ادبیاتفرهنگ و هنر

معنی ضرب المثل مثل خر در گل ماندن ☑️+ گسترش و اصطلاح انگلیسی

معنی و مفهوم ضرب المثل خر در گل ماندن به همراه ریشه و داستان حکایت و اصطلاح انگلیسی

معنی ضرب المثل مثل خر در گل ماندن : کنایه این ضرب المثل به زمان‌های گرفتاری برمی‌گردد و نشان دهنده این موضوع است که فردی در دردسر یا مشکلی گیر کرده و امکان توانایی حل و برطرف کردن آن را ندارد. برخی افراد در گاهی اوقات توانایی انجام کاری را نداشته و به همین خاطر در زمان گرفتاری نیز امکان انجام دادن کاری را ندارند.

در این مواقع از ضرب المثل مثل خر در گل ماندن استفاده می‌کنند. برای آشنایی با مطالب کامل‌تری درمورد ضرب‌المثل، در ادامه با بخش ضرب المثل ماگرتا همراه باشید.

مَثَل پیشنهادی : معنی ضرب المثل شیطان را درس دادن

معنی ضرب المثل مثل خر در گل ماندن

مفهوم ضرب المثل مثل خر در گل ماندن

خری را در نظر بگیرید که صاحب آن به دلیل کسب پول، بار بسیاری روی آن گذاشته است و سپس راهی شهر می‌شوند. در وسط راه به گل برخورد کرده و درون آن گیر می‌کنند.

در این حال نه صاحب او توانایی دارد که خر و بار را نجات دهد و نه خر این قابلیت را دارد که بار و صاحبش را نجات بدهد. مفهوم این ضرب المثل نیز به چنین موقعیتی اشاره دارد که در آن هیچ کس قادر به انجام کاری نخواهد بود.

داستان یا تاریخچه ضرب المثل مثل خر در گل ماندن

روزی روزگاری حکیمی بود که به دانسته‌های خود اطمینان داشت و همیشه به خود می‌گفت: من با استفاده از علم و دانش خود می‌توانم مریضی هر بیماری را تشخیص داده و سریعا مداوا کنم. از قضا روزی رسید که فردی بدحال و مریض را نزد او آوردند.

ولی نکته ماجرا اینجا بود که هیچکس از بیماری فرد مریض اطلاعی نداشت. حکیم که حال و روز بد مریض را دید دست به کار شد تا بتواند مریضی او را حدس زده و حالش را بهتر کند. ولی حکیم هرچقدر تلاش کرد قادر به فهمیدن مریضی او نشد و امکان مداوا را در این حالت نداشت.

افراد که بخاطر علم و دانش حکیم مریض را نزد او آورده بودند، زمانی که دیدند او نمی‌تواند جوابی به آن‌ها بدهد کمی به دانسته‌های حکیم شک کردند. به همین منظور فردی گفت: ای حکیم، تو که به دانسته‌های خود ایمان داشتی و همه جا از خود تعریف می‌کردی پس حال چه شده که نمی‌توانی بیماری او را تشخیص دهی؟

حکیم که پاسخی برای پرسش او نداشت سرش را پایین انداخت و گفت: بهتر است مریض را به نزد حکیم دیگری ببرید، چرا که من نمی‌توانم کاری برای او انجام بدهم. از آن پس زمانی که افراد می‌خواستند به فردی ناتوان اشاره کنند که توانایی حل کردن مشکلات و انجام امور خود را نداشت از این ضرب المثل استفاده می‌کنند.

گسترش و بازآفرینی ضرب المثل مثل خر تو گل کرده

قبل از انجام هر کاری خوب راجع به آن فکر کنید ک بتوانید از عهده آن بر آمده و دچار مشکل و گرفتاری نشوید. به این طریق خواهید توانست فردی موفق بوده و در برطرف و حل کردن مشکلات خود دچار ضعف و ناتوانی نشوید.

اصطلاح انگلیسی ضرب المثل مثل خر در گل ماندن

You have no other choice

مَثَل های پیشنهادی :
معنی ضرب المثل سر به سر کسی گذاشتن
و
معنی ضرب المثل خودش می برد خودش می دوزد

به پایان معنی ضرب المثل مثل خر در گل ماندن رسیدیم، اگر دیدگاهی درباره این ضرب المثل قدیمی داشتید حتما آن را در بخش نظرات با ما به اشتراک بگذارید.

طهرانی

بنیانگذار مجله اینترنتی ماگرتا و متخصص سئو ، کارشناس تولید محتوا ، هم‌چنین ۱۰ سال تجربه سئو ، تحلیل و آنالیز سایت ها را دارم و رشته من فناوری اطلاعات (IT) است . حدود ۵ سال است که بازاریابی دیجیتال را شروع کردم. هدف من بالا بردن سرانه مطالعه کشور است و اون هدف الان ماگرتا ست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

15 + 14 =