ادبیاتفرهنگ و هنر

معنی ضرب المثل حرف باد هواست ✍️ + داستان و بازآفرینی

ریشه و مفهوم حکایت قدیمی «حرف باد هوا می باشد» به همراه گسترش و بازآفرینی آن

معنی ضرب المثل حرف باد هواست : این جمله به معنی خالی و پوچ بودن گفته‌های فردی است که مردم به آن اعتمادی ندارند. فرد مد نظر در زمان‌های گذشته به حدی از دروغ و دغل استفاده کرده که دیگر مردم به حرف‌های او اعتمادی نمی‌کنند و به سایر افراد نیز توصیه می‌کنند که به گفته‌های فرد دروغگو اهمیت ندهند.

به این صورت این فرد از سوی مردم و رفته رفته از طرف جامعه طرد شده و کنار گذاشته خواهد شد. برای کسب اطلاعات بیشتر در ادامه با بخش ضرب المثل ماگرتا همراه باشید.

معنی ضرب المثل حرف باد هواست

مفهوم ضرب المثل حرف باد هواست

مفهوم این ضرب المثل به کنایه از بی توجهی و اهمیت ندادن به صحبت‌هایی بوده که توسط فرد دروغگو بیان شده است. زندگی این دسته از افراد بدون دروغ رد نمی‌شود و باید بدانید که از ابتدای زندگی خود تا به الان به حدی به مردم دروغ گفته‌اند که حال مردم دیگر به آن‌ها اعتمادی نداشته و اهمیتی نمی‌دهند.

داستان ضرب المثل حرف باد هواست

در زمان‌های قدیم جوانی به همراه خانواده خود در روستایی زندگی می‌کردند که از وضع مالی متوسطی برخوردار بودند. جوان و خانواده‌اش همیشه و در بیشتر مواقع کار می‌کردند تا اینکه پس از گذشت چندین سال بتوانند زندگی رویایی خود و رفتن به شهر را فراهم کنند.

تمامی مردم روستا پس از مدتی از این موضوع باخبر شدند و برای اینکه بتوانند آن‌ها را قانع به ماندگار شدن در روستا و دست کشیدن از رویای خود کنند، از راه و روش‌های گوناگونی استفاده کردند. چند مدت گذشت و مردم همچنان برای اینکه بتوانند آن‌ها را در روستا نگه دارند، مشغول بودند.

با گذشت زمان دیگر مقاومت خانواده کمتر شد و حرف‌های مردم روی آن‌ها تأثیراتی گذاشت و آن‌ها قصد داشتند از رویا و هدف خود دست بکشند. ولی روزی پیرمرد روستا که امین همه‌ی اهالی بود نزد آن‌ها آمد و گفت: شنیده‌ام که قصد سفر و ماندگاری در شهر را دارید، آیا درست است؟ پسر که از حرف‌های مردم ناراحت و دل شکسته شده بود گفت: نه؛ حال دیگر همچین قصدی نداریم. پیرمرد که از حرف جوان حیرت‌زده و ناراحت شده بود گفت: چرا مگر چه شده که از هدف چندین چند سالت دست کشیده‌ای؟

پسر شروع به تعریف ماجرا کرد و تمامی حرف‌ها و اعمال مردم را برای پیرمرد توضیح داد، تا اینکه پیرمرد گفت: ای جوان، اگر می‌خواهی در زندگی‌ات به جایی برسی و موفق شوی، هیچ‌وقت در زندگی به گفته افراد نااهل گوش نده و بدان که حرف باد هواست. در این حالت می‌توانی در زندگی موفق شده و به مقامات بالایی برسی. این موضوع سبب شد تا جوان دوباره روی هدف خود تمرکز و دقت کند.

گسترش ضرب المثل حرف باد هواست

گاهی ممکن است افرادی شما را قضاوت کرده و به این طریق بخواهند گفته‌های خود را به شما تحمیل کنند. در این حالت زندگی مردم به هم خواهد خورد که این موضوع می‌تواند ایجاد کننده دردسر و مشکلاتی نیز باشد.

اگر قصد دارید از زندگی با آرامشی برخوردار شوید، تنها راه آن این است که گفته و اعمال سایر مردم را کنار گذاشته و به هیچ وجه به آن‌ها اهمیتی ندهید. در این مواقع است که می‌گویند: حرف مردم باد هواست و هر کسی باید بتواند برای داشتن زندگی خوبی به آن‌ها توجهی کند.

مَثَل های پیشنهادی: معنی ضرب المثل حرف مرد یکی است
و
معنی ضرب المثل حرف حرف میاره
و
معنی ضرب المثل از دنده چپ بلند شدن

به پایان معنی ضرب المثل حرف باد هواست رسیدیم، اگر دیدگاهی درباره این ضرب المثل قدیمی داشتید حتما آن را در بخش نظرات با ما به اشتراک بگذارید.

موسوی پوران

هم‌بنیانگذار مجله ماگرتا ، زندگی ۲۴ ساعته روی خط آنلاین دهکده جهانی وب . تحلیلگر و متخصص تولید محتوای با ارزش و با کیفیت هستم و ۸ سالی می شود که وارد دنیای دیجیتال شدم. مدیر تیم تحقیق و توسعه شرکت هستم. بالاترین لذت برای من انجام کار تیمی ست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *