ادبیاتفرهنگ و هنر

معنی ضرب المثل تربیت نا اهل را چون گردکان بر گنبد است + ریشه و داستان

معنی و مفهوم ضرب المثل تربیت نا اهل را چون گردکان بر گنبد است به همراه ریشه و داستان حکایت و اصطلاح انگلیسی

معنی ضرب المثل تربیت نا اهل را چون گردکان بر گنبد است : بسیاری از افراد به دلیل اعمال و رفتار بدی که داشته‌اند دارای ذات و روح خبیث و غلطی شده‌اند و تربیت کردن این دسته از افراد کار نادرست و بیهوده‌ای خواهد بود. باید بدانید که این افراد دیگر ذات خود را در انجام کارهای زشت و ناشایست تشکیل داده‌اند و تغییر دادن و تربیت دوباره این افراد کاری بسیار سخت و دشوار است.

تنها راهکاری که برای تربیت و هدایت شدن به راه درست این افراد وجود دارد این است که خداوند با قدرت و توانایی خود کاری کند که به راه راست هدایت شده و از اعمال ناشایست دوری کنند. برای آشنایی با مطالب کامل‌تری درمورد ضرب‌المثل، در ادامه با بخش ضرب المثل ماگرتا همراه باشید.

مَثَل پیشنهادی : معنی ضرب المثل سری که درد نمی کند و دستمال نمی بندند

معنی ضرب المثل تربیت نا اهل را چون گردکان بر گنبد است

مفهوم ضرب المثل تربیت نا اهل را چون گردکان بر گنبد است

گردویی را فرض کنید که قصد دارید آن را به منظور ایستادن و نگهداری روی گنبد قرار دهید. در واقع باید بدانید که این کار شما بی فایده بوده و گردو هیچوقت روی گنبد نخواهد ایستاد. افراد نااهل نیز همانند گردویی هستند که بخواهید آن را دوباره تربیت کنید.

داستان یا تاریخچه ضرب المثل تربیت نااهل را چون گردکان بر گنبد است

در روزگاران قدیم پسرکی در شهر زندگی می‌کرد که به فردی نااهل و ناشایست مشهور شده بود. پسرک هرروز به انجام کارهای غلطی می‌پرداخت و با این کار قصد داشت که مورد توجه مردم قرار بگیرد. روزهای زیادی گذشت و مردم شهر تصمیم گرفتند که او را تربیت کنند تا از این طریق بتوانند از دست کارهای غلط و نادرست پسرک راحت شوند.

ولی آن‌ها نمی‌دانستند که تغییر دادن و تربیت افراد کار بسیار سخت و دشواری است و درصورتی که خود فرد نخواهد امکان پذیر نخواهد بود.

آن‌ها روزانه چندین چند بار با صحبت و انجام کارهایی می‌خواستند تأثیراتی روی پسرک بگذارند ولی پسرک قصد انجام تغییر در خود را نداشت. روزی بزرگ شهر که سعی و تلاش مردم را دید آن‌ها را جمع کرد و گفت: ای مردم، تا زمانی که او خودش راضی به تغییر و تربیتش نشود، شما نمی‌توانید کاری انجام دهید.

در واقع باید بدانید که تربیت فرد نااهل همانند گردویی است که می‌خواهید آن را در گنبد نگه دارید. پس این کار شما بیهوده و پوچ است و باید منتظر زمانی بمانید که خود فرد قصد تغییر کردن را داشته باشد.

گسترش و بازآفرینی ضرب المثل تربیت نا اهل را چون گردکان بر گنبد است

این ضرب المثل بخشی از شعرهای سعدی بوده که می‌فرماید:

پرتو نیکان نگیرد هر که بنیادش بد است            /         تربیت نااهل را چون گردکان بر گنبد است

هیچوقت کسی را از روی ظاهر و قیافه‌اش قضاوت نکنید. چون هر کس که ظاهر یا تیپش بد باشد، فرد نادرست و نااهلی نخواهد بود و در مقابل فردی که تیپ و ظاهرش عالی است هیچوقت فرد عالی و مومنی نیست. پس باید بتوانید به درون افراد پی ببرید، نه اینکه از روی ظاهر قضاوتشان کنید.

اصطلاح انگلیسی ضرب المثل تربیت نا اهل را چون گردکان بر گنبد است

It was (like) water off a duck’s back.
در اصطلاح یعنی بی اثر، هنگامی که کسی به نصیحت گوش نمی دهد.

مَثَل های پیشنهادی :
معنی ضرب المثل مثل خر در گل ماندن
و
معنی ضرب المثل شیطان را درس دادن

به پایان معنی ضرب المثل تربیت نا اهل را چون گردکان بر گنبد است رسیدیم، اگر دیدگاهی درباره این ضرب المثل قدیمی داشتید حتما آن را در بخش نظرات با ما به اشتراک بگذارید.

طهرانی

بنیانگذار مجله اینترنتی ماگرتا و متخصص سئو ، کارشناس تولید محتوا ، هم‌چنین ۱۰ سال تجربه سئو ، تحلیل و آنالیز سایت ها را دارم و رشته من فناوری اطلاعات (IT) است . حدود ۵ سال است که بازاریابی دیجیتال را شروع کردم. هدف من بالا بردن سرانه مطالعه کشور است و اون هدف الان ماگرتا ست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.