ادبیاتفرهنگ و هنر

معنی ضرب المثل شیطان را درس دادن ⭕️+ داستان و تاریخچه

معنی و مفهوم ضرب المثل شیطان را درس دادن به همراه ریشه و داستان حکایت و اصطلاح انگلیسی

معنی ضرب المثل شیطان را درس دادن : این ضرب المثل به میزان حیله‌گری و زرنگی فردی اشاره دارد. در واقع این دسته از افراد جلوی مردم به شکل خوب و فردی خیرخواه هستند ولی پشت آن‌ها به فرد دیگری تبدیل می‌شوند. به همین علت به آن‌ها لقب حیله‌گر داده می‌شود.

این نوع افراد با زرنگی هر چه تمام خود سعی می‌کنند تا هر مسئله و مشکلی را از سر راه خود کنار زده و به موفقیت برسند. ولی هیچ فرقی برایشان ندارد که این موفقیت را از چه راهی به دست بیاورند. برای آشنایی با مطالب کامل‌تری درمورد ضرب‌المثل، در ادامه با بخش ماگرتا همراه باشید.

مَثَل پیشنهادی : معنی ضرب المثل جنگ اول به از صلح آخر

معنی ضرب المثل شیطان را درس دادن

مفهوم ضرب المثل شیطان را درس دادن

زمانی که فردی بیش از اندازه زرنگی کرده و از عهده انجام هر کاری بربیاید، به فردی تبدیل خواهد شد که می‌تواند علاوه بر مردم شیطان را نیز درس دهد.

به همین سبب او با هر راهی قصد دارد تا مردم و سختی‌ها را کنار بزند. زمانی که مردم به میزان زرنگی و حیله‌گری او پی می‌برند با خود می‌گویند: او بسیار زرنگ است و حتی می‌تواند به راحتی شیطان را نیز درس دهد.

داستان یا تاریخچه ضرب المثل شیطان را درس دادن

در روزگاران قدیم فردی به دزد زرنگ و باهوشی مشهور شده بود که می‌توانست بدون جا گذاشتن هیچ گونه رد و نشانی از خود دزدی کند. این فرد بسیار زرنگ بوده و به راحتی می‌توانست از هر جایی دزدی کند. پس از گذشت مدتی که این فرد توانست میزان دزدی بسیاری بدون دستگیری داشته باشد، مردم به او لقب باهوش و حیله‌گر دادند.

او می‌دانست که چطور دزدی را بدون کوچک‌ترین ردی انجام دهد تا هیچ وقت و تحت هیچ شرایطی دستگیر نشود. به همین سبب هیچ مأموری قادر به دستگیر کردن او نبود و این فرد زرنگ همیشه از دست مأموران فراری بود.

چندین مدت گذشت و او توانست دزدی‌های بیشتری را انجام دهد. تعدادی از مردم که دور هم جمع شده و به صحبت مشغول بودند با خود گفتند: این دزد چطور قادر به دزدی می‌شود که هیچ مأموری نمی‌تواند او را در دام خود انداخته و دستگیرش کند. سپس فردی گفت: او به نوعی زرنگ و باهوش است که مأموران سهل هستند، حتی می‌تواند شیطان را نیز درس دهد.

از آن به بعد مردم وقتی که می‌خواهند به فردی زرنگ و باهوش اشاره کنند که هیچکس با او یکسان نیست، از این ضرب المثل استفاده می‌کنند.

گسترش و بازآفرینی ضرب المثل شیطان را درس دادن

افراد حیله‌گر بسیار زرنگ بوده و به راحتی و با انجام چند ترفند می‌توانند مردم را گول زده و سبب گمراهی آن‌ها شوند. این افراد موظف هستند تا پس از مرگ هم گناهان و اشتباهات خود و هم گناهان افرادی را که گمراه کرده‌اند را برعهده بگیرند. به این سبب این دسته از مردم دارای گناهان بسیاری بوده و بخشش آن‌ها بسیار سخت و دشوار خواهد بود.

مَثَل های پیشنهادی :
معنی ضرب المثل غزل خداحافظی را خواندن
و
معنی ضرب المثل سر به سر کسی گذاشتن

به پایان معنی ضرب المثل شیطان را درس دادن رسیدیم، اگر دیدگاهی درباره این ضرب المثل قدیمی داشتید حتما آن را در بخش نظرات با ما به اشتراک بگذارید.

طهرانی

بنیانگذار مجله اینترنتی ماگرتا و متخصص سئو ، کارشناس تولید محتوا ، هم‌چنین ۱۰ سال تجربه سئو ، تحلیل و آنالیز سایت ها را دارم و رشته من فناوری اطلاعات (IT) است . حدود ۵ سال است که بازاریابی دیجیتال را شروع کردم. هدف من بالا بردن سرانه مطالعه کشور است و اون هدف الان ماگرتا ست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوزده − نوزده =