ادبیاتفرهنگ و هنر

معنی ضرب المثل از دنده چپ بلند شدن ☄️ + داستان و انشا

ریشه و مفهوم حکایت «از دنده چپ بلند شدن» به همراه انشا در مورد آن

معنی ضرب المثل از دنده چپ بلند شدن یعنی وقتی کسی برعکس روزهای قبلش، خیلی بهانه گیر و حتی با کوچک‌ترین حرف دیگران عصبانی می‌شود و سریع گستاخی یا بی ادبی می‌کند به او می‌گویند باز از دنده چپ بلند شده‌ای که اینقدر بی‌اخلاق هستی.

زمانی که یک شخص بیش از اندازه بداخلاق می‌شود، به خصوص بعد از هنگام بیدار شدن از خواب، این کنایه را به معنای لجباز و بی‌اخلاق شدن فرد به او می‌گویند. در ادامه با بخش ضرب المثل ماگرتا همراه باشید.

معنی ضرب المثل از دنده چپ بلند شدن

مفهوم ضرب المثل از دنده چپ بلند شدن

به شخصی می‌گویند که رفتار نا معقول و ناپسندی در گهگاهی از روزهای سال یا ماه دارد. به طور مثال یکی از کارمندان یک شرکت خصوصی می‌خواهد پرونده کاری‌اش را به دست رئیس دهد تا پاسخی به او بدهد اما وقتی وارد اتاق رئیس می‌شود با بدخلقی و بی ادبانه برخورد کردن او مواجه می‌شود و زمانی که با کلافگی کار او را به پایان می‌رساند و از اتاق رئیسش بیرون می‌رود به بقیه همکارانش گوش زد می‌کند که اگر کاری دارید، سریع حرفتان را بگویید و بیرون بیاید؛ مثل اینکه امروز رئیسمان از دنده چپ بلند شده و اصلا خلق و خوی درستی ندارد.

تاریخچه حکایت از دنده چپ بلند شدن

طحال در سمت چپ بدن انسان قرار گرفته و نقطه جمع شدن سودای بدن است (که سرد و خشک می‌باشد). زمانی که فردی خیلی زیاد به سمت چپ بدنش بخوابد، امکان دارد اندازه ای از این سودا که در طحال انسان وجود دارد، وارد جریان خون شود و به همین دلیل سبب بدخلقی شخص می‌شود.

گوشت گاو، سوسیس، کالباس و بعضی از غذاها به زیاد شدن سودای بدن ما کمک خواهد کرد؛ پس تا جایی که امکان دارد که باید از این غذاها دوری کنیم. به همین دلیل است که از این ضرب المثل برای زمان بدخلقی افراد استفاده می‌کنند و کنایه بداخلاقی آن‌ها را در شکل ضرب المثل بیان می‌کنند.

گسترش و باز آفرینی ضرب المثل از دنده چپ بلند شدن

مقدمه: وقتی که فردی را می‌بینیم عصبانی و کلافه است، مخصوصا در اوایل روز، می‌بایست بگذاریم آرام شود و بعد از او بپرسیم مشکلش چیست تا حداقل امکان به او کمک کنیم.

بدنه: بد خلقی و بی اخلاقی یک شخص در گاهی از مواقع علت بد بودن آن فرد نیست و معمولا باید دلیل آن را پرسید. در جامعه امروزی به دلیل شرایط اقتصادی بدی که وجود دارد خیلی از انسان‌ها عصبانی و بدخلق هستند و این امر بیشتر اوقات طبیعی است.

با اینکه شرایط خانوادگی و جامعه بد است می‌توان راه حل های بهتری برای غلبه بر عصبانیت و خشم خود پیدا کنند تا به هر رفتار و سختی به سرعت واکنش بد نشان ندهند یا با هر حرفی بحث و دعوا به راه نیندازند که خود و دیگران را به دردسر بیندازند.

نتیجه: امکان دارد گاهی وقتی از خواب بیدار می‌شویم یا بعضی روزها بد خلق می‌شویم، می‌بایست بداخلاقی را کنار بگذاریم و علت کلافگی‌مان را بدانیم.

از دنده چپ بلند شدن به انگلیسی

در زبان انگلیسی از اصطلاح «get up on the wrong side of the bed» برای بیان این جمله استفاده می شود.

مَثَل های پیشنهادی:
معنی ضرب المثل دور از شتر بخواب خواب آشفته نبین
و
معنی ضرب المثل بخور بخواب کار من است خدا نگهدار من است

☑️ به پایان تحقیق درباره‌ی ضرب المثل از دنده چپ بلند شدن رسیدیم؛ اگر دیدگاهی در این رابطه دارید حتما آن را از بخش نظرات با سایر کاربران به اشتراک بگذارید.

موسوی پوران

هم‌بنیانگذار مجله ماگرتا ، زندگی ۲۴ ساعته روی خط آنلاین دهکده جهانی وب . تحلیلگر و متخصص تولید محتوای با ارزش و با کیفیت هستم و ۸ سالی می شود که وارد دنیای دیجیتال شدم. مدیر تیم تحقیق و توسعه شرکت هستم. بالاترین لذت برای من انجام کار تیمی ست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *