ادبیاتفرهنگ و هنر

گسترش ضرب المثل خفته را خفته کی کند بیدار

بازآفرینی حکایت «خفته را خفته کی کند» صفحه 83 نگارش دهم

گسترش ضرب المثل خفته را خفته کی کند بیدار از مثل نویسی صفحه ۸۳ نگارش دهم را می توانید در ادامه در بخش ضرب المثل ماگرتا مطالعه فرمایید.

مطلب پیشنهادی: معنی ضرب المثل خفته را خفته کی کند بیدار

گسترش ضرب المثل خفته را خفته کی کند بیدار

گسترش ضرب المثل خفته را خفته کی کند بیدار نگارش دهم

مقدمه : کسی که نسبت به چیزی آگاهی ندارد را می تواند آگاه کرد اما کسی که خودش را به نا آگاهی زده و دوست ندارد چیز جدیدی را یاد بگیرد به هیچ وجه نمی توان آگاه کرد درست مثل کسی که خودش را به خواب زده است.

بدنه : روزی روزگاری در یکی از روستاهای کشورمان یک مردی متدین زندگی می کرد اما در کنار این مرد فردی دیگر نیز زندگی می کرد اعتقادی که به نماز، روز، زکات و … نداشت. اهالی مسجد آن روستا از این رفتارهای آن فرد ناراحت بودند و دوست داشتند کاری بکنند تا او به راه راست هدایت شود.

هر یک از اهالی روستا به نوبه خود نزد آن مرد رفتند و به او توصیه کردند که راه درست را طی کند، اما مرد همیشه به سخنان مردم و بزرگان روستا بی اعتنا بود. سپس مردم که راهنمایی کردن این مرد را بیهوده می دیدند تصمیم گرفتند مشکل را به صورت دیگری حل کنند زیرا از سرنوشت مرد می ترسیدند و به او اهمیت می دادند.

مجددا اهالی روستا دور یکدیگر جمع شدند تا دنبال یک راه چاره جدید باشند، این بار امام جمعه مسجد نیز حضور داشت و گفت : «خفته را خفته کی کند؟» ما تمام تلاشمان را کرده‌ایم، خودش نمی خواهد کاری بکند، ما وظیفه مسلمانی خود را انجام داده‌ایم اما او نمی خواهد آگاه شود و خودش را به خواب غفلت زده است. ما مردم این روستا دیگر هیچ کاری نمی توانیم بکنیم او باید خودش بخواهد تا ما نیز بتوانیم به او کمک کنیم.

نتیجه گیری : توصیه ها و پندها تنها در صورتی موثر است که خود فرد نیز به آن ها عمل کند و فقط گوینده آن نباشد پس اگر یاد بگیریم خودمان را اصلاح کنیم و به توصیه های خوب گوش دهیم و به آن ها عمل کنیم، می توانیم یک انسان خیلی مفید برای جامعه باشیم.

همچنین بخوانید: جواب مثل نویسی صفحه ۳۹ نگارش دهم
و
گسترش ضرب المثل هر که در پی کلاغ رود، در خرابه منزل کند
و
گسترش ضرب المثل دل که پاک است زبان بی باک است

☑️ به پایان گسترش ضرب المثل خفته را خفته کی کند بیدار رسیدیم، جهت مشاهده گام به گام سایر صفحات کتاب نگارش دهم کافیست آن را در گوگل به همراه عبارت «ماگرتا» جست و جو کنید.

موسوی پوران

هم‌بنیانگذار مجله ماگرتا ، زندگی ۲۴ ساعته روی خط آنلاین دهکده جهانی وب . تحلیلگر و متخصص تولید محتوای با ارزش و با کیفیت هستم و ۸ سالی می شود که وارد دنیای دیجیتال شدم. مدیر تیم تحقیق و توسعه شرکت هستم. بالاترین لذت برای من انجام کار تیمی ست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

6 + 13 =