ادبیاتفرهنگ و هنر

گسترش ضرب المثل زبان سرخ، سر سبز می دهد بر باد

بازآفرینی حکایت «زبان سرخ، سر سبز می دهد بر باد» صفحه 83 نگارش دهم

گسترش ضرب المثل زبان سرخ، سر سبز می دهد بر باد از مثل نویسی صفحه ۸۳ نگارش دهم را می توانید در ادامه در بخش ضرب المثل ماگرتا مطالعه فرمایید.

مطلب پیشنهادی: معنی ضرب المثل زبان سرخ سر سبز می دهد بر باد

گسترش ضرب المثل زبان سرخ، سر سبز می دهد بر باد

گسترش ضرب المثل زبان سرخ، سر سبز می دهد بر باد نگارش دهم

چند صد سال پیش مردی به نام ابویزید در کنار رود نیل زندگی می کرد، در آن منطقه شهری بود که مردم آن به ادیان مختلف معتقد بودند و حاکم آن شهر مردی ظالم بود که به نام دین یهود هر نوع بدی را انجام می داد. در این شهر یهودیان حرف اول و آخر را می زدند و اگر در میانشان کافری می یافتند آنقدر او را اذیت می کردند تا یهودی شود.

در این شهر چیزی به اسم کمک به مستضعفین و گرفتن دست فقرا وجود نداشت و نیازمندان این شهر کم کم فقیرتر و ثروتمندان آن روز به روز پولدارتر می شدند. ابویزید که تازه به این شهر کوچ کرده بود، نمی توانست این وضعیت را تحمل کند و صدای اعتراضش را بلند کرد. او در خیابان های شهر رفت و مردم را به کمک به یکدیگر فرا خواند. او مردم را به مبارزه با ظلم و ستم یهودیان دعوت کرد.

اما ابویزید از سرنوشتی که در انتظارش بود بی خبر بود، پس از مدتی سپاهیان حاکم آمدند و ابویزید را دستگیر کردند. مردم هم که می دانستند اگر حرف زیادی بزنند چه چیزی در انتظارشان است، هیچ کاری نکردند. به محض حضور ابویزید در برابر حاکم حکم اعدام او صادر شد، زیرا حاکم دوست نداشت هر روز صدای مخالفان خود را بشنود. آخرین جمله که ابویزید شنید این بود: «زبان سرخ سر سبز می دهد بر باد».

همچنین بخوانید: جواب مثل نویسی صفحه ۳۹ نگارش دهم
و
گسترش ضرب المثل خفته را خفته کی کند بیدار
و
گسترش ضرب المثل هر که در پی کلاغ رود، در خرابه منزل کند

✅ به پایان گسترش ضرب المثل زبان سرخ، سر سبز می دهد بر باد رسیدیم، اگر شما نیز دیدگاه مفیدی در این رابطه دارید حتما آن را از بخش نظرات با ما و سایر کاربران به اشتراک بگذارید.

موسوی پوران

هم‌بنیانگذار مجله ماگرتا ، زندگی ۲۴ ساعته روی خط آنلاین دهکده جهانی وب . تحلیلگر و متخصص تولید محتوای با ارزش و با کیفیت هستم و ۸ سالی می شود که وارد دنیای دیجیتال شدم. مدیر تیم تحقیق و توسعه شرکت هستم. بالاترین لذت برای من انجام کار تیمی ست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.