ادبیاتفرهنگ و هنر

معنی ضرب المثل چیزی در چنته نداشتن ⚡️ + داستان و انشا

مفهوم و زمان کاربرد حکایت قدیمی «چیزی در چنته نداشتن» با توضیح کامل

معنی ضرب المثل چیزی در چنته نداشتن، یعنی شخصی که ادعا می‌کند بار علمی و اطلاعات زیادی دارد، در حالی که وقتی در جمع حرفی می‌زند و دیگران از او سوال می‌کنند، نمی‌تواند جوابشان را بدهد و آن‌ها می گویند که این شخص چیزی در چنته اش ندارد. در ادامه با بخش ضرب المثل ماگرتا همراه باشید.

مطلب پیشنهادی: معنی ضرب المثل چشم و گوش بسته

معنی ضرب المثل چیزی در چنته نداشتن

مفهوم ضرب المثل چیزی در چنته نداشتن

خیلی‌ها با چندتا کتاب خواندن و فیلم دیدن خود را از نظر اطلاعات کامل می بینند و فکر می کنند اگر ثروت داشته باشند همه چیزشان درست است و همه چیز دارند. در صورتی که با شخصیت و روشن فکر بودن از مادیات و پولدار بودن خیلی بهتر است. چرا که پول، چیزی به اطلاعات فرد اضافه نمی‌کند و به قول ضرب المثل طرف باید چیزی در چنته‌اش داشته باشد.

ریشه ضرب المثل چیزی در چنته نداشتن

در زمان‌های قدیم مردم معمولا از کلمه چنته بسیار استفاده می‌کردند، چرا که قصد آن‌ها مخفف کردن کلمه بود چند تا یا چندتایی یعنی همان چنته است. وسیله‌ای مانند یک خورجین از جنس قالیچه‌های کوچک یا بزرگ ساخته می‌شد و دری برای بسته شدن آن می‌گذاشتند و جاهای مختلف برای جادار بودن و گذاشتن وسایل بیشتر در کنار و بالای آن از جنس چرمی می‌دوختند.

مثلا اگر مسافران سواره بودند این چنته ها را به شکاف زین و یا جلوی پالان اسب یا قاطر می‌بستند. قلیان کش‌ها هر تنباکویی را نمی‌کشیدند و به داشتن چنته علاقه خاصی داشتند و لوازم قلیان کشی را به همراه چنته با خود می‌بردند.

فردی به نام جامی وقتی جوان بود در دوران شاهرخ در سفر خود با افرادی مثل سعدالدین کاشغری و علی قوشچی که از مشاهیر علامه و محقق بود ملاقات کرد.

می‌گویند قوشچی در حالی که به رسم ترکان چنته‌ای حمل می‌کرد به محضر جامی آمد و چند مسئله که برایش مشکل بود از او سوال کرد؛ با اینکه جواب دادن به آن سوالات بسیاری وقت می‌برد اما جامی تمام سوالات را بدون تأمل جواب می‌داد و قوشچی از آن همه فضل جامی متحیر مانده و سکوت اختیار کرد.

جامی وقتی سکوت قوشچی را دید اشاره به چنته‌اش کرد و در قالب طنز گفت: مولانا دیگر چیزی در چنته ندارند. از آن پس چون از زبان جامی این حرف بیان شد به مرور زمان بر سر زبان‌ها افتاد و مردم از آن به عنوان ضرب المثل استفاده می‌کردند.

گسترش و بازآفرینی چیزی در چنته نداشتن

مقدمه: چیزی در چنته نداشتن می‌تواند هم برای بار علمی و اطلاعات و هم برای فقر و تنگ دستی استفاده شود.

بدنه: اگر از نظر اطلاعات چیزی کم دارید می توانید کتاب بخوانید و فیلم ببینید. در جامعه امروزی به دلیل شرایط بد اقتصادی خیلی از افراد فقیر و تنگ‌دست هستند و زندگی کردن برایشان سخت است و شخصی که زندگی آن‌ها را می‌بیند، می گوید این‌ها چیزی در چنته شان ندارند و در وضع مالی خوبی به سر نمی برند.

نتیجه: به خاطر خودتان هم که شده، در جایی که رفتید و خواستند به شما چیزی را بقبولانند آنقدر اطلاعات داشته باشید که هر چیزی را نپذیرید.

مَثَل های پیشنهادی:
معنی ضرب المثل جلز و ولز کردن
و
معنی ضرب المثل چانه اش گرم شد

☑️ به پایان معنی ضرب المثل چیزی در چنته نداشتن رسیدیم، اگر دیدگاهی درباره این ضرب المثل قدیمی داشتید حتما آن را در بخش نظرات با ما به اشتراک بگذارید.

موسوی پوران

هم‌بنیانگذار مجله ماگرتا ، زندگی ۲۴ ساعته روی خط آنلاین دهکده جهانی وب . تحلیلگر و متخصص تولید محتوای با ارزش و با کیفیت هستم و ۸ سالی می شود که وارد دنیای دیجیتال شدم. مدیر تیم تحقیق و توسعه شرکت هستم. بالاترین لذت برای من انجام کار تیمی ست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × 2 =