ادبیاتفرهنگ و هنر

معنی ضرب المثل اومد ابروشو درست کنه زد چشمشم کور کرد 👁️ + تاریخچه

ریشه و مفهوم حکایت «اومد ابروشو درست کنه زد چشمشم کور کرد» با توضیح

معنی ضرب المثل اومد ابروشو درست کنه زد چشمشم کور کرد ؛ برای مشاهده مفهوم کامل، داستان و بازآفرینی این حکایت در ادامه با بخش ضرب المثل ماگرتا همراه ما باشید.

مطلب پیشنهادی: معنی ضرب المثل بی چشم و رو

معنی ضرب المثل اومد ابروشو درست کنه زد چشمشم کور کرد

مفهوم ضرب المثل اومد ابروشو درست کنه زد چشمشم کور کرد

همه ما در زندگی کم و بیش از ضرب المثل استفاده می‌کنیم. ضرب المثلاتی که شاید معنی دقیق و درست آن‌ها را هم نمی‌دانیم. از زمان‌های قدیم بزرگان سخنان باارزشی گفته و مثال‌هایی زده‌اند که هر یک بسیار کاربردی و مفید هستند.

از جمله آن‌ها ضرب المثل اومد ابروشو درست کنه زد چشمشم کور کرد است که به صورت کاربردی به کار رفته و زمانی که فردی عملی را به موجب گشایش یا رفع کردن مشکلی انجام می‌دهد یا حتی می‌خواهد مسئله‌ای را حل کند از آن استفاده می‌کنند.

ولی گاهی این فرد نه تنها نمی‌تواند مشکل را حل کند بلکه مشکلات دیگری را نیز به مورد قبلی اضافه خواهد کرد. ضرب المثل اومد ابروشو درست کنه زد چشمشم کور کرد این مفهوم را دارد که نمی‌توانیم کاری را به طور صحیح و همانطور که انتظار داریم پیش برده یا انجام دهیم.

زمانی که کاری را برای کسی انجام می‌دهیم هر چند که این کار ما با نیت خوبی انجام شده باشد و بخواهیم کمکی به حل مشکل کسی کرده باشیم ولی باید بدانید که اگر کار به طور بر عکسی انجام شده باشد، این موضوع برایمان دردسرساز خواهد شد.

در این امر حتی اگر آنقدر شاید و باید هم بیاورید ولی در عوض نتوانید منظور خود را به طرف مقابل برسانید، این موضوع باعث ناراحتی و کدورت میان شما خواهد شد. برای مثال فردی را فرض کنید که با نیت خوب و دلی پاک می‌خواهد به کسی نیکی و محبت کند ولی متاسفانه اتفاق بر عکسی می‌افتد و اینجاست که افراد می‌گویند اومد ابروشو درست کنه زد چشمشم کور کرد.

تاریخچه اومد ابروشو درست کنه زد چشمشم کور کرد

در مورد داستان یا تاریخچه ضرب المثل اومد ابروشو درست کنه زد چشمشم کور کرد حکایت‌های بسیاری وجود دارد ولی در این میان حکایت مشهوری که بوده این است که می‌توان گفت: داستان اصلی این ضرب المثل را روایت می‌کند. در روزگاران قدیم در یک روستا بانویی زندگی می‌کرد که شغل او آرایشگری بود.

ایشان هرازگاهی به روستاهای اطراف می‌رفت تا زنان برای اصلاح نزد او بیایند و با این راه درآمد کسب می‌کرد. در آن زمان آرایشگران برای اصلاح موهای اضافه صورت زنان از ابزار و وسایل خاصی استفاده می‌کردند که ممکن بود به چشم یا حتی صورت افراد آسیب برساند.

در یکی از همین روزها که بانو به روستایی رفته بود خانمی برای اصلاح نزد او رفت. آرایشگر شروع به کار کرد ولی بر اثر بی‌احتیاطی موقع تمیز کردن ابروی مشتری، در یک لحظه ابزار کارش به چشم او برخورد کرد و به آن آسیب رساند. این موضوع سبب شد تا مشتری چشمش را از دست داده و نابینا شود. از آن زمان هر وقت که مردم می‌خواستند به فرد خراب کاری اشاره کنند، از این ضرب المثل استفاده می‌کنند.

گسترش و بازآفرینی حکایت

ضرب المثل اومد ابروشو درست کنه زد چشمشم کور کرد بیان کننده این موضوع است که اگر در کاری تخصص و مهارت ندارید بدون هیچ رو در وایستی موظف به بیان کلمه نه و نمی‌توانم هستید. با این کار دیگر به مشکل و دردسر نخواهید خورد. ولی در صورتی که کاری را انجام دهید و به مشکلی بربخورید، این مسئله ممکن است برایتان دردسرساز شود.

بهتر است کاری را که توان انجام دادنش را ندارید قبول نکنید. چرا که اگر مشکلی برایتان به وجود بیاید، سبب ایجاد شرمندگی و خجالت خواهد شد که در این صورت بعدا پشیمان می‌شوید. پس مسئولیت قبول نکردن بهتر از آن است که مسئولیت کاری را بر عهده بگیرید و بعدا دچار مشکلی شوید.

مَثَل های پیشنهادی:
معنی ضرب المثل چشم و گوش بسته
و
معنی ضرب المثل حرف باد هواست

به پایان معنی ضرب المثل اومد ابروشو درست کنه زد چشمشم کور کرد رسیدیم، اگر دیدگاهی درباره این ضرب المثل قدیمی داشتید حتما آن را در بخش نظرات با ما به اشتراک بگذارید.

موسوی پوران

هم‌بنیانگذار مجله ماگرتا ، زندگی ۲۴ ساعته روی خط آنلاین دهکده جهانی وب . تحلیلگر و متخصص تولید محتوای با ارزش و با کیفیت هستم و ۸ سالی می شود که وارد دنیای دیجیتال شدم. مدیر تیم تحقیق و توسعه شرکت هستم. بالاترین لذت برای من انجام کار تیمی ست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.