ادبیاتفرهنگ و هنر

معنی ضرب المثل سر به سر کسی گذاشتن + گسترش و بازآفرینی

معنی و مفهوم ضرب المثل سر به سر کسی گذاشتن به همراه ریشه و داستان حکایت و اصطلاح انگلیسی

معنی ضرب المثل سر به سر کسی گذاشتن: این ضرب المثل دارای کاربردهای بسیاری در جامعه امروزی است که معمولا اکثرا در دورهمی و جاهای پرجمعیت مورد استفاده قرار می‌گیرد. افراد از این ضرب المثل زمانی استفاده می‌کنند که قصد داشته باشند تا با کسی شوخی کرده و با او صمیمیت بیشتری برقرار کنند.

البته باید بدانید که این موضوع معنای مثبت ضرب المثل است. معنای منفی آن به این شکل است که برای مثال فردی بخواهد کس دیگری را با صحبت و کارهای خود اذیت و آزار دهد. برای آشنایی با مطالب کامل‌تری درمورد ضرب‌المثل، در ادامه با بخش ضرب المثل ماگرتا همراه باشید.

مَثَل پیشنهادی : معنی ضرب المثل خودش می برد خودش می دوزد

معنی ضرب المثل سر به سر کسی گذاشتن

مفهوم ضرب المثل سر به سر کسی گذاشتن

این ضرب المثل دارای دو حالت متفاوت بوده که هر یک از حالات آن در زمان‌های خاصی کاربرد دارند. مفهوم آن به این شکل است که برای مثال فردی تازه از سفر طولانی برگشته و افراد برای اینکه بتوانند با او سر صحبت و شوخی را باز کنند، با او شوخی می‌کنند. در این حال آن‌ها قصد صمیمیت داشته و در واقع سر به سر فرد می‌گذارند و می‌گویند که تازه از سفر و راه طولانی آمده، پس بگذارید استراحت کند و زیاد او را خسته نکنید.

داستان یا تاریخچه ضرب المثل سر به سر کسی گذاشتن

در زمان‌های قدیم پادشاهی وجود داشت که جزو افراد پولدار به حساب می‌آمد. او روزی تصمیم گرفت مهمانی و جشن بزرگی را تدارک ببیند و تمامی افراد موجود در روستاها و شهر را به این مهمانی دعوت کند. چندین روز گذشت و بالاخره روز مهمانی فرا رسید و مردم بسیاری چه کوچک و چه بزرگ به این جشن آمدند.

یکی از خدمتکاران پادشاه که او از پادشاه راضی نبوده و خوشش نمی‌آمد، کارهایی علیه پادشاه انجام داد و قصد او خراب کردن مهمانی بود. پادشاه با پی بردن به این ماجرا فرد را احضار کرد و جلوی تمامی افراد شهری و روستایی با بیان حرف‌ها و انجام کارهایی او را خجالت زده و ناراحت کرد.

سپس فرد از میان جمعیت گذشت و به فرد دیگری رسید که او برای اینکه بتواند حال خدمتکار را خوب کند با او سر شوخی را باز کرد و گفت: صحبت و کارهای پادشاه را ول کن و شاد باش، ولی باید بدانی که کار تو غلط بوده است و سبب ناراحت شدن پادشاه شده‌ای.

در این حال پیرزنی آمد و مرد را با چهره بسیار ناراحت و خشمگین دید و به او گفت: پسرم صحبت‌های آن‌ها را ول کن، او پسر من است و قصد داشت سر به سر تو گذاشته و حالت را بهتر کند.

از آن پس هر وقت افراد می‌خواستند که با کسی شوخی کرده یا او را ناراحت کنند، سر به سر او می‌گذارند.  

گسترش و بازآفرینی ضرب المثل سر به سر کسی گذاشتن

شوخی باید در مواقع خاصی انجام شود و درصورتی که همیشه از آن استفاده کنید، ممکن است سبب آزرده خاطر شدن مردم شود. برای اینکه بتوانید با افراد به مشکلی نخورده و همیشه در صلح و آرامش باشید، بهتر است شوخی را از زندگی خود بیرون کنید.

اصطلاح انگلیسی ضرب المثل سر به سر کسی گذاشتن

Pick on someone or something.

مَثَل های پیشنهادی :
معنی ضرب المثل خواهی نشوی رسوا همرنگ جماعت شو
و
گسترش ضرب المثل کار نیکو کردن از پر کردن است

به پایان معنی ضرب المثل سر به سر کسی گذاشتن رسیدیم، اگر دیدگاهی درباره این ضرب المثل قدیمی داشتید حتما آن را در بخش نظرات با ما به اشتراک بگذارید.

طهرانی

بنیانگذار مجله اینترنتی ماگرتا و متخصص سئو ، کارشناس تولید محتوا ، هم‌چنین ۱۰ سال تجربه سئو ، تحلیل و آنالیز سایت ها را دارم و رشته من فناوری اطلاعات (IT) است . حدود ۵ سال است که بازاریابی دیجیتال را شروع کردم. هدف من بالا بردن سرانه مطالعه کشور است و اون هدف الان ماگرتا ست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × چهار =