ادبیاتفرهنگ و هنر

معنی ضرب المثل حرف مرد یکی است ⭕️ + تاریخچه

مفهوم حکایت «حرف مرد یکی است» به همراه داستان ملا نصر الدین و جشن چهل سالگی

معنی ضرب المثل حرف مرد یکی است : این جمله معمولا زمانی کاربرد دارد که فردی بخواهد از میزان خوش قولی خود در نزد مردم صحبت کند و با بکار بردن ضرب المثل قصد داشته باشد که خود را ثابت کند.

البته باید بدانید که این ضرب المثل نه تنها برای افراد خوش قول بلکه برای افراد لجباز و… نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد و هدف از استفاده آن نشان دادن میزان جدیتی بوده که فرد از آن برخوردار است. در ادامه با بخش ضرب المثل ماگرتا همراه ما باشید.

معنی ضرب المثل حرف مرد یکی است

معنی و مفهوم ضرب المثل حرف مرد یکی است

مفهوم این ضرب المثل به جنسیت مذکر اشاره دارد ولی مسئله مهم این است که این ضرب المثل نه تنها برای آقایان، بلکه برای بانوان نیز استفاده می‌شود. این صحبت به معنای سخنی واحد است و نشان می‌دهد که سخن بیان شده هیچ تغییری نخواهد کرد.

تاریخچه حکایت حرف مرد یکی است

در زمان‌های قدیم تولد بسیار مد نبوده و تنها وقتی که افراد به سن چهل سالگی می‌رسیدند گرفته می‌شد. به همین دلیل بسیاری از افراد از همان کودکی منتظر چهل سالگی خود می‌ماندند تا پس از فرا رسیدن آن بتوانند جشن بزرگی بگیرند. ملانصرالدین نیز یکی از همین افراد بوده است که از همان ابتدا منتظر چهل سالگی خود بود.

مردم اعتقاد داشتند که انسان در چهل سالگی به پختگی خواهد رسید و به این منظور قادر به تصمیم گیری درستی خواهد بود. این علت سبب شده بود تا مردم تنها سن ۴۰ سالگی و رسیدن به پختگی را جشن بگیرند. سال‌های زیادی گذشت و ملانصرالدین که نیز همانند سایر افراد به سن پختگی خود رسیده بود توانست تدارکات جشنی را ببیند.

او مهمانی ترتیب داد و تمامی مردم را به جشن خود دعوت کرد. از همان زمان مد شده بود که هر وقت افراد به این سن می‌رسیدند، سایر افراد موظف بودند تا از آن پس به او احترام خاصی قائل شوند. به همین دلیل پس از اتمام جشن ملانصرالدین نیز، مردم به او احترام خاصی می‌گذاشتند.

او عادت داشت که همیشه مردم را جمع کرده و برایشان سخنرانی انجام دهد و همین موضوع سبب شده بود که ایشان دارای رتبه و مقام بالاتری نسبت به سایر افراد باشند. چندین سال به این شکل سپری شد و برخی از مردم که از دست ملانصرالدین خسته شده بودند تصمیم گرفتند تا او را نزد مردم خراب کنند.

این فکر سبب شد تا فردای آن روز که ملا در بین مردم سخنرانی داشت آن‌ها نیز به زبان آمده و بگویند: ای ملا چندین سال است که از زمان جشن تو گذشته و تو هنوز ادعا داری که چهل ساله هستی؟ چرا دروغ می‌گویی و دست از این کار برنمی‌داری؟

ملانصرالدین نیز با جدیت تمام گفت: بهتر است توجه داشته باشید که حتی اگر چندین سال دیگر نیز بگذرد، من هنوز اعدای چهل سالگی خواهم داشت و باید بدانید که حرف مرد یکی است و تغییر نخواهد کرد. به این وسیله مردم از جدیت و صحبت ملا خوششان آمد و از این گفتار او لذت بردند.

گسترش ضرب المثل حرف مرد یکی است

با کمی تفکر خواهیم فهمید که قصد این ضرب المثل منتقل کردن حسی مثبت به انسان بوده است. هر انسانی دارای انواع و اقسام ویژگی اخلاقی، رفتاری و… بوده که این موضوع می‌تواند سبب تغییر رفتار انسان‌ها شود. پس توجه داشته باشید که انسان همیشه نباید دارای سخن یکتا و واحدی باشد و گاهی اوقات موظف خواهد بود که سخن خود را تغییر دهد.

مَثَل های پیشنهادی: معنی ضرب المثل حرف حرف میاره
و
معنی ضرب المثل چیزی در چنته نداشتن
و
معنی ضرب المثل صحبت حکام ظلمت شب یلداست

☑️ به پایان معنی ضرب المثل حرف مرد یکی است رسیدیم، اگر دیدگاهی درباره این ضرب المثل قدیمی داشتید حتما آن را در بخش نظرات با ما به اشتراک بگذارید.

موسوی پوران

هم‌بنیانگذار مجله ماگرتا ، زندگی ۲۴ ساعته روی خط آنلاین دهکده جهانی وب . تحلیلگر و متخصص تولید محتوای با ارزش و با کیفیت هستم و ۸ سالی می شود که وارد دنیای دیجیتال شدم. مدیر تیم تحقیق و توسعه شرکت هستم. بالاترین لذت برای من انجام کار تیمی ست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *