند تند از چشمام جاری می شدند. مثل خونی که از رگ یهویی زخم می شود و بیرون می ریزد.

آرایه ها: قافیه: گَزید و جَهید

پدر، خنده بر گریه‌ام زد که هان! / وطن‌داری آموز از ماکیان»

معنی: پدرم به گریه های من خندید و گفت عزیزم، وطن داری را از مرغ ها یاد بگیر. آنها برای اینکه در لانه خودشان محافظت بکنند، هر شخص ناشناسی و هر دشمنی که به طرفشان حرکت بکند به آنها نوک میزنند و با پاهایشان به آن ضربه می زنند و آنها را از لانه (وطن) خود دور می کنند.

آرایه ها: قافیه: هان و ماکیان

پیام و نتیجه گیری حکایت وطن دوستی فارسی پنجم

از حکایت وطن دوستی نتیجه می گیریم که ما باید به هر وسیله ای که هست با شجاعت هر چه تمام تر و با دلیری باید در برابر دشمنان مقاومت کنیم و اجاره ندهیم بیگانگان خاک کشورمان و وطن ما را تسخیر بکنند و آسیبی به میهن و انسان هایی که در کشور و وطن ما هستند برسانند.

جواب سوال و معنی عبارت ها و ضرب المثل های حکایت وطن دوستی کتاب فارسی پنجم صفحه ۶۸

مفهوم این حکایت با کدام یک از عبارت های زیر ارتباط بیشتری دارد؟

– با یک گل بهار نمی‌شود. یعنی برای تحقق هدف و رسیدن به نتیجه لازم، باید تمام مقدمات آن را فراهم کرد و یکی کافی نیست.

– دشمن، نتوان کوچک و بیچاره شمرد. یعنی هیچ وقت نباید دشمنانمان را دست کم بگیریم و همیشه باید از آنها فاصله بگیریم و مواظب باشیم.

– جوینده، یابنده است. یعنی اگر بخواهید به هدفتان برسید باید برای رسیدن به آن تلاش کنید، اگر دفعه های اول به نتیجه نرسیدید و شکست خوردید، آنقدر تلاش کنید تا به هدفتان برسید.

– کوه به کوه نمی‌رسد، آدم به آدم می‌رسد. یعنی در برابر دیگران هر طور رفتار کنی، آنها هم بر می گردند و مانند خودت رفتار می کنند.

– سالی که نکوست از بهارش پیداست. یعنی چیزی یا کاری که آخر و نتیجه اش از همان اول معلوم باشد.

– زخم زبان، بدتر از زخم شمشیر است. یعنی انسان با زبانش می تواند زخمی بر دل دیگری بیاندازد که تا آخر عمر، از دل طرف مقابل بیرون نرود و از یاد آن فرد خارج نشود.

– میهن دوستی، نشانه‌ ایمان است. یعنی دوست داشتن وطن و دفاع از منافع و خاک و عزت کشور از نشانه های ایمان است. انسان دیندار نباید نسبت به سرنوشت کشور و هموطنانش بی تفاوت باشد و باید برای سربلندی و پیشرفت کشور کوشش کند.

پاسخ: این حکایت با عبارت میهن دوستی، نشانه‌ ایمان است ارتباط دارد.

همچنین بخوانید: جواب درک و دریافت صفحه ۶۷ فارسی پنجم

توجه: شما دانش آموزان عزیز و کوشا می توانید برای دسترسی سریع تر و بهتر به مطالب کمک درسی فارسی پنجم ابتدایی ، کلمه و عبارت « ماگرتا » را به همراه مطلب مورد نظر خود جستجو کنید.

✅ در انتها امیدواریم که مقاله معنی و مفهوم حکایت وطن دوستی صفحه ۶۸ کتاب فارسی پایه پنجم ابتدایی ، برای شما دانش آموزان عزیز مفید بوده باشد. 🤗

زنجیران

هم‌بنیانگذار ماگرتا ، عاشق دنیای وب و ۷ سالی ست که فعالیت جدی در حوزه اینترنت دارم. تخصص من تولید محتوایی‌ست که مورد نیاز مخاطبان است. مدیر ارشد تیم شبکه های اجتماعی سایت هستم. به قول ماگرتایی‌ها وقت بروز شدنه !

‫109 دیدگاه ها

  1. خیلی خوب بودن
    ممنونم از کسی که ماگرتا رو ساخت👏🏻👏🏻👏🏻👏🏻👏🏻👏🏻👏🏻👏🏻👏🏻👏🏾👏🏾👏🏾👏🏾👏🏻👏🏻👏🏻👏🏻👏🏻👏🏻👍🏻👍🏻👍🏻👍🏻👍🏻👍🏻👍🏻👍🏻👍🏻👍🏻👍🏻👍🏻👍🏻👍🏻👍🏻👍🏻👍🏻👍🏻👌🏻👌🏻👌🏻👌🏻👏🏻👏🏻👏🏻👏🏻👌🏻👌🏻👌🏻👌🏻👌🏻👌🏻👌🏻👌🏻👌🏻👌🏻👏🏻👏🏻👏🏻👏🏻👏🏻👏🏻👏🏻👏🏻👏🏻👏🏻👏🏻👏🏻👏🏻👏🏻👏🏻👏🏻👏🏻👌🏻👌🏻👌🏻👌🏻👌🏻👌🏻👌🏻👌🏻

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفده − 9 =