ادبیاتفرهنگ و هنر

معنی ضرب المثل بی چشم و رو 👁️ + داستان و بازآفرینی

ریشه و مفهوم ضرب المثل بی چشم و رو به همراه اصطلاح انگلیسی

معنی ضرب المثل بی چشم و رو یعنی شخصی که به دیگران بی احترامی و توهین می‌کند و فکر می کند که رفتارش و گفتارش درست است و هیچ مشکلی ندارد.

اینگونه اشخاص در همه جمعی رفتارشان با تحقیر کردن و بی ادبی است و دیگران از دست آن‌ها ناراحت می‌شوند. در ادامه با بخش ضرب المثل ماگرتا همراه باشید.

مطلب پیشنهادی: معنی ضرب المثل چشم و گوش بسته

معنی ضرب المثل بی چشم و رو

مفهوم ضرب المثل بی چشم و رو

این افراد درمقابل کارهایی که دیگران برایشان انجام داده‌اند، تشکر نمی‌کنند، با ادعا و غرور تمام کاری را که کرده‌اند جز وظیفه شان می دانند. بی چشم و رویی شخص باعث می‌شود دیگر کسانی که در حق آن خوبی و کاری کرده‌اند، وقتی دوباره درخواستی از آن‌ها داشت، انجام ندهند.

در زبان انگلیسی برای بیان ضرب المثل بی چشم و رو از کلمه «ungrateful» که به معنی ناسپاس می باشد استفاده می کنند.

داستان یا تاریخچه ضرب المثل بی چشم و رو

روزگار آدم‌های زیادی را بر سر راهمان قرار می‌دهد، آدم‌های مهربان، دروغ‌گو، صادق و درستکار، آدم‌های بی چشم و رو و بی لیاقت. زمانی که فرد به شخصی که فکر می‌کند لیاقت بهترین خوبی ها و کارها را دارد، از نظر مالی و عاطفی برایش کم نمی‌گذارد.

در شرایط سخت، مریضی یا گیر افتادن در دردسری خودش را به موقع می رساند و هر لحظه در کنارش است، ولی وقتی که آن شخص کارش انجام شد با وقاحت تمام بی احترامی می‌کند و انگار نه انگار کاری انجام داده‌اید.

گسترش و بازآفرینی ضرب المثل بی چشم و رو

در جامعه امروزی خیلی از مردم گستاخ و خودخواه شده‌اند، با بی چشم و رویی به دیگران بی‌احترامی و بی حرمتی می‌کنند. دلیل این رفتارهای زشت، خانواده‌ها هستند، چرا که فرد، از بدو تولد کنار پدر و مادر بزرگ می شود و والدین هرطور که باهم رفتار کنند، چه خوب یا بد، فرزند هم همان رفتار و گفتار را به کار می‌برد.

رفتار والدین با هم جلوی بچه‌ها خیلی مهم است، اگر به همدیگر فحش دهند، کتک کاری و دعوا باشد بچه هم آنها ‌را تکرار می‌کند.

انشا در مورد ضرب المثل بی چشم و رو

با فیلم دیدن و کتاب خواندن می‌توانید درست صحبت کردن و رفتار کردن را یاد بگیرید، حتی اگر خانواده خوب و بافرهنگی نداشته باشید. چرا که انسان با بزرگ شدن درست رفتار کردن و بد حرف زدن را از هم تشخیص می‌دهد؛ از طریق عقل و واکنش رفتار مردم نسبت به کار شخص. با بد رفتار کردن و بی احترامی همه انسان‌های خوب از شخص دور می‌شوند و تنها می‌مانند.

همه انسان‌ها باید یاد بگیرند که خوب رفتار کردن و احترام گذاشتن نشانه شخصیت و فرهنگ شخص است و با بی شعوری، توهین، کارشان به جایی نمی‌رسد. افراد باید بفهمند که از آدم‌های سمی و بی چشم و رو همیشه دوری بکنند و با آن‌ها با احترام و خوبی رفتار نکنند؛

چون ذات آدم بد تغییر نمی‌کند. آدم‌های بی شخصیت چیزی جز حال بد، عصبانیت و اذیت و مهم‌تر از همه حسادت، برای انسان‌های خوب و محترم ندارند.

همچنین بخوانید:
معنی ضرب المثل حرف باد هواست
و
معنی ضرب المثل چشمت روز بد نبیند

🔰 به پایان معنی ضرب المثل بی چشم و رو رسیدیم، اگر دیدگاهی درباره این ضرب المثل قدیمی داشتید حتما آن را در بخش نظرات با ما به اشتراک بگذارید.

موسوی پوران

هم‌بنیانگذار مجله ماگرتا ، زندگی ۲۴ ساعته روی خط آنلاین دهکده جهانی وب . تحلیلگر و متخصص تولید محتوای با ارزش و با کیفیت هستم و ۸ سالی می شود که وارد دنیای دیجیتال شدم. مدیر تیم تحقیق و توسعه شرکت هستم. بالاترین لذت برای من انجام کار تیمی ست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *