ادبیاتفرهنگ و هنر

معنی کلمات و متن درس 16 شانزدهم آرزو فارسی نهم متوسطه دوم

معنی متن درسی ، لغات ، واژگان و کلمه های معنادار و سخت درس ۱۶ شانزدهم کتاب فارسی پایه نهم متوسطه دوم

معنی کلمات و جملات مهم متن درس 16 شانزدهم آرزو فارسی نهم ؛ دانش آموزان عزیز پایه نهم متوسطه دوم می توانند در این مقاله از بخش آموزش و پرورش ماگرتا معنی کلمات ، لغات ، واژگان و کلمه های معنادار و معنی عبارات و قسمت های مهم ، سخت و دشوار درس ۱۶ شانزدهم با نام آرزو فارسی نهم در صفحه ۱۱۸ و ۱۱۹ و ۱۲۰ را مشاهده نمایند. در ادامه با ما همراه باشید.

همچنین بخوانید: معنی کلمات معنادار درس ۱۴ پیدای پنهان فارسی پایه نهم

معنی لغات ، واژگان و کلمه های معنادار درس ۱۶ آرزو فارسی نهم
معنی لغات ، واژگان و کلمه های معنادار درس ۱۶ آرزو فارسی نهم

معنی لغات ، واژگان و کلمه های معنادار درس ۱۶ آرزو فارسی نهم

در این بخش به معنی کلمات ، واژه ها و لغات سخت و معنادار درس 16 شانزدهم آرزو فارسی پایه نهم در صفحه ۱۱۸ و ۱۱۹ و ۱۲۰ پرداخته ایم.

آزرده: غمگین
ارباب: حاکم، فرمانروا، مالک
بیفشانی: بکاری
خرد: کوچک
غره: مغرور
نیاکان: گذشتگان، پدران
مرغ سحر: بلبل، هزار دستان
به حق: حقیقی، حقیقت، با عدل و انصاف
باور: اعتقاد، یقین، پذیرش، سخن

معنی قسمت ها و عبارات مهم ، سخت و دشوار درس شانزدهم فارسی نهم

در این بخش به معنی و ترجمه روان متن قسمت های سخت و دشوار درس ۱۶ شانزدهم آرزو فارسی پایه نهم پرداخته ایم.

پیش از هر چیز برایت آرزومندم که به خوبی‌ها عشق بورزی و نیکان و نیکویی‌ها نیز به تو روی بیاورند.
معنی: قبل از هر چیزی برای تو آرزومندم که عاشق خوبی ها و نیکی ها شوی و انسان های نیک و خوبی ها به سوی تو سرازیر شوند.

آرزو دارم دوستانی داشته باشی، برخی نادوست و برخی دوست‌دار که دست کم، یکی در جمعشان مورد اعتمادت باشد.
معنی: آرزو میکنم دوستانی داشته باشی که تعدادی از آنها دوست غیر واقعی و تعدادی دیگر واقعی باشند تا حداقل یک نفر از این دو گروه مورد اعتماد تو باشند.

چون زندگی بدین گونه است، برایت آرزومندم که دشمن نیز داشته باشی، نه کم و نه زیاد، درست به اندازه، تا گاهی باورهایت را مورد پرسش قرار دهند، که دست کم یکی از آنها اعتراضش، به حق باشد، تا زیاده به خودت غرّه نشوی.
معنی: برای اینکه زندگی همین طور است، آروزو می کنم دشمن هم داشته باشی، نه کم نه زیاد دقیقا به اندازه، تا گاهی اوقات تو را نقد کنند و تو را بسنجند که حداقل یکی از آنها نقد و اعتراضش حقیقی و منطقی باشد و به خودت مغرور نشوی.

همچنین، برایت آرزومندم صبور باشی نه با کسانی که اشتباهات کوچک می‌کنند که این کار ساده‌ای است بلکه با کسانی که اشتباهات بزرگ می‌کنند.
معنی: همچنین برایت آرزو می کنم صبور باشی، نه با کسانی که اشتباهات کوچک می کنند لکه صبر در مقابل کسانی که اشتباهاتشان بزرگ است.

امیدوارم به پرنده‌ای دانه بدهی و به آواز مرغ سحری گوش کنی وقتی که آواز سحرگاهی‌اش را سر می‌دهد.چرا که از این راه احساسی زیبا خواهی یافت، به رایگان.
معنی: امیدوارم به پرنده ای دانه بدهی و هنگامی که مرغ سحر گاهی (بلبل) که آواز سحرگاهی‌اش را می خواند به آوازش گوش کنی، زیرا با این کار (روش) به رایگان و آسانی احساس زیبا و خوبی پیدا خواهی کرد.

امیدوارم که دانه‌ای هم بر خاک بیفشانی، هر چند خُرد بوده باشد و با روییدنش همراه شوی تا دریایی چقدر زندگی در یک درخت جریان دارد.
معنی: امیدوارم که دانه ای هم در زمین بکاری، هر چند که کوچک باشد رشد و و با رشد و بزرگ شدنش همراه شوی تا ببینی و بفهمی که چگونه زندگی در وجود یک درخت است.

آرزومندم اگر به پول و ثروتی رسیدی، آن را پیش رویت بگذاری و بگویی: این دارای من است. فقط برای اینکه آشکار شود کدامتان ارباب دیگری است! آری، پول ارباب بدی است؛ اما خدمتگزار خوبی است.
معنی: آرزو دارم اگر به پول و ثروتی رسیدی؛ آن را جلوی خودت بگذاری و بگویی این تمام ثروت من است، تا معلوم شود که کدام یکی صاحب دیگری است، بله اگر پول بر انسان حاکم شود صاحب بسیاری بدی خواهد بود ولی اگر بخواهد در خدمت انسان باشد، غلام خوبی است.

و در پایان برایت ای مهربان، آرزومندم همواره دوستی خوب و یک دل داشته باشی تا اگر فردا آزرده شدی یا پس فردا شادمان گشتی، با هم از عشق سخن بگویید و دوباره شکوفا شوید.
معنی: و ای مهربان در پایان برایت آرزو میکنم همیشه یک دوست خوب و همدل داشته باشی تا اگر در آینده ناراحت و اندوهگین شدی یا پس فردا شادی شدی، با همدیگر از عشق و دوست داشتن سخن بگویید و دوباره شکوفا شوید.

نکته: این درس نوشته ویکتور هوگو، مشهورترین شاعر رمانتیک قرن نوزدهم فرانسه است و از مهمترین آثار او می توان به کتاب بینوایان و کارگران دریا اشاره کرد.

همچنین بخوانید: معنی کلمات ، شعر و آرایه ادبی درس سیزدهم فارسی نهم

در انتها امیدواریم که مقاله معنی لغات متن درسی ، کلمات ، واژگان و ترجمه عبارت های سخت و واژه های درس 16 شانزدهم فارسی پایه نهم متوسطه دوم ، برای شما دانش آموزان عزیز مفید بوده باشد و توانسته باشید تا از آن استفاده و بهره برده باشید.

زنجیران

هم‌بنیانگذار ماگرتا ، عاشق دنیای وب و ۷ سالی ست که فعالیت جدی در حوزه اینترنت دارم. تخصص من تولید محتوایی‌ست که مورد نیاز مخاطبان است. مدیر ارشد تیم شبکه های اجتماعی سایت هستم. به قول ماگرتایی‌ها وقت بروز شدنه !

15 دیدگاه

 1. فاطمه گفت:

  خیلی کامل و پر محتوا بود بسیار ممنون❤️

 2. عباس گفت:

  ممنون از شما

 3. مهرناز گفت:

  واقعا عالی و کامل بود ممنون از شما 🌟

 4. بوقققق گفت:

  👍🏻👍🏻👍🏻👍🏻👍🏻👍🏻👍🏻

 5. مهدیس گفت:

  مطالب بسیار اموزنده ای است

 6. حسین گفت:

  بسیار درست بود

 7. Narges گفت:

  ممنون ازتون.ولی کاش آرایه و نکات ادبی متن رو هم مینوشتین.

  1. زهرا گفت:

   بله خیلی خوب میشد

   1. زهره گفت:

    سلام

  2. parya گفت:

   ممنونم بابت ارایه و نکات دستوری واقعا کمک کرد بهمون😊

 8. شیلا گفت:

  دستتون درد نکنه ، ممنونم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *