ادبیاتفرهنگ و هنر

معنی ضرب المثل دور از شتر بخواب خواب آشفته نبین

داستان و مفهوم حکایت «دور از شتر بخواب خواب آشفته نبین» به همراه انشا و بازنویسی کامل

معنی ضرب المثل دور از شتر بخواب خواب آشفته نبین ؛ این جمله را معمولا وقتی کسی از چیزی می‌ترسد و از آن هراسان است بکار می‌برند که در وصف موقعیت‌هایی مانند بیم داشتن یا از چیزی بیزار بودن است.

به این معنی که ما همیشه وحشت این را داریم که نکند ناخواسته در موقعیت‌هایی قرار بگیریم که به ما آسیب بزد. در ادامه با بخش ضرب المثل ماگرتا همراه ما باشید.

مطلب پیشنهادی: معنی ضرب المثل شتر دیدی ندیدی

معنی ضرب المثل دور از شتر بخواب خواب آشفته نبین

مفهوم ضرب المثل دور از شتر بخواب خواب آشفته نبین

برای فهم و درک بهتر این ضرب المثل می‌توان به موضوعاتی مثل زمانی که یک انسان از حیوانی می‌ترسد ولی خودش را در موقعیت‌هایی قرار می‌دهد که با آن حیوان رو برو شود و ترس را به جان می‌خرد و گاهی هم ممکن است آسیب ببیند، اشاره کنیم. در آن زمان وقتی کسی بخواهد او را نصیحت کند برای او از این ضرب المثل استفاده می‌کند و می‌گویند: از شتر دور بخواب تا خواب آشفته نبینی.

داستان و حکایت دور از شتر بخواب خواب آشفته نبین

حکایت این ضرب المثل برمی‌گردد به دورانی که پیامبران اسلام به امامت منصوب شده بودند؛ در آن دوران که رفت و آمد مردم بیشتر اوقات به وسیله‌ی شتر بود و از آن جایی که این حیوان جثه‌ی بزرگی داشت و اگر از کنار انسانی رد می‌شد و انسان را نمی‌دید، ممکن بود از روی آن رد شود و او را بکشد و بدین ترتیب فرد از هیبت شتر می‌ترسید.

به نقل از پیامبر اکرم (ص)، ایشان به افرادی که ترس و بیم از این موقعیت‌ها و از حیوانی داشتند می‌فرمودند: (از شتر دور بخواب خواب آشفته نبین)

گسترش و باز آفرینی ضرب المثل

اگر بخواهیم بهتر این جمله را بررسی کنیم می‌توان به گزینه‌های قرآنی اشاره کرد. زمان‌های گذشته اگر فردی از یک چیز تنفر یا بیم داشت، برای اینکه به او بفهمانند که چگونه جلوی خودش را بگیرد، اکثر اوقات از ضرب المثل دور از شتر بخواب خواب آشفته نبین را به کار می‌بردند.

انشا درباره ضرب المثل دور از شتر بخواب خواب آشفته نبین

مقدمه: گاهی مواقع این ضرب المثل کاربردی است اما می‌توان از جهتی دیگر گفت: که اگر زمانی در زندگی‌مان از چیزی یا کسی ترس داشتیم سعی کنیم تا آن مشکل را از راه حل‌هایی مانند بروز احساسات مسئله ترس در وجودمان را برطرف کنیم.

بدنه: در نگاهی دیگر این ضرب المثل اشاره به مقایسه و سنجش شرایط پیرامون برای تصمیم و برداشت درست و به موقع است.

نتیجه: می‌توان گفت که در زندگی همه‌ی ما انسان‌ها ممکن است شرایطی ایجاد شود که از یک چیزی یا کسی واهمه داشته باشیم و نتوانیم آن را به زبان بیاوریم و یا آن مشکل را حل کنیم و چه بسا که وحشت مان با مقابله کردن و روبرو شدن با آن چیز ترسناک بیشتر هم خواهد شد. اینطور مواقع ما نیاز به فردی داریم که راه درست را به ما نشان دهد و ما را از ترس دور کند و آموزش دور ماندن از ترس را به ما بدهد؛ دقیقا مانند این ضرب المثل که می‌گوید: از شتر دور بخواب خواب آشفته نبین.

مَثَل های پیشنهادی:
معنی ضرب المثل شتر با بارش گم می شود
معنی ضرب المثل شتر در خواب بیند پنبه دانه 
معنی ضرب المثل شتر سواری دولا دولا نمی شود

☑️ به پایان معنی ضرب المثل دور از شتر بخواب خواب آشفته نبین رسیدیم، اگر شما نیز دیدگاهی درباره این حکایت دارید حتما آن را در بخش نظرات برای ما و سایر کاربران بنویسید.

موسوی پوران

هم‌بنیانگذار مجله ماگرتا ، زندگی ۲۴ ساعته روی خط آنلاین دهکده جهانی وب . تحلیلگر و متخصص تولید محتوای با ارزش و با کیفیت هستم و ۸ سالی می شود که وارد دنیای دیجیتال شدم. مدیر تیم تحقیق و توسعه شرکت هستم. بالاترین لذت برای من انجام کار تیمی ست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *