ادبیاتفرهنگ و هنر

داستان شعر کار و تلاش را به نثر ساده بنویسید

بازنویسی داستان شعر کار و تلاش به نثر و زبان ساده برای کتاب نگارش فارسی پایه پنجم دبستان

درس داستان شعر کار و تلاش را به نثر ساده بنویسید از ساده سازی صفحه ۹۴ و ۹۵ نگارش پنجم ؛ با توجه به آموخته های درس، داستان شعر کار و تلاش را به نثر ساده بازنویسی کنید. برای مشاهده جواب در ادامه با بخش آموزش و پرورش ماگرتا همراه باشید.

مطلب پیشنهادی: جواب سوالات درس ۱۷ نگارش پنجم

داستان شعر کار و تلاش را به نثر ساده بنویسید

شعر کار و تلاش را به صورت داستان بنویسید

سروده کار و تلاش از شاعر بزرگ ایرانی پروین اعتصامی می باشد که پیام شعر آن را به زبان ساده در ادامه می خوانیم.

روزی سلیمان از مسیری در حال عبور بود که مورچه ای را دید. مورچه با زحمت و تلاش زیادی پای ملخی را پشت سر خود می کشید و به دلیل سنگین بودن پای ملخ اغلب کمر خود را خم می کرد و استراحت می کرد. با هر بادی که می آمد او مثل پر کاه تکان می خورد. مورچه آنقدر در راهش تلاش می کرد که از همه چیز غافل بود و فقط به فکر خودش و بارش بود.

سلیمان با عصبانیت به مورچه گفت: ای نادان مگر تو از ملک سلیمان خبر نداری؟ این راه سخت را رها کن و به ملک ما بیا، سر سفره سلیمان بنشین و هر چه می خواهی بی دردسر بخور. چرا باید تمام عمرت سخت کار کنی و هر روز زیر این بار سنگین فشار زیادی را تحمل کنی؟ اینجا راه است و مردم از آن عبور می کنند و ممکن است زیر پای آن ها کشته شوی. این بار بیهوده را از دوش خود بردار و جسم و روح خود را برای حمل آن زخمی نکن.

مورچه پاسخ داد: «کمتر از مهمانی هایی که در قلعه خود می گذارید بگویید، زیرا مورچه ها همیشه با رضایت زندگی می کنند و ما قناعت را از غذا بیشتر دوست داریم. ما به هیچ کس نیاز نداریم، چون که خودمان هم توشه و هم انبار داریم. من بعد از تحمل این رنج خوشحال می شوم، پای این ملخ را با صد گنج تو عوض نمی کنم. اگر می خواهید همیشه شاد و سخاوتمند باشید، رسم بردباری را از مورچه ها بیاموزید. در راهی نروید که برای شما پایانی ندارد و کاری انجام ندهید که شما را به تمسخر خردمندان وا دارد. وقتی تصمیمی می گیرید، با دقت فکر کنید و عاقلانه عمل کنید و کاری را که امروز باید انجام دهید را برای فردا رها نکنید. در جوانی کار و تلاش کن و ثمره تلاش خود را امروز در پیری خواهی دید».

از شعر کار و تلاش چه نتیجه ای می گیریم

من از این درس نتیجه گرفتم که فقط با تلاش کردن و تحمل سختی هاست که می توان به یک پیروزی و موفقیت دلچسب رسید. همچنین فهمیدم که در مسیر موفقیت باید از انسان های عاقل و باهوش که قبلا این مسیر را طی کرده اند باید کمک بگیرم و به نصیحت های آن ها گوش کنم. همچنین از این درس نتیجه گرفتم که به موقع انجام دادن کارها و تنبلی نکردن درصد موفق شدن ما را بالاتر می برد.

همچنین بخوانید: معنی کلمات درس هفدهم فارسی پنجم

☑️ به پایان مقاله «داستان شعر کار و تلاش را به نثر ساده بنویسید» رسیدیم، اگر دیدگاهی در این رابطه داشتید حتما آن را از بخش نظرات با ما به اشتراک بگذارید.

موسوی پوران

هم‌بنیانگذار مجله ماگرتا ، زندگی ۲۴ ساعته روی خط آنلاین دهکده جهانی وب . تحلیلگر و متخصص تولید محتوای با ارزش و با کیفیت هستم و ۸ سالی می شود که وارد دنیای دیجیتال شدم. مدیر تیم تحقیق و توسعه شرکت هستم. بالاترین لذت برای من انجام کار تیمی ست.

4 دیدگاه

  1. عالی بود ما نمایش داریم دو الان میتونم با کمک بزرگ وبسایت ماگرتا اون رو به زبان نثر با همگروهی هایم اجرا کنم…..

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × 3 =