ادبیاتفرهنگ و هنر

معنی عبارت تدبیر ده تنه چون زور ده مرده باشد + آرایه های آن

درک مطلب صفحه ۸۶ کتاب ادبیات فارسی پایه ششم : مفهوم حکایت تدبیر ده تنه چون زور ده مرده است

معنی جمله تدبیر ده تنه چون زور ده مرده باشد از قسمت درک مطلب صفحه ۸۶ کتاب ادبیات فارسی پایه ششم را در ادامه در بخش آموزش و پرورش ماگرتا برای شما دانش آموز عزیز فراهم کرده ایم.

معنی ضرب المثل کار نیکو کردن از پرکردن است

معنی عبارت تدبیر ده تنه چون زور ده مرده باشد

منظور از تدبیر ده تنه چون زور ده مرده باشد چیست

یعنی اگر مردی برای انجام کارهایش از تجربه و اندیشه های دیگران نیز مشورت بگیرد مانند این است که زور و قدرت او اندازه ده مرد قوی شده است. به طور کلی این عبارت بر روی مشورت و همفکری کردن تاکید خیلی زیادی دارد زیرا ممکن است هر کسی ایده و نظری داشته باشد که از ایده و نظر ما خیلی بهتر باشد.امروز زندگی کردن بدون مشورت با دیگران خیلی سخت است زیرا به علت پیچیده تر شدن زندگی و نداشتن تجربه کافیست ممکن است تصمیمات خیلی اشتباهی بگیریم. در فرهنگ و ادبیات فارسی نیز آمده است: «آن که بیشتر مشورت می کند کمتر دچار اشتباه می شود.»

البته درست است که دو تا فکر، از یک فکر بهتر می باشد اما نباید با هر کسی که از راه می رسد مشورت کنیم. چه کسانی برای مشاوره گرفتن خوب نمی باشند؟

1- انسان های کم تجربه و کسانی که حرفه خوبی ندارند.
2- همفکر شدن با کسانی که منفی نگر هستند و فکر می کنند که همیشه شکست می خورند.
3- کسانی که می دانیم راز نگه دار نیستند.
4- انسان هایی که خودشان تصمیماتی خوبی نمی گیرند اما فقط خوب صحبت می کنند.

آرایه های عبارت تدبیر ده تنه چون زور ده مرده است

آرایه تشبیه، و ارکان آن عبارتند از :
مشبه : تدبیر ده تنه
مشبه به : زور ده مرده
ادات تشبیه : چون
وجه شبه : حذف شده

✅ در این مقاله معنی عبارت تدبیر ده تنه چون زور ده مرده باشد را به همراه آرایه های آن بررسی کردیم، اگر نظری در این باره دارید آن را از قسمت دیدگاه بنویسید. همچنین فراموش نکنید که حتما در آخر سرچ های درسی خود کلمه ماگرتا را نیز اضافه کنید.موسوی پوران

هم‌بنیانگذار مجله ماگرتا ، زندگی ۲۴ ساعته روی خط آنلاین دهکده جهانی وب . تحلیلگر و متخصص تولید محتوای با ارزش و با کیفیت هستم و ۸ سالی می شود که وارد دنیای دیجیتال شدم. مدیر تیم تحقیق و توسعه شرکت هستم. بالاترین لذت برای من انجام کار تیمی ست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.