ادبیاتفرهنگ و هنر

معنی ضرب المثل خودش می برد خودش می دوزد ✂️+ گسترش و بازآفرینی

معنی و مفهوم ضرب المثل خودش میبره خودش می دوزد به همراه ریشه و داستان حکایت و اصطلاح انگلیسی

معنی ضرب المثل خودش می برد خودش می دوزد : این ضرب المثل به این موضوع اشاره دارد که فردی خود را به حدی توانمند می‌داند که هم از عوض خود و هم از عوض بقیه فکر کرده و اقدام به انجام کاری می‌کند. این فرد به حدی خودخواه و متکبر است که در هر موضوعی از هیچ کس نظرخواهی نمی‌کند.

گاهی اوقات افراد به این نوع فرد لقب خودسر داده و اعتقاد دارند که به هیچ کسی غیر از خود اهمیت نمی‌دهد. در واقع این دسته از افراد خود را همه کاره دانسته و اهل نظرخواهی و همکاری با بقیه نیستند. برای آشنایی با مطالب کامل‌تری درمورد ضرب‌المثل، در ادامه با بخش ضرب المثل ماگرتا همراه باشید.

مَثَل پیشنهادی : معنی ضرب المثل خواهی نشوی رسوا همرنگ جماعت شو

معنی ضرب المثل خودش می برد و خودش می دوزد

مفهوم ضرب المثل خودش می برد خودش می دوزد

فردی را فرض کنید که در هر کاری دخالت می‌کند و حتی در اموری که به او مرتبط نیست نیز دخالت کرده و از عوض افراد دیگر راجع به آن فکر می‌کند و کاری را انجام می‌دهد. این فرد به دلیل خودسر بودن، اوقاتی که دچار اشتباهی می‌شود ناراحت نشده و قصد توجیه خود را دارد. در این مواقع افراد از دست او عصبانی شده و خودشان دوباره اقدام به انجام کار می‌کنند.

تاریخچه ضرب المثل خودش میبره خودش می دوزد

در زمان‌های قدیم خیاطی بود که تمامی امور خیاطی روستا را به آن می‌سپردند. روزی خیاط با خود فکر کرد و گفت: کارهای زیادی دارم پس بهتر است شاگردی برای خود انتخاب کنم و از این طریق بسیاری از امور را از شانه خود بردارم.

خیاط پس از چند روز گشتن، بالاخره توانست شاگردی خوب و مناسب خود پیدا کند و نصف امور خود را بر عهده او بگذارد. ولی این شاگرد بسیار خودسر و سربه هوا بود، به طوری که به حرف هیچکس گوش نمی‌داد.

هر زمان که مشتری برای خیاط می‌آمد، او به شاگرد می‌گفت: اندازه‌ها را گرفته و بنویسد. شاگرد که فردی خودسر بود بدون هیچ گونه اندازه گیری، براساس چشم و دید خود سایز و اندازه مردم را می‌نوشت.

خیاط که پس از دوخت لباس‌ها می‌دید اندازه‌ها درست نیست و تمامی مشتریان از کار او ناراضی هستند، رو به شاگرد گفت: هیچ اندازه‌ی درستی نگرفتی و در واقع خودت بریدی و دوختی.

از آن پس هروقت افراد می‌خواستند به فردی خودخواه و خودسر اشاره کنند، از ضرب المثل خودش می‌برد خودش می‌دوزد استفاده می‌کنند.

گسترش و بازآفرینی ضرب المثل خودش میبره خودش می دوزه

فردی که می‌برد و خود نیز می‌دوزد، همانند فرد خیاطی است که بدون اندازه گیری و پرسیدن سلیقه افراد اقدام به دوخت لباس برای آن‌ها می‌کند. در نهایت مشتریان نیز از لباس راضی نبوده و به این نوع کار اعتراض می‌کنند.

انشا با موضوع خودش می برد و خودش می دوزد

مقدمه: بسیاری از افراد خودسر بوده و به صحبت و نظرات هیچکسی اهمیتی نمی‌دهند. همین موضوع می‌تواند زمینه ساز بروز شکست بوده و فرد را در زندگی ناامید کند.

بدنه: ممکن است هر یک از ماها در مرحله‌ای از زندگی دارای این خصوصیات بوده باشیم ولی بهتر است که آن را از زندگی خود بیرون بیندازیم تا بتوانیم به خوبی و خوشی زندگی کنیم.

نتیجه: خودسر بودن یکی از خصوصیات زشت و منفی است که باید آن را از خود دور کنید. به این منظور می‌توانید زندگی خوب و موفقی داشته باشید.

مَثَل های پیشنهادی :
معنی ضرب المثل خون خونو میکشه
و
معنی ضرب المثل هر پستی، بلندی دارد

به پایان معنی ضرب المثل خودش می برد خودش می دوزد رسیدیم، اگر دیدگاهی درباره این ضرب المثل قدیمی داشتید حتما آن را در بخش نظرات با ما به اشتراک بگذارید.

طهرانی

بنیانگذار مجله اینترنتی ماگرتا و متخصص سئو ، کارشناس تولید محتوا ، هم‌چنین ۱۰ سال تجربه سئو ، تحلیل و آنالیز سایت ها را دارم و رشته من فناوری اطلاعات (IT) است . حدود ۵ سال است که بازاریابی دیجیتال را شروع کردم. هدف من بالا بردن سرانه مطالعه کشور است و اون هدف الان ماگرتا ست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.