سبک زندگی

تراکم جمعیت چیست ❤️ مطالعات اجتماعی هفتم

جواب سوال تراکم جمعیت چیست و چگونه محاسبه می شود، کتاب مطالعات اجتماعی هفتم

منظور از تراکم جمعیت چیست؟ مطالعات هفتم ، توزیع جغرافیایی یا همان تراکم جمعیت نسبت افرادی است که در یک منطقه زندگی می کنند. برای مشاهده نحوه محاسبه، فرمول و اطلاعات بیشتر در ادامه با آموزش و پرورش ماگرتا همراه باشید.

منظور از تراکم جمعیت چیست مطالعات هفتم

تراکم جمعیت یعنی چه؟ مطالعات اجتماعی هفتم

به صورت خلاصه، نسبت مردمی که در یک جا زندگی می کنند به مساحت آن منطقه تراکم جمعیت آن جا گفته می شود و ‌‌واحد آن نفر بر کیلومتر مربع است. این کار راهی برای سنجش جمعیت در واحد مساحت یا واحد حجم می باشد. در ایران، شهر تهران بیشترین تراکم جمعیتی دارد و علت آن وجود سازمان های دولتی، دانشگاه های اصلی و … می باشد.

بیشتر مردم ایران در شهرها ساکن هستند و عده کمی در روستاها زندگی می کنند. اگر به نقشه توزیع جغرافیایی ایران نگاه کنید، متوجه می شوید که در بخش های داخلی ایران جمعیت بسیار کمی زندگی می کنند. در این بخش ها شرایط برای زندگی مساعد نیست زیرا بارندگی کم بوده و هوای آن گرم و خشک می باشد.انواع تراکم جمعیت را توضیح دهید

اولین روشی که برای محاسبه استفاده می شود، تراکم حسابی است که در این روش جمعیت کل منطقه را تقسیم بر مساحت منطقه به کیلومتر مربع می کنیم. این روش زیاد گویا نمی باشد زیرا ممکن است در مساحت کل مناطقی وجود داشته باشد که برای زندگی مناسب نباشد و باید این مناطق از مساحت کل کم شود.

دومین روش تراکم زیستی می باشد، در این روش تراکم حاصل تقسیم کل جمعیت بر مساحت زمین های قابل کشت می باشد. البته گفتنی است که برخی از جمعیت شناسان این روش را دقیق نمی دانند و می گویند باید تعداد جمعیت هر ناحیه بخش بر مساحت آن ناحیه به هکتار مورد ارزیابی قرار بگیرد.

✅ در این مقاله گفتیم که تراکم جمعیت چیست، اگر شما نیز نظری در این رابطه دارید آن را از بخش دیدگاه به اشتراک گذارید. همچنین پیشنهاد می کنم از این به بعد در آخر سرچ های درسی خود در گوگل کلمه ماگرتا را نیز اضافه کنید.

موسوی پوران

هم‌بنیانگذار مجله ماگرتا ، زندگی ۲۴ ساعته روی خط آنلاین دهکده جهانی وب . تحلیلگر و متخصص تولید محتوای با ارزش و با کیفیت هستم و ۸ سالی می شود که وارد دنیای دیجیتال شدم. مدیر تیم تحقیق و توسعه شرکت هستم. بالاترین لذت برای من انجام کار تیمی ست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.