ادبیاتفرهنگ و هنر

معنی ضرب المثل چشم و گوش بسته 👁️ + داستان و بازآفرینی

مفهوم و زمان کاربرد ضرب المثل «چشم و گوش بسته بودن» به همراه گسترش و بازآفرینی

معنی ضرب المثل چشم و گوش بسته یعنی شخصی که چشم و گوش آن سالم است، ولی وقتی خطایی انجام می‌دهد و دیگران می‌خواهند راه درست را نشانش دهند و راهنمایی اش کنند، خود را به کر و کور بودن می‌زند یا جوری نشان می‌دهد که انگار چیزی نفهمیده است.

برای مشاهده مفهوم کامل، داستان و ریشه این حکایت در ادامه با بخش ضرب المثل ماگرتا همراه ما باشید.

معنی ضرب المثل چشم و گوش بسته

مفهوم ضرب المثل چشم و گوش بسته

ضرب المثل چشم و گوش بسته برای کسانی که بدون اینکه از تجارب و راهنمایی دیگران استفاده کنند، کاری را انجام می‌دهند که عواقب خوبی ندارد و وقتی که به دردسر افتادند یا سرشان کلاه رفت، تازه می‌فهمند چقدر ساده بودند که به راحتی گول خوردند.

داستان یا تاریخچه ضرب المثل چشم و گوش بسته

این حکایت در قرآن به اشخاصی که لجباز بودند و به هدایت‌هایی که از سمت خدا به واسطه پیامبران بود اهمیت نمی‌دادند و در مقابل آن ها می‌ایستادند هم اشاره دارد.

چنین تعبیری در آیات قرآن است:

«مَثَلُهُمْ كَمَثَلِ الَّذِي اسْتَوْقَدَ نَارًا فَلَمَّا أَضَاءَتْ مَا حَوْلَهُ ذَهَبَ اللَّهُ بِنُورِهِمْ وَتَرَكَهُمْ فِي ظُلُمَاتٍ لَا يُبْصِرُونَ»

«صُمٌّ بُكْمٌ عُمْيٌ فَهُمْ لَا يَرْجِعُونَ»

منافقان مانند کسی هستند که آتشی افروخته تا در بیابان تاریک راه خود را پیدا کند اما هنگامی که آتش اطراف او روشن شود، خداوند طوفانی می‌فرستد و آن را خاموش می‌کند و در تاریکی های وحشتناکی که چشم کار نمی کند، آن‌ها را رها می‌کند. و از زمان پیامبران این تعبیرها را به کسانی می‌گفتند که در جهالت‌های خود غرق می‌شدند و از این وضعیت خود راضی بودند و خواستار هدایت هم نبودند.

گسترش و بازآفرینی حکایت چشم و گوش بسته

در جامعه امروزی افرادی هستند که خیلی زود همه چیز را باور می‌کنند و یا کسانی که انتخابات درست و به جایی در زندگی ندارند. به طور مثال به این افراد می‌گویند: فلانی آن قدر زود باور نکن، شاید او دارد تو را با این حرف گول می‌زند؛ چرا به سرعت باور می‌کنی.

زمانی که یک شخص بیش از اندازه بی تجربه و ناآگاه در مورد خیلی چیزها است و بی گدار به آب می‌زند، یک فرد پیدا می‌شود و می‌خواهد او را هدایت کند. در این مواقع آن شخص ممکن است بگوید تو فرد چشم و گوش بسته ای هستی اول بهتر است از دیگران اطلاعات جمع کنی و بعد کارت انجام دهی.

انشا در مورد ضرب المثل چشم و گوش بسته

در این دوره زمانه افراد برای کسب و کار یا خرید ماشین و… باید خبره و باتجربه باشند که برای هر کاری از چند نفر سوال کنند یا در گوگل سرچ کنند و اطلاعات بگیرند. کتاب بخوانید؛

در فضای مجازی در مورد کارهای که می‌خواهید انجام بدهید وقت بگذارید و استفاده مفید از اینترنت انجام دهید. پس با این نتیجه امکان دارد با ندانستن و آگاهی لازم نداشتن در مورد آن به زندگی و خودمان صدمه بزنیم. بهتر است چشم و گوش بسته کاری را انجام ندهیم و اول اطلاعات لازم را جمع آوری کنیم.

مَثَل های پیشنهادی: معنی ضرب المثل جلز و ولز کردن
و
معنی ضرب المثل چانه اش گرم شد
و
معنی ضرب المثل خر مقدس بودن

☑️ به پایان معنی ضرب المثل چشم و گوش بسته رسیدیم، اگر دیدگاهی درباره این ضرب المثل قدیمی داشتید حتما آن را در بخش نظرات با ما به اشتراک بگذارید.

موسوی پوران

هم‌بنیانگذار مجله ماگرتا ، زندگی ۲۴ ساعته روی خط آنلاین دهکده جهانی وب . تحلیلگر و متخصص تولید محتوای با ارزش و با کیفیت هستم و ۸ سالی می شود که وارد دنیای دیجیتال شدم. مدیر تیم تحقیق و توسعه شرکت هستم. بالاترین لذت برای من انجام کار تیمی ست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

10 − دو =