ادبیاتفرهنگ و هنر

جواب شعر گردانی صفحه ۹۷ نگارش دهم ☀️ مگر دیده باشی که در باغ و راغ

معنی و مفهوم شعر گردانی مگر دیده باشی که در باغ و راغ بتابد به شب کرمکی چون چراغ صفحه 97 درس ششم نگارش دهم

جواب شعر گردانی صفحه ۹۷ نگارش دهم ؛ در این مقاله به پاسخ و جواب معنی شعر گردانی مگر دیده باشی که در باغ و راغ از صفحه 97 درس 6 ششم کتاب نگارش دهم پرداخته ایم. در ادامه با بخش آموزش و پرورش ماگرتا همراه ما باشید.

همچنین بخوانید: جواب درس ششم نگارش دهم

جواب شعر گردانی صفحه ۹۷ نگارش دهم
جواب شعر گردانی صفحه ۹۷ نگارش دهم

جواب شعر گردانی مگر دیده باشی که در باغ و راغ صفحه 97 نگارش دهم

شعر زیر را بخوانید درک و دریافت خود را در چند سطر بنویسید :

مگر دیده باشی که در باغ و راغ / بتابد به شب کرمکی چون چراغ
یکی گفتش ای کرمک شب فروز / چه بودت که بیرون نیایی به روز
ببین کاتشی کرمک خاکزاد / جواب از سر روشنایی چه داد
که من روز و شب جز به صحرا نیم / ولی پیش خورشید پیدا نیم

پاسخ: همه ما در طول زندگی‌مان کرم‌هایی را شب‌ها در باغ یا هر جای دیگری دیده‌ایم که انگار یک چراغ هستند. این موجودات بسیار زیبا کرم شب تاب هستند.

در روزی روزگاری دو دوست بودند که با هم زندگی می کردند، یکی در روز فعال بود و دیگری شب، یکی از آنها گنجشک و دیگری کرم شب تاب بود. تا اینکه روزی گنجشک کنجکاو می شود و از کرم شب تاب می پرسد دوست عزیز: چرا وقتی روز است بیرون نمی آیی و می درخشی تا همه زیبایی تو را ببینند.

اما پاسخ کرم به دوستش بسیار جالب بود و او با توجه به درک و دانش خود این پاسخ را داد: من در تمام طول شبانه روز فعال هستم و زندگی می کنم و پروردگارم را شکر می کنم، اما پروردگارم مرا برای روز و شب آفریده است. روزها که در صحرا هستم زیر نور درخشان خورشید دیده نمی‌شوم و از این رو شب بیرون می روم تا ذره ای بسیار کوچک از تجلی و قدرت خداوند متعال را در حشره ای کوچکی مثل ببینند.

مفهوم شعر گردانی مگر دیده باشی که در باغ و راغ نگارش پایه دهم

مَثل کرم شب تاب و خورشید مانند مَثل انسان و خداست. هر چقدر در زندگی بدرخشیم و موفقیت های زیادی به دست آوریم یا در شرایط بحرانی که هیچ کس نمی تواند کاری انجام دهد، امید دیگران را روشن کرده و به آنها کمک کنیم، باز هم به پروردگارمان محتاجیم و هر چه داریم از اوست. اعمال نیک ما در برابر لطف او چیزی نیست.

همچنین بخوانید: بازنویسی حکایت نگاری صفحه ۷۱ نگارش دهم

انشا در مورد شعر گردانی مگر دیده باشی که در باغ و راغ نگارش دهم

مقدمه: اجازه ندهید گول ظاهر را بخورید. با این حال، شما باید به عمق آن توجه کنید. چیزهایی در دنیا وجود دارند که از بیرون شگفت انگیز هستند اما در باطن بسیار ساده و بر عکس چیزهای به ظاهر ساده ایی در دنیا وجود دارد که در باطن بسیار پر رمز و راز هستند.

بدنه انشا: آیا تا به حال کرمی را دیده ای که شب ها در باغ و جنگل مانند چراغ می درخشد؟ دیگری گفت: ای کرم کوچک که در شب می درخشی، چرا در روز و روشنایی بیرون نمی آیی؟ کرم که چون آتشی کوچک روشن بود و از خاک زاده شده بود با عقل و درایت پاسخ داد: من شبانه روز در صحرا هستم (تمام مدت) اما شبها دیده می شوم. زیرا من در برابر عظمت خورشید جلوه ایی ندارم.

تصورات ما با واقعیت متفاوت است. بسیاری از افراد باهوش و آگاه را می بینیم که بسیار باهوش و دانشمند هستند و وقتی از حکمت آنها مطلع می شویم غبطه می خوریم و می گوییم این شخص همه چیز را می داند، اما در واقع دانش و درک آنها محدود به یک مرحله و سطح است، در حالی که هوش آنها از خداوند متعال است. و آگاهی خداوند بسیار زیادتر از آن دانشمند است.

دقیقا مانند نور همان کرم شب تاب در مقایسه با نور خورشید که نور کرم شب در مقایسه با خورشید بسیار ناچیز است، یا مانند پزشکی که بیماری انسان را درمان می کند، باید از او بسیار سپاسگزار و قدردان باشیم. اما در واقع این پزشک در مقایسه با خلقت و معجزه خداوند بسیار ناچیز است. اگر چه خداوند تمام خلقت خود را سلول به سلول و اتم به اتم با چنین نظم و حکمتی مرتب کرده است، تا این چیزی که ما می بینیم شده است.

نتیجه گیری: در ظاهر می فهمیم که این خلقت و آفرینش بسیار شگفت انگیز است، اما اگر دقت کنیم متوجه می شویم که اینها همه مخلوقات خداوند هستند. داستان ساده به نظر می رسد، اما با کمی تفکر متوجه می شویم که حتی برای افکار و ذهن ما هم خیلی سخت و پیچیده است که حتی فکر و ذهن ما گنجایش آن را ندارد.

همچنین بخوانید: جواب شعر گردانی صفحه ۵۵ نگارش دهم

✅ به پایان مقاله جواب و معنی شعر گردانی مگر دیده باشی که در باغ و راغ صفحه ۹۷ کتاب نگارش دهم متوسطه دوم رسیدیم، اگر پیشنهاد یا سوالی در این رابطه داشتید حتما آن را از بخش نظرات بپرسید تا کارشناسان ما پاسخگوی شما باشند.

زنجیران

هم‌بنیانگذار ماگرتا ، عاشق دنیای وب و ۷ سالی ست که فعالیت جدی در حوزه اینترنت دارم. تخصص من تولید محتوایی‌ست که مورد نیاز مخاطبان است. مدیر ارشد تیم شبکه های اجتماعی سایت هستم. به قول ماگرتایی‌ها وقت بروز شدنه !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.